Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
24. října 2019 5:04 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

STOPEM SE PSEM PO ASII: Kazašské město uprostřed stepi a první sultán

Minule jsme přejeli Ural a dostali se do Azijské části Ruska. Dnes to vezmeme... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minule jsme přejeli Ural a dostali se do Azijské části Ruska. Dnes to vezmeme... | foto: Slávek Král

Minule jsme přejeli Ural a dostali se do asijské části Ruska. Dnes to vezmeme na krátkou návštěvu do Kazachstánu.

Stopem se psem po Asii
Slávek Král cestuje již 9 let. Dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném...

Astana je supermoderní město, kde nenajdete wi-fi. Celé město je takové naruby. Bývalý prezident Nazarbajev sám sebe nazývá Nur Sultán (v překladu první sultán) vybudoval tohle město uprostřed stepi. Aby ukázal, že na to má.

Do Japonska se psem

Využil peníze daňových poplatníků (čti jeho), plus stát neskutečně zadlužil. Aby utvrdil svou moc, změnil hlavní město z historického a největšího města Almaty právě na Astanu. Korunu tomu dodal, když město po sobě přejmenoval. Nově se tedy hlavní město uprostřed stepi jmenuje Nur-Sultan. Bohužel málokdo si v chudém státu jako je Kazachstán může dovolit bydlet v moderním městě, a proto město zeje prázdnotou. Na chodníku potkáte lidi jen zřídka a silnice jsou prázdné. Je špatné, když jeden panovník vlastní a ovládá vše, a nikdo mu v tom nemůže zabránit.

Kde mě můžete sledovat?

Korunu tomu ale dodal můj hostitel přes couchsurfing Salaman. Salaman, ač budoucí konzul ve Francii, byl tak trošku mimo. Já, jakožto správný host, jsem dotáhl vodku a pár piv. Salamanovi nevadilo, že je ramadán, a že je muslim. Později to ale vadilo mně. Trošku se přiopil a asi se rozhodl, že vyzkouší nové věci. V Kazachstánu je „gay otázka“ zakázaná. Nesmí se o tom ani mluvit. Zde mě však poprvé zachránil můj pes. Na povel umí zaštěkat a tak jsme společně vyhnali Salamana z pokoje. Ráno se omluvil na alkohol a přislíbil, že už ke mě do postele lézt nebude.

Ve městě Petropavl jsem na uvítanou dostal pivo Kozel. Kozel se vyrábí v Rusku, ale aby zvýšili prodej, nechávají etiketu v češtině.

O cestovateli

Slávek Král cestuje již 9 let. Dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku. Momentálně cestuje se svojí fenkou Corey. Přednáší a pořádá Travel stand-up festival.

Ve městě Pavlodar jsem potkal skvělého týpka. První mě vzal k největší mešitě ve Střední Asii a potom se rozhodl, že mi ukáže svou oblíbenou restauraci. „Jaké si dáš maso?” zeptal se. Odpověděl jsem, že bych si dal vepřové a čekal jsem na odpověď. Po krátkém tichu jsem řekl: „Ale vždyť vím, že jste muslimové, dělám si srandu, jasně, že si dám koně.“ Kůň je totiž národní jídlo. Sami Kazaši o sobě říkají, že milují koně, jezdí na nich, bydlí s nimi, spí ve stejné místnosti a jí je.

Aktuální přednášky

A zpátky do Ruska, ve městě Omsk jsem se rozhodl vyzkoušet Transsibiřskou magistrálu a vydal jsem se na nádraží. Velice mne ale rozčaroval přístup. „Ano, vezmeme psa, ale musíš si zaplatit celé kupé.“ Z Omsku do Irkutska (2400 km) by to vyšlo asi na 10 000 korun. Vesele jsem se tedy vrátil na stopa.

A na co se můžete těšit příští středu? Bajkal! 

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?