Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Šumava láká na putování divočinou i nové stezky

Cestování

  13:51
Podobně jako kasteláni některých hradů a zámků, žehrají na útlum v návštěvnosti i správci šumavských lesů. Na letošní sezónu připravili řadu novinek.

Řeka Vydra foto: Jitka Hejlková

Doufají, že lidé začnou v Národním parku trávit více času a zaměří se i na méně populární turistické cíle. Zejména Pražany má teď na Šumavu přilákat výstava spojená s vědomostní soutěží. Koná se v Písecké bráně nedaleko Belvederu.

Turistům, které už stávající vyznačené trasy "nudí" a touží po dobrodružnějším objevování zdejších lesů, správci umožní putování šumavskou divočinou s průvodci. "Lidé se tak dostanou na místa, kam by normálně nemohli," říká náměstek ředitele šumavského národního parku Jiří Mánek. Mezi nejlákavější cíle bude podle něj patřit například Trojmezenský prales - největší a nejlépe dochovaný zbytek horského smrkového lesa ve střední Evropě. Kdo se rozhodne průvodcovských služeb využít, musí se objednat. Rezervační systém správci spustí v květnu.

Nově mohou letos návštěvníci zavítat i do opraveného Informačního střediska ve Svinné Ladě. Expozice je bezbariérová a představuje šumavská rašeliniště. "Navíc je opravdu pro všechny, včetně návštěvníků se sluchovým či zrakovým postižením," vysvětluje Mánek. Nedaleko střediska se nachází Chalupská slať s největším rašelinným jezírkem v Česku.

Dobrodruhy potěší i další šumavská zajímavost. Sedm nouzových nocovišť, která nabízejí netradiční zážitek z přenocování v otevřené přírodě.  Ohraničená místa pro stany mohou využít především turisté, kteří Šumavu procházejí po páteřní, červeně značené trase, vedené nedaleko státní hranice od Nové Pece až po Železnou Rudu.

Úplnou letošní novinkou je například i nová naučná Stezka Soumarským rašeliništěm dlouhá více než jeden a půl kilometru. Otevřená bude 24. května. Obsahuje interaktivní prvky, navíc tu správci parku chystají řadu ekologických výchovných programů. Stejně tak začnou letos lesníci pracovat na další turistické atrakci - Schwarzenberském plavebním kanálu. "Jeho rekonstrukce bude hrazena z dotace, vyjde asi na 13 milionů korun," vypočítává Mánek. Zprovoznění kanálu podle něj správa parku předpokládá na příští rok. Až bude hotový, lidé si budou moci například prohlédnout, jak se v minulosti plavilo dřevo.

I přes sérii chystaných novinek vedení správy parku přiznává, že bude letos zápasit s omezeným rozpočtem. "Od ministerstva životního prostředí dostaneme o čtyřicet milionů korun nižší příspěvek. Zhruba o čtyřicet milionů korun pak bude nižší i výnos z prodeje dřeva při předpokládaných podstatně nižších těžbách," říká ředitel šumavského parku Jan Stráský.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!