Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
3. září 2012 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lanovka na Sněžku jela naposledy, nová bude za rok a půl

Lanovka na Sněžku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lanovka na Sněžku | foto: ČTK

PEC POD SNĚŽKOU (Trutnovsko) Stará lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku jela o víkendu naposled. Stavbaři již pracují na nové lanovce, která by se měla rozjet na jaře 2014. Do té doby se lidé dostanou na Sněžku jen pěšky.

Provoz spodního úseku staré lanovky z Pece do mezistanice na Růžové hoře skončil v neděli v 19:00, horní úsek nejezdí již od května. Na nejvyšší českou horu se přišly se starou sedačkovou lanovkou rozloučit stovky lidí.

Lanovkou se přišli svézt i lidé, kteří na ní jeli naposledy jako školáci na výletě nebo na ni nejeli vůbec. "Jsme tady poprvé a naposledy, chtěli jsme si lanovku ještě užít," řekli novinářům turisté z Moravy. Žádná zvláštní akce k ukončení provozu se ale nekonala, také na jízdu se nestály žádné fronty.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle náčelníka lanovky Jiřího Martince byla lanovka unikátní už jen tím, že tak dlouhou dobu dokázala bez rekonstrukce přepravovat lidi. "Na jednu stranu mě mrzí, že stará lanovka končí, ale musíme se dívat dopředu," řekl. Sám zůstane dál u stavby nové lanovky a se svými kolegy se bude připravovat na její provozování.

Část lanovky bude v technickém muzeu

Ze světa zařízení staré lanovky zcela nezmizí. "Dvě podpěry, dvě sedačky a pohon druhého úseku si vezme Národní technické muzeum Praha. Zájemci jsou i o koupi samotných sedaček," řekl Martinec. Část zařízení půjde jako náhradní díly na 60 let starou lanovku na Komáří Vížku v Krupce na Teplicku, která je "mladší sestrou" lanovky na Sněžku a používá stejný systém švýcarské firmy Von Roll.

Po zastavení provozu pro lidí lanovka ještě po několik dní příštího týdne pomůže stavbařům svézt do údolí demolované díly přestupní stanice. Pak z ní demoliční četa shodí lano a k zemi půjdou i sloupy.

Na Sněžku jedině pěšky

Do jara 2014 se lidé na Sněžkou dostanou jen pěšky. Cestu si mohou ulehčit lanovkou z Velké Úpy na Portášky, odkud mohou na vrchol pokračovat přes Růžohorky a Růžovou horu. Z Polska se vrcholu Sněžky nejvíce přiblíží lanovkou z Karpacze na horu Kopa.

Dosud stavbaři odstranili horní stanici i sloupy na horním úseku. "U horní stanice je také vybetonovaná nová základní deska. Kvůli problémům s jejím založením ve zvětralé hornině to ale trvalo proti plánu o tři týdny déle," řekl generální ředitel stavební firmy BAK Trutnov Dušan Čížek. Nyní se podle něj začne s pomocí vrtulníku stavět ocelová konstrukce horní stanice a pokud bude přát počasí, měla by být do konce roku pod střechou.

Stavbaři také nyní budou bourat staré a betonovat nové patky pro sloupy na horním úseku. Pokračují i v hloubení jámy pro novou dolní stanici, které však má zpoždění asi dva měsíce. Při bagrování jámy se totiž narazilo na skálu, což znamenalo změnu technologie těžby a také vyřízení navýšení rozpočtu stavby o miliony korun. Podle Čížka bude dolní stanice hotová příští rok a na instalaci vlastního zařízení lanovky nebude mít nynější zdržení vliv.

Nová lanovka za asi 300 milionů korun bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech, měla by však lépe odolávat větru. Služeb staré lanovky každoročně využívalo přibližně 200.000 a až na Sněžku vyjela asi polovina z nich.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!