Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Lanovka na Sněžku jela naposledy, nová bude za rok a půl

Lanovka na Sněžku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lanovka na Sněžku | foto: ČTK

PEC POD SNĚŽKOU (Trutnovsko) Stará lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku jela o víkendu naposled. Stavbaři již pracují na nové lanovce, která by se měla rozjet na jaře 2014. Do té doby se lidé dostanou na Sněžku jen pěšky.

Provoz spodního úseku staré lanovky z Pece do mezistanice na Růžové hoře skončil v neděli v 19:00, horní úsek nejezdí již od května. Na nejvyšší českou horu se přišly se starou sedačkovou lanovkou rozloučit stovky lidí.

Lanovkou se přišli svézt i lidé, kteří na ní jeli naposledy jako školáci na výletě nebo na ni nejeli vůbec. "Jsme tady poprvé a naposledy, chtěli jsme si lanovku ještě užít," řekli novinářům turisté z Moravy. Žádná zvláštní akce k ukončení provozu se ale nekonala, také na jízdu se nestály žádné fronty.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle náčelníka lanovky Jiřího Martince byla lanovka unikátní už jen tím, že tak dlouhou dobu dokázala bez rekonstrukce přepravovat lidi. "Na jednu stranu mě mrzí, že stará lanovka končí, ale musíme se dívat dopředu," řekl. Sám zůstane dál u stavby nové lanovky a se svými kolegy se bude připravovat na její provozování.

Část lanovky bude v technickém muzeu

Ze světa zařízení staré lanovky zcela nezmizí. "Dvě podpěry, dvě sedačky a pohon druhého úseku si vezme Národní technické muzeum Praha. Zájemci jsou i o koupi samotných sedaček," řekl Martinec. Část zařízení půjde jako náhradní díly na 60 let starou lanovku na Komáří Vížku v Krupce na Teplicku, která je "mladší sestrou" lanovky na Sněžku a používá stejný systém švýcarské firmy Von Roll.

Po zastavení provozu pro lidí lanovka ještě po několik dní příštího týdne pomůže stavbařům svézt do údolí demolované díly přestupní stanice. Pak z ní demoliční četa shodí lano a k zemi půjdou i sloupy.

Na Sněžku jedině pěšky

Do jara 2014 se lidé na Sněžkou dostanou jen pěšky. Cestu si mohou ulehčit lanovkou z Velké Úpy na Portášky, odkud mohou na vrchol pokračovat přes Růžohorky a Růžovou horu. Z Polska se vrcholu Sněžky nejvíce přiblíží lanovkou z Karpacze na horu Kopa.

Dosud stavbaři odstranili horní stanici i sloupy na horním úseku. "U horní stanice je také vybetonovaná nová základní deska. Kvůli problémům s jejím založením ve zvětralé hornině to ale trvalo proti plánu o tři týdny déle," řekl generální ředitel stavební firmy BAK Trutnov Dušan Čížek. Nyní se podle něj začne s pomocí vrtulníku stavět ocelová konstrukce horní stanice a pokud bude přát počasí, měla by být do konce roku pod střechou.

Stavbaři také nyní budou bourat staré a betonovat nové patky pro sloupy na horním úseku. Pokračují i v hloubení jámy pro novou dolní stanici, které však má zpoždění asi dva měsíce. Při bagrování jámy se totiž narazilo na skálu, což znamenalo změnu technologie těžby a také vyřízení navýšení rozpočtu stavby o miliony korun. Podle Čížka bude dolní stanice hotová příští rok a na instalaci vlastního zařízení lanovky nebude mít nynější zdržení vliv.

Nová lanovka za asi 300 milionů korun bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech, měla by však lépe odolávat větru. Služeb staré lanovky každoročně využívalo přibližně 200.000 a až na Sněžku vyjela asi polovina z nich.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...