Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Šumava se více otevřela turistům. Zpřístupnila klidové zóny

Národní park Šumava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní park Šumava. | foto: ČTK

VIMPERK Už několik dní mohou turisté na Šumavě chodit i do míst, kam byl takřka šedesát let vstup zakázán. Nejprve kvůli železné oponě, pak kvůli ochraně přírody.

V pondělí nabylo právní moci rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který z formálních důvodů zrušil omezení vstupu do takzvaných klidových zón šumavského národního parku. Park postupně odstraní cedule s nápisem "Území s omezeným vstupem" na místech, kde se návštěvníci dosud nesměli pohybovat mimo vyznačené cesty, a to zejména z důvodu ochrany vzácného tetřeva hlušce. Ochranáři přírody ale doslova prosí turisty, aby i přesto, že jim v tom žádné nařízení už nebrání, nechali tetřevy v zimě odpočinout. Turistický ruch by mohl zdecimovat poslední životaschopnou tetřeví populaci v Česku.

Mapa Šumavy znázorňuje místa, na která byl šedesát let zakázán vstup.

Mapa znázorňuje území, na která byl 60 let zakázán vstup - pro zvětšení klikněte

"Ačkoli legislativně bylo nyní území zpřístupněno, prosíme všechny, aby respektovali právo přírody na zimní klid," uvedla Eva Zelenková, vedoucí sekce výzkumu a ochrany přírody šumavského parku. Tetřev v zimě trpí nedostatkem potravy, a tedy i energie. Pokud je vyrušen, každý přelet ho stojí tolik sil, že zimu nemusí přežít. Nejvyšší správní soud ale tu část návštěvního řádu, regulující pohyb lidí v klidových zónách, zrušil s tím, že park musí omezení vstupu lépe zdůvodnit. V parku přitom turisté i nadále nesmějí do takzvaných prvních zón, roztříštěných ostrůvků v šumavské přírodě, do nichž je vstup zakázán ze zákona. Protože ale vzácní živočichové včetně tetřevů žijí i mimo první zóny, park jejich ochranu dosud zajišťoval i vyhlášením takzvaných klidových území, kde směli návštěvníci chodit jen po vyznačených cestách. Podle soudu ale ochranáři přírody zvolili k této regulaci špatnou formu.

"Nový návštěvní řád, kde by mohl být tento problém vyřešen, se ale teprve projednává s obcemi," uvedla mluvčí parku Jana Zvettlerová. Do doby, než pohyb turistů zejména na území obývaná tetřevy omezí jiná právní úprava, nemůže park pohyb osob mimo vyznačené cesty zakazovat. Série nařízení o omezení vstupu, kterou soud zrušil, se týkala pohybu turistů v oblastech Smrčina, Trojmezná, Vltavský luh, Horskokvildské slatě, Modravské slatě, Křemelná a Plesná s Poledníkem.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!