11. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Metro jako atrakce. Buenos Aires chce stáhnout sto let staré vozy

Argentinské metro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentinské metro | foto: metrovias.com.ar

BUENOS AIRES Dřevěné vozy linky A metra v argentinském hlavním městě Buenos Aires půjdou po téměř sto letech provozu do důchodu.

Brzy je nahradí moderní vagony čínské výroby. Mnozí Argentinci ale cítí za mizejícím kouskem dopravní historie nostalgii, napsala agentura AP.

Metro od roku 1913

Prvních 90 belgických vozů začalo jezdit v roce 1913 po první lince metra v Latinské Americe. A nyní jsou nejstaršími vozy podzemky na světě, které stále jezdí a denně na své lince přepraví zhruba 160 000 cestujících. Linka A v Buenos Aires byla uvedena do provozu 1. prosince 1913 a stala se vůbec prvním metrem jezdícím na jižní polokouli. Vlaky pro ni vyrobila belgická firma La Brugeoise et Nicaise et Delcuve v letech 1912 až 1919.

Staré vozy jsou nejen přepravním prostředkem pro místní, ale i atrakcí pro turisty. Je ale stále těžší je udržovat; podle starosty Mauricia Macriho přestaly být bezpečné a je nutné je vyměnit. Linka A proto bude v polovině ledna uzavřena kvůli plánované rekonstrukci, která může trvat až 60 dní.

Aquilino González Podesta, zakladatel skupiny Přátelé podzemky, souhlasí, že staré vozy už musí udělat místo mladším. Ptá se ale, proč není možné s výměnou počkat ještě 11 měsíců, aby dřevěné metro oslavilo stovku. "Jsou prostě jisté citové otázky, které převažují nad logikou," dodal Podesta.

Lidovky.cz, ČTK

Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?
Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?

Ráda bych se zeptala žen, které už to mají za sebou. měly jste po porodu chuť přijímat návštěvy rodiny (ze strany partnera vlastně trochu cizí lidi) doma? Mám trochu představu, že budu potřebovat dost času se sžít s miminkem, trénovat kojení, možná budu ve stresu, když bude chtít mimčo tahat někdo jiný. Jak jste to řešily případně? Jak si nastavit hranice?

Najdete na Lidovky.cz