Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
25. srpna 2016 6:26 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Starodávná Sigiriya a Skalní chrámy v Dambulle. Jak se vyhnout davům turistů?

Skalní chrámy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skalní chrámy | foto: Tereza Kramplová, HedvabnaStezka.cz

Sigiriya je mohutná skalní formace s plošinou na vrcholu, jejíž jméno se překládá jako Lví skála. Nahoře najdete pozůstatky chrámového komplexu a také si můžete užít skvělý výhled. Jak si ji a nedalekou Dambullu, kde leží známé Skalní chrámy, co nejvíce užít?

Pozůstatky palácového komplexu Sigiriya zapsané na seznam UNESCO patří do takzvaného Kulturního trojúhelníku - oblasti ohraničené městy Kandy, Anurádhapura a Polonnaruva ležící ve středu Srí Lanky. Milovníci umění zde ocení nádherné fresky na strmých stěnách, historici si rádi prohlédnou pozůstatky paláce z 5. století a všichni ostatní zůstanou žasnout nad úžasným výhledem.

Skalní chrámy v Dambulle

Na celou oblast si vyhraďte minimálně tři dny. Nedaleko Sigiriye totiž leží ještě město Dambulla se známými Skalními chrámy. V Dambulle se dá také najít dobré ubytování. Je zde k dispozici spousta homestayů a hostelů, obchody, restaurace, stánky s pouličním občerstvením i čerstvým ovocem.

Pokud se vydáte na prohlídku Skalních chrámů, připravte se na trochu komerční uvítání - na úpatí skály nejprve uvidíte Zlatý chrám, kýčovitou stavbu s kašírovanou imitací skály, na kterém sedí 30 metrů vysoká plastová socha Buddhy. Zde také zakoupíte vstupenky do celého komplexu. Ke Skalním chrámům budete pokračovat do kopce a po schodišti, po kterém se budou prohánět zlodějské opice, až na vrchol skály. Nahoře se vám otevře krásný výhled do zalesněného kraje a uvidíte i 20 kilometrů vzdálenou Sigiríyu.

Samotný chrám tvoří pět samostatných jeskyní, ve kteréch se nachází přes 150 zpodobnění Buddhy. Uvnitř jeskyní i venku na prostranství pomalu zarůstajícím vegetací na vás dýchne mystická atmosféra. Návštěva rozhodně stojí za to, i když zde potkáte více méně jen turisty.

Populární Sigiriya

Jak se nejlépe dostat k Sigiriyi? Buď si přímo v Dambulle můžete vyjednat dobrou cenu u některého z místních tuktukářů, a nebo, pokud jste fyzicky zdatní, můžete si zapůjčit kolo a vyrazit k ní po silnici místními lesy. Cesta ale zabere více než hodinu - Sigiriya je vzdálená cca 20 km a počítejte s tím, že většinou k zápůjčce nedostanete úplně nejnovější stroje.

K návštěvě doporučuji vyrazit co nejdříve z rána (a nebo až později odpoledne) - protože jde o památku zapsanou v UNESCO, míří sem davy turistů z celé Srí Lanky a brzy se zde začnou tvořit fronty. Kromě toho v ranním chládku se bude komplex procházet o mnoho lépe, než v poledních vedrech. K návštěvě si vyhraďte minimálně půl dne.

Kromě návštěvy skály, kam budete muset vystoupat po strmých schodech, nevynechejte Královské zahrady, rozlehlý park, kde se schováte před davy turistů i horkem, a poměrně nové Sigirijské muzeum, kde připravená expozice krásně vysvětlí kulturní význam místa.

Výhled na Sigiriyu

Vrátit se zpět do Dambully je možné tuktukem nebo i místním autobusem. Dejte si ovšem pozor - samotné se mi stalo, že místní policisti (!) nám v zájmu získání zákazníka pro tuktukáře špatně poradili a my jsme autobus nejprve hledali na úplně špatném místě, a potom na něj i několik desítek minut čekali.

Co v průvodcích nenajdete

Pokud neholdujete davům turistů, nemusíte nutně vidět všechny ruiny zapsané v UNESCO a neradi podporujete „komerční“ turistické cíle, v okolí Dambully si to můžete užít podle svého. Tuktukem, autobusem nebo na kole se můžete dostat poblíž skály Pidurangala. Leží na dohled od Sigiríje a celou Sigiríyu z ní uvidíte jako na dlani. Dole zaplatíte symbolické vstupné (oproti 30 dolarům za vstup na Sigiriyu) do místního malého chrámu a z jeho zahrady vystoupáte po mnoha schodech k obrovské soše ležícího Buddhy.

Jak se nejlépe dostat k Sigiriyi? Buď si přímo v Dambulle můžete vyjednat...
Skalní chrámy, Dambulla

Odtud mezi strmými kameny nahoru na kamennou plošinu, ze které je jedinečný výhled přímo na Lví skálu, a potom dál až na vrchol skály. Kromě toho, že odsud budete mít nádherný výhled do okolního kraje, pravděpodobně zde nepotkáte ani živáčka. Naše výprava měla to štěstí, že jsme nahoře potkali dvě skupinky Čechů :)

Pokud vám zbyde trocha času, rozhodně doporučuji projet si na kole okolí. Po méně frekventovaných silnicích se můžete dostat k jezeru Amaya nebo vodní nádrži Kandalama. Nedaleko Dambully můžete také navštívit Huluru Eco Park. Je to menší safari, ve kterém ale nepotkáte „klasické“ ochočené slony jako třeba v Uda Walawe ale ani zástupy turistů. Zvířata budete muset s řidičem trochu hledat a rozhodně jich neuvidíte tolik, ale zato vás řidič nechá i vystoupit, vylézt na menší skalky nebo na rozhlednu. Návštěva tohoto parku se nám moc líbila, mnohem více, než parky v Uda Walawe nebo v Bundale.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!