Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Šumava se chce otevřít. Mluví se i o místech, co jsou tabu

Cestování

  6:45
VIMPERK - Turisté by se v příštím roce mohli dočkat otevření stezky Modrý Sloup u Modravy na Klatovsku. To a zhruba 40 dalších podobných projektů začne řešit šumavský národní park. Výsledkem posudku má být případný vliv člověka na prostředí v dané lokalitě. Tento fakt pak rozhodne o tom, zda se turisté na zajímavá šumavská místa dostanou, řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
Turisté na Šumavě - ilustrační foto

Turisté na Šumavě - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

"Celý proces začne v pondělí. Bude však trvat delší dobu, ale chceme, aby pro příští letní turistickou sezonu bylo o všech projektech definitivně rozhodnuto," uvedl Dvořák. Kromě Modrého Sloupu jde například o trasu k Roklanské hájence, přístup na rozhlednu Antýgl nebo jízdu na elektrovozíku pro handicapované lidi z Modravy na Březník. "Posudek má zvážit, zda by se za určitého režimu dalo vstupovat i do lokalit v centru Šumavy," řekl Dvořák.

Otevření dosud zakázaných částí

Ministerstvo životního prostředí navíc uvažuje o tom, že by veřejnosti otevřelo cenné lokality v první zóně šumavského parku, informovala Mladá fronta Dnes. Jde například o okolí pramenů Vltavy, hraniční pásmo u Poledníku nebo údolí řeky Křemelné. Ministerstvo kvůli tomu připravuje změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Novelu chce poslat do Sněmovny v září jako alternativu k zákonu o národním parku, který schválil Senát a nyní ji mají posoudit poslanci.

"Chceme, aby divočina byla chráněna, ale nebyla spojována s tím, jestli tam lidé smějí či nesmějí vstupovat, ale naopak aby lidé za jasných podmínek do lokalit směli. Tato změna vychází z letitých zkušeností z národních parků," řekl MfD ministr životního prostředí Richard Brabec.

Spor o Modrý Sloup

Současná turistická sezona by se ale z hlediska zpřístupněných tras od té loňské neměla zásadně lišit, sdělil Dvořák. Stezka na Modrý Sloup se v minulosti stala několikrát předmětem sporu. Ekologičtí aktivisté prosazují názor, že by turistický ruch na trase, která vede z Březníku Luzenským údolím, mohl negativně působit na populaci tetřeva hlušce. Naopak zástupci bavorských a šumavských obcí o otevření historické stezky usilují.

Bývalé vedení NP Šumava loni chtělo tuto trasu po 70 letech otevřít. Soud to však zamítl, podle něj by turistický ruch právě mohl škodit tetřevu.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...