6. listopadu 2019 5:45, aktualizováno  14:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

STOPEM SE PSEM PO ASII: Cesta z Omsku do Vladivostoku a nekvalitní ruský benzín

Minule jsme nakoukli do Kazachstánu. Dnes přejedeme 7 000 km za 7 dní z Omsku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minule jsme nakoukli do Kazachstánu. Dnes přejedeme 7 000 km za 7 dní z Omsku... | foto: Slávek Král

Minule jsme nakoukli do Kazachstánu. Dnes přejedeme 7 000 km za 7 dní z Omsku až do Vladivostoku. Rusko je země neomezených možností.

Projet velké město je vždy problém. Ve městě Kemerovo jsem to vzal na 4 auta a mimochodem i dodávkou plnou hnoje. Co mě asi čeká dál, říkám si a najednou se přibližuje luxusní karavan. Zastaví a tam sedí starší Číňanka. Stáhla okénko a povídá: „Umíš řídit?” Odpovídám „Ni hao, (čínsky ahoj) umím”. 

Na vyhlídce
Corey

To je super, mě už to nebaví, tak budeš řídit, já jsem Li z Pekingu. Li oslavila padesát let, koupila si karavan a vydala se na roční cestu Evropou. Po roce musí prodloužit víza a tak se vydala zpátky domů, neuvědomila si ale, že Rusko je tak velké a strávila týden v Moskvě, týden v Petrohradě a 4 dny v Omsku. Zjistila však, že musí pospíchat a v tom jsem tam stál já. Hned mě zaměstnala a nejen, že jsem se stal řidičem, ale i překladatelem, a dokonce jsem jí i umyl auto. Po takové době na cestách se nenaučila žádný jazyk, jezdí zavřená ve své krabici se sprchou, záchodem a kuchyňkou. Jí čínské jídlo, které se dá koupit všude a občas si zajde na pizzu. 

O CESTOVATELI

Slávek Král cestuje již 9 let. Dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku. Momentálně cestuje se svojí fenkou Corey. Přednáší a pořádá Travel stand-up festival.

Po bezmála třech týdnech v Rusku netušila, jak pozdravit nebo poděkovat rusky, ale měla tisíce krásných fotek z míst, které navštívila. Každý máme to svoje, proč cestujeme, ale nepoznávat místní kulturu přes lidi, jídlo nebo třeba muziku mi přijde škoda. Hodně jsem jí toho naučil a vysvětlil. Myslím si ale, že je ztracený případ.

Jako překladatel jsem se hodil, když se nám rozbilo auto. V Rusku je hodně nekvalitní benzín a moderní auta to moc nemají rádi. Karavan ale stále nejel, tak jsem se na Bajkal vydal sám. V Irkutsku jsem si stopnul Tanyu, co jela na vyhlídku se svým couchsurferem. Tanya se mě ptá: „V Evropě je hodně moderní cestovat se psem, že? Nedávno mi psal někdo, kdo jede stopem do Japonska.“ Odpověděl jsem: „Já vím, a ty jsi mi to odmítla.“ Dojeli jsme na vyhlídku, a že mě naučí, jak Rusové správně pijí vodku. No moc párty to nebyla, když koupili jednu vodku pro 4 lidi, a po 20 minutách jsme neměli co pít.

Kde mě můžete sledovat?

V Irkutsku bylo krásných 27 stupňů, o 100 km dále na Bajkalu už jen 10 stupňů a voda měla teplotu pouze 2 stupně. Můj plán na koupání ztroskotal a aspoň jsem tam hodil psa.

Pokračoval jsem tedy v cestě a stopl jsem si znovu karavan s vysmátou Li. Bylo opraveno a dojeli jsme až do města Chita. Celkem jsme tedy spolu ujeli 4 tisíce km za 4 dny.

Ve městě Chita se nám při hledání místa na spaní podařilo zapadnout a pomáhali nám dva super kluci s malinkým autíčkem. Odměnili jsme je flaškou rumu a trochu se to zvrtlo. Za celý týden se mi podařilo dojet až do Vladivostoku, kde nás čekal, nebo aspoň měl, trajekt do Japonska. A na co se můžete těšit příští středu? Vladivostok a dál!!!

Aktuální přednášky

1. – 3. 11. 2019 festival Caminos

4. 11. 2019 Havlíčkův Brod

5. 11. 2019 Přerov

6. 11. 2019 Břeclav

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!