Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Stejná příjmení manželů? V Belgii nechápou, proč je to dobré, říká Češka

Marie Ganga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marie Ganga | foto: Archiv

Marie Ganga se do Belgie přestěhovala kvůli manželovi. Překvapili ji příjemní lidé, zaskočily deštivé počasí a vysoká vlhkost. Do Česka se vrátit nechce. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce utkvělo v paměti?
První dny v novém domově byly krásné, byla jsem čerstvě vdaná a s manželem si zakládali vlastní hnízdečko. Přišlo mi celkem všechno jednoduché a ideální. Navíc jsem kolem sebe měla lidi, kteří mi se vším pomáhali. Přišla jsme do Belgie v dubnu a počasí bylo krásné. Pak se ale ohromně ochladilo a snad tři týdny v kuse pršelo. Tehdy jsem si uvědomila tu šílenou vlhkost, která tady panuje. Je to neskutečné - zdálo by se pár kilometrů, ale klima je tady úplně jiné a dělá to divy. Co mne taky udivilo, tak to množství zahalených muslimských žen. Hlavně na jihu země je hodně přistěhovalců a někdy si opravdu nepřipadáte jako v Belgii. Co mne pozitivně překvapilo byl fakt, že i když je tu celkem zamračeném a deštivé, lidé jsou moc milí a usměvaví, popřejí vám krásný den a poděkují. A samozřejmě tady nejsou hory, to mi pořád moc chybí, ty mám moc ráda.

Kdo je Marie Ganga?

Marie Ganga pochází z obce Vendryně (Moravskoslezský kraj). Vystudovala Gymnázium v Českém Těšíně a poté Univerzitu v Olomouci, kde absolvovala bakalářské studium - obor Sociální práce. Nikdy však v teto sféře nepracovala. Po gymnáziu si udělala státníci z angličtiny a několik let pracovala jako lektorka anglického jazyka. Nyní příležitostně překládá do angličtiny. Do Belgie ji přivedla láska k manželovi, který je Italo-Belgičan.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Není to zřejmě čistě český zvyk, ale rozhodně jsem s tím narazila - změna příjmení. V Belgii si ženy nechávají své příjmení jako za svobodna. Já jsem si chtěla vzít manželovo příjmení, jak je to nejen v Česku zvykem. Na úřadech nechápali, co vlastně po nich chci a k čemu je to dobré. Byla už jsem vdaná a asi teprve po více jak půl roce jsem se dočkala manželova příjmení. A doteď, když přijdu k lékaři, tak nemůžou pochopit, že mám stejné příjmení jako můj manžel a píšou si do závorky moje původní.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Neříkám, že bych nechtěla v Česku s manželem bydlet. Určitě by nás to finančně vyšlo lépe. Život v Belgii je předražený. Všechno je tady ve srovnání v Česku minimálně jednou dražší a nedá se říct, že měsíční platy jsou až tak vysoké. Koupit si byt, nebo postavit dům je tady pro většinu mladých jenom snem. Dostat v bance půjčku není vůbec jednoduché a notářské poplatky při koupi nemovitosti jsou také obrovské, takže z vlastníků se stávají pronajímající. Stěhování však neplánujeme a do Česka jezdíme třikrát do roka.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
V Belgii mi prakticky chybí všechny české potraviny počínaje kysanou smetanou, přes uzeniny a kávu, všechno! A především chleba! Když jedu do Česka, tak si nakoupím tatarku, ocet i mouku. Vařím většinou českou kuchyni. Takže co potřebuji si přivezu a zbytek seženu tady. Česká kuchyně tady všem chutná. Dělala jsem spoustu jídel a všechno chutnalo, co ale zůstává "number one" jsou rozhodně knedlíky. Manžel si je dokonce chtěl dát se salámem místo chleba.

Češi ve světě

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemáme, ale určitě budeme mít a čeština bude povinná! Je důležité, aby mé děti byly schopné mluvit mým rodilým jazykem s dorozumět se nejen s rodinou. Navíc to otevírá další příležitosti a je to zdarma. Manžel mne v tom maximálně podporuje.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Neřekla bych, že je toho moc. Co ale určitě, tak Praha. Většina Belgičanů v Praze byla, nebo by se určitě chtěli podívat. Jinak bych neřekla, že jsme v Belgii nějak moc známí.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?Belgickou politiku moc nesleduji. Spíše tu českou. Belgie je království -  je to trochu jiné, ale není to jednoduché. Vlámové a Valoni mají mezi sebou spoustu problémů a je dokonce možné, že v budoucnu dojde k nějakému rozdělení.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...