Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Stezka korunami stromů láme rekordy. Prošlo ji 620 tisíc lidí

Stezka korunami stromů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stezka korunami stromů. | foto: Lipno servis

PRAHA Unikátní atrakce se stala nejen dominantou Lipna nad Vltavou, necelé dva roky po otevření se zařadila mezi nejvyhledávanější jihočeské turistické cíle. Jediná Stezka korunami stromů u nás otevřela v červnu 2012, od té doby po ní až na 40 metrový vrchol vystoupalo 621 600 návštěvníků. Lidé navíc za úchvatnými výhledy přicházejí opakovaně, stezka totiž funguje celoročně.

"Stezka korunami stromů Lipno se od svého otevření se stala jednoznačně magnetem celé oblasti a zároveň přirozenou dominantou Lipna. I díky tomu, že se nejedná o sezónní záležitost, je otevřena po celý rok, ji lze navštívit vícekrát. Okolní příroda je pokaždé jiná," pochvaluje si Filip Pekárek, ředitel společnosti Stezka korunami stromů Lipno.

PSALI JSME

Vylezou na ni všichni

Ačkoliv se to na první podhled nemusí zdát, cestu za výhledy bez problémů zdolají všichni návštěvníci, od těch nejmladších až po nejstarší, atrakce je totiž bezbariérová. "Neměly by ji vynechat zejména rodiny s dětmi, které si procházku opravdu užívají. Kromě zábavných prvků, na kterých mohou děti překonávat strach z výšek, se z nových vzdělávacích tabulí dozví i o hospodářských procesech v lese," upozorňuje Pekárek. Letos navíc přibyly ukazatele, podle kterých návštěvníci zjistí, v jaké aktuální výšce nad zemí se nacházejí. Další novinkou je kvíz ve věži zodpovídající otázky týkající se samotné stezky.

Stezka korunami stromů.

Stezka korunami stromů.

Oblíbená lipenská dominanta však nabízí kromě poučení a ohromujících výhledů i zábavu. Zejména děti si cestu dolů krátí sklouznutím se na nejdelším suchém tobogánu v Česku, 24. května na návštěvníky čeká druhý ročník festivalu Slavnosti dřeva. "Sochaři budou přímo před zraky návštěvníků sochat svá díla do připravených dřevěných kmenů. Děti se mohou připravit na odpoledne plné zábavy a jejich tatínkové zase na kvalifikační závod mistrovství ČR v Timber sportu,“ popisuje květnovou sobotu Pekárek a dodává, že to bude i jakási forma oslavy otevření," láká.

Na vrchol kopce Kramolín, jemuž stezka vévodí, se návštěvníci mohou dostat lanovkou z Lipna nad Vltavou nebo stezkabusem. Zaparkují na centrálním parkovišti u pokladen. Milovníci adrenalinu pak mohou sjet z Kramolína na vypůjčených terénních koloběžkách.

Kolem Lipna na elektroskútru

Populární letovisko na břehu lipenského jezera však nabízí nepřeberné množství rodinného vyžití. Letošní novinkou je možnost půjčit si elektrokola, elektroskútry nebo elektročluny. "Díky nim se méně zdatným turistům otevírají zákoutí Lipenska, která pro ně byla doposud skryta. Například výlet na Svatý Tomáš, kde se nachází nejvýše položená zřícenina v Čechách Vítkův Hrádek, je nezapomenutelným zážitkem. Cesta sem byla kvůli kopcovitému terénu doposud velmi náročná,“ přibližuje novinku Jiří Falout ze společnosti Lipno Servis.

Okolí Lipna lze však pohodlně projet i na kole nebo na in-line bruslích. Stezka podél jezera je dokonce v části Lipno nad Vltavou - Frymburk osvětlena. Nastoupit na ni lze v Lipně nad Vltavou, kde je možné parkovat zdarma na velkokapacitním parkovišti. Zde si lze také zapůjčit kompletní výbavu. K dispozici jsou kola, in-line brusle nebo nově elektrokola. 

Romantická plavba

Téměř povinností je projet se přímo po jezeře parníkem, ideálně při romantickém západu slunce. Na výběr jsou dvě okružní plavby: z přístavu v Lipně nad Vltavou kolem Frymburku proti proudu směrem k Horní Plané a zpět. Využít lze jak pravidelných vyhlídkových tratí nebo lze objednat speciální vyjížďky s občerstvením pro uzavřenou společnost.

Lipenské jezero je ideální pro romantické plavby.

Lipenské jezero je ideální pro romantické plavby.

Zejména děti se rády ukrývají před špatným počasím ve vodním ráji Aquaworld s klasickým bazénem pro plavání a zážitkovým bazénem s divokou řekou, perličkami, vířivkou. Malé děti se jistě vyřádí v teplém bazénku s vodní houbičkou a ve velmi oblíbené Hopsáriu. Jde o svět zábavy plný prolézaček, labyrintů s překážkami, míčkovým bazénkem, skluzavkami, trampolínou a nafukovacím klokanem.

Po celou sezonu je pro hosty Lipna nad Vltavou připravena řada kulturních a zábavních akcí jako Lipno dětem aneb vítáme prázdniny, Lipno sport fest nebo lipenský Kolo-toč.

Letošní akce na Lipně

3. 5.  Rallye Český Krumlov - rychlostní zkouška LIPNO
17. 5.  Zahájení letní turistické sezóny LIPNO 2014
24. 5.  Slavnosti dřeva na Stezce korunami stromů Lipno
7. 6.  Den s handicapem
28. 6.  Lipno dětem aneb vítáme prázdniny
23. - 31. 8. LIPNO SPORT FEST
6. 9.  Lipno dětem aneb Den s Integrovaným záchranným systémem
6. 9.  Den s handicapem
28. 9.  Lipenský KOLO-toč
25. 10.  Lipno dětem aneb velká podzimní výprava s pečením buřtů

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...