Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Stezka kolem Lužnice získala evropský certifikát

Řeka Lužnice v Bechyni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řeka Lužnice v Bechyni | foto: ČTK

TÁBOR Pěší stezka kolem Lužnice, která vede převážně územím Táborska, získala evropský certifikát. Jde o první trasu v Česku s označením kvality Leading Quality Trails Best of Europe. Stezka vede turistickou oblastí Toulava a měří přibližně 55 kilometrů.

Certifikát v Táboře předal prezident Evropské asociace turistických klubů Boris Mićić. V Evropě je nyní 19 stezek se stejnou garancí. „Turistickému ruchu v historickém městě dává smysl mít přírodně bohaté okolí. Rádi jsme srdcem Toulavy,“ řekl v Táboře starosta města Štěpán Pavlík (2020).

Stezka, která obdrží označení kvality Leading Quality Trails Best of Europe, musí splňovat řadu kritérií. Stezka například musí vést minimálně z 35 procent po přírodním povrchu. „Vzhledem k tomu, jak v dnešní době krajina vypadá, není snadné tuto podmínku splnit,“ uvedla Zdeňka Šrédlová z Klubu českých turistů.

Turistická oblast Toulava, jíž stezka vede, se nachází na pomezí jižních a středních Čech. Jako destinační společnost byla založena v roce 2019. „Zároveň se zde nachází Sedlec-Prčice, což je centrum nejslavnějšího turistického pochodu v Česku Praha - Prčice,“ uvedl Jan Sochor z turistické oblasti Toulava.

Trasa turisty zavede mimo jiné například do Tábora, Bechyně, ke zříceninám Příběnice a Dobronice, Stádleckému řetězovému mostu nebo zámku Koloděje nad Lužnicí. „Stezka se vine kolem skalních stěn i tunelem ve skále, po starých cestách, které Klub českých turistů s podporou hraběte Harracha stavěl už v roce 1899, kolem mlýnů a peřejí,“ uvedl Sochor. Na trase je 18 informačních cedulí o zajímavostech kolem řeky.

Evropská asociace turistických klubů (European Ramblers ?Association) sdružuje desítky turistických organizací z 29 zemí Evropy.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...