7. května 2011 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Staňte se vinařskými turisty. Sklepy lákají

Degustace vína - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Degustace vína - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Vinaři z jižní Moravy lákají do svých sklepů turisty. Chtějí, aby k nim přijíždělo čím dál více lidí, proto myslí i na vinařskou turistiku. Například Templářské sklepy Čejkovice očekávají, že do jejich historických sklepů letos zavítá více než 20 000 lidí.

Zájem o historické sklepy v obci na Hodonínsku rok od roku roste. V roce 2010 je navštívilo 19 000 lidí, což bylo meziročně o 20 procent více.

Sklepy byly vybudovány templáři spolu s tvrzí začátkem 13. století. Dodnes jsou využívány, pojímají 350 000 litrů vín v dubových a barikových sudech.

Dominantou sklepů je největší dosud používaný sud v České republice s obsahem 20 250 litrů vyrobený z tatranského dubu.

Rozeznávání vůně vína - ilustrační foto.

Firma chce zájem o vinařskou turistiku ještě zvýraznit. "Prohlídkovou trasu jsme vylepšili včetně degustační zóny," uvedl obchodní a marketingový ředitel firmy Lukáš Lukáš. Podle něj mohou nově do sklepů zdarma lidé, kteří prokážou, že si od firmy koupili tři lahve vína. Dosud za návštěvu sklepů s degustací museli platit. Podle Lukáše jiná atrakce v Čejkovicích není a vinařská firma je na velký zájem a výrazné posílení prohlídek sklepení připravena.

Na vinařskou turistiku se od loňska zaměřují i Vinné sklepy Lechovice. Vinaři ze Znojemska nabízejí spotřebitelům rekreačně-vzdělávací pobyty.

Výlet za vinaři doporučují i The New York Times

Výlet za vinaři do Mikulova a Pavlova na Břeclavsku doporučil ve svém velikonočním vydání americký prestižní list The New York
Times. Podle něj je vinný region včetně návštěvy vinařských firem ideálním turistickým tipem. Víno je prý zde levné a dobré, jen vinaři nemluví moc anglicky, proto může být výlet malým dobrodružstvím.

List doporučuje k návštěvě třeba Vinařství Reisten v Pavlově, jehož bílé víno odrůdy Pinot Blanc - ročník 2007 - získal bronzovou medaili na loňské vinařské soutěži v San Francisku. Nabádá také k návštěvě vinného sklepa U Hrdličků v Mikulově, nebo návštěvě vinařství Sonberk v Popicích pod Pálavou.

"Mnoho vinařů v malých provozech mluví špatně anglicky nebo vůbec, takže když nebudete na organizovaném zájezdu, pronajměte si auto, kupte dobrou mapu, mobil a vybavte se smyslem po dobrodružství. Bude to stát za to," uzavřel list svá doporučení.

"Návštěvníci si odnesou mnoho zážitků a nově nabytých znalostí o víně a vinařství," řekla marketingová manažerka firmy Jana Zahradníčková. V Lechovicích lákají turisty i na prohlídky historického sklepa ve spojení s ochutnávkou vín. "Zaměřeni jsme nejen na českou, ale i polskou klientelu," uvedla Zahradníčková.

V květnu otevře pro veřejnost historické sklepy i Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku. "Bude tu i reprezentační degustační místnost s klenutými stropy, dubovými stoly a dalším interiérem typickým pro vinné sklepy," řekl obchodní a marketingový ředitel Vinia Tomáš Bína. Prostory budou otevřeny denně, a to jak pro jednotlivce.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...