Sobota 22. února 2020svátek má Petr 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Stuttgart očima Kimberli Lewisové

Stuttgart. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stuttgart. | foto: Profimedia.cz

Generální ředitelka českého Mediatelu strávila ve Stuttgartu řadu let. Učarovaly jí nejen příjemné rozměry města, kde se téměř všude dá dojít pěšky, ale i jeho obyvatelé. „Jsou to snad nejpříjemnější lidé, jaké jsem kdy potkala,“ říká manažerka původem z USA. Štěpánka Strouhalová a postávali na nádraží s velkými kufry.

1 Romantika na kolejích
První věc, která se mi vybaví, když se řekne Stuttgart, je tamní vlakové nádraží. Není na něm vlastně nic zvláštního, je to stará typicky německá nádražní budova s cihlovým pláštěm, ale je příjemné, že se nachází hned v centru města a za ní se rozkládá obrovský park. A vždycky když vstoupím dovnitř, dýchne na mě atmosféra starých poklidných časů padesátých let, kdy ještě všichni cestovali vlakem

2 Vůně Vánoc
Vánoční trh ve Stuttgartu nemá konkurenci. Barokní zámek vytváří kouzelnou kulisu spoustám barevných domečků s osvětlenými střechami, děti bruslí na kluzišti uprostřed, zatímco vy si u hrnku svařeného vína pochutnáte na tradičních švábských špeclích či plněných taštičkách zvaných Maultaschen nebo na tlustých bádenských nudlích z bramborového těsta - Schupfnudeln. Letošní vánoční trh můžete navšívit od 26. 11. do 23. 12.

3 Vzhůru na nákupy!
Na Stuttgartu je báječné, že všechno důležité je soustředěno v centru. Nejraději nakupuji na pěší zóně Königstrasse se spoustou obchodů, kaváren a pouličních umělců. Mimo jiné tu sídlí i můj oblíbený obchod Peek & Cloppenburg. Pokud však hledáte nejžhavější trendy pod jednou střechou, podívejte se do Breuninger kousek dál na Marktstrasse. Je to impérium módy a životního stylu, nejluxusnější obchodní dům v Německu se všemi značkami zvučných jmen. Zatímco dámy nakupují, pánové mohou absolvovat návštěvu muzea aut Porsche (na náměstí Porscheplatz 1) nebo Mercedes-Benz (Mercedesstr. 100).

4 Všude samé víno
Na přelomu srpna a září se centrum Stuttgartu promění ve vinnou vesničku s desítkami útulných altánků dekorovaných v typicky švábském stylu. Je to úžasná příležitost, jak na jednom místě prozkoumat širokou nabídku skvělých vín z malých místních vinařství. K oblíbeným ryzlinkům, rulandskému, odrůdě Trollinger nebo Müller Thurgau se skvěle hodí zdejší specialita, cibulový koláč (Zwiebelkuchen) z kynutého těsta obložený směsí ze špeku, husté smetany a cibule. Pokud chcete poznat vinárnu s typickým jihoněmeckým koloritem, jídlem a především skvělou hostitelkou, zajděte do Stuttgarter Stäffele (www.staeffele.de).

5 Město sportu
Nejenom vínem a špeclemi žije Badensko-Württembersko. Stuttgart každoročně hostí i nejvyšší mezinárodní sportovní soutěže, jako je například mistrovství světa v gymnastice. Byla jsem sportovní gymnastka a později i rozhodčí, takže mě to pořád nesmírně přitahuje. Na loňském šampionátu na Gottlieb-Daimler-Stadion byla rozhodně lepší atmosféra než na olympiádě. Nenecháme si ujít ani jediný ročník, vloni jsme s manželem fandili postupně třemi různými vlajkami: americkou, německou a českou.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...