Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Putování k betlému i jarmarky. Hrady a zámky plánují vánoční akce

Karlštejn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlštejn. | foto: ČTK

PRAHA Středočeské hrady a zámky připravují na vánoční svátky mimořádné akce. Vystavují například betlémy, chystají jarmarky, šermířské turnaje nebo průvody. Zámek Loučeň na Nymbursku již tradičně vystavil největší adventní věnec v Čechách, který je postaven kolem zámecké kašny. Podle některých se vyplatí mít o svátcích otevřeno, jiní vánoční akce považují za dobrou příležitost k propagaci.

Adventní věnec na Zámku Loučeň, zapsaný v české knize rekordů, bude vystaven do 6. ledna příštího roku. „Na rozdíl od mnoha jiných máme otevřeno skutečně denně, a to včetně Štědrého dne a Silvestra.

V sobotu 27. 12. budeme mít speciální večerní prohlídky při svíčkách,“ uvedla Kateřina Šrámková ze Zámku Loučeň. Za celé adventní období podle ní přijde na zámek asi 300 lidí denně. „Největší návštěvnost čekáme na Silvestra, již tradičně se u nás koná Silvestr v jednu, který slavíme od 13:00 odpoledne na zámeckém nádvoří,“ dodala Šrámková.

Zámek Loučeň

Pravidelnou akcí na hradě v Mladé Boleslavi je Putování k betlému, letos se bude konat 20. prosince od 15:00. „Na úvod vyrazí průvod v čele se třemi mudrci z Východu a slaměným velbloudem, doprovázený hudbou, z Českobratrského náměstí přes Staré Město na nádvoří hradu a poté se jeho účastníci jdou postupně poklonit Svaté rodině v jesličkách, které jsou umístěny ve sklepních prostorách,“ uvedl Luděk Beneš z Muzea Mladoboleslavska.

Součástí programu je vystoupení dětského pěveckého sboru na nádvoří hradu, kde je i stánek se stylovým vánočním občerstvením. Náklady na akci se podle Beneše pohybují mezi 10 000 až 15 000 korun. Část nákladů je hrazena z grantu města Mladé Boleslavi a část z rozpočtu Muzea Mladoboleslavska. „Finanční zisk samozřejmě z této akce nemáme, jde však především o propagaci muzea a také o nabídku poklidné vánoční atmosféry beze shonu pro asi 250 až 300 účastníků,“ dodal Beneš.

Knížecí advent i jarmark

O vánočních svátcích bude také otevřený hrad Křivoklát na Rakovnicku. Od 23. prosince do 11. ledna bude i slavnostně osvětlený. Prohlídkovou trasu Gotické paláce si návštěvníci budou moci projít od 26. prosince do 11. ledna denně kromě Nového roku, vždy od 10:00 do 15:00. Podle kastelána Lukáše Kunsta se rozhodně vyplatí mít na hradě o svátcích otevřeno. „Je stále více lidí, kteří si památky raději prohlížejí v zimním období, kdy nejsou v takovém obležení turistů. Je ale pravda, že z důvody ochrany interiérů a vystaveného mobiliáře není možné zpřístupnit celý hrad,“ řekl kastelán.

Loni navštívilo Knížecí advent na Křivoklátě za dva adventní víkendy přes 12.000 lidí, letos kastelán očekává ještě o něco vyšší návštěvnost. Ve Středočeském muzeum v Roztokách u Prahy, které sídlí v roztockém zámku, je do 1. února otevřena výstava betlémů. Jde o ucelenou přehlídku exponátů, která dosud nikde v České republice vystavována nebyla.

Křivoklát pod sněhovou peřinou.

Karlštejn na Berounsku uspořádá 21. prosince jarmark, plánován je i historický průvod s královnou Eliškou a šermířský turnaj. Královnu přijdou pozdravit také herec Pavel Zedníček a zpěvák Pavel Vítek. Zámek Konopiště na Benešovsku se 20. prosince vrátí do časů někdejšího majitele panství, arcivévody Františka Ferdinanda d’Este. Slavnostní jídelna bude vyzdobena stejně, jako když arcivévoda na zámku pobýval. Chybět nebude nazdobený stromeček, hudba, cukroví a betlém ze zámeckých sbírek.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT podpora hledá juniora

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč