13. května 2017 5:37 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Švédské svátky jídla se slaví po celý rok. Zažijte tlusté úterý či vaflový den

Skočicoví kanelbullar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skočicoví kanelbullar | foto: Eva Vojáčková

Švédi vědí, jak si užívat dobrého jídla a pití. Již jsem psala o tradičních srpnových račích hodech (kräftskiva) a tentokrát bych se ráda zaměřila na další tematické dny (temadagar), kterými si svérázní seveřané zpestřují život.

U nás v České republice máme určitá jídla spojená s různými svátky a tradicemi, nejinak tomu je také ve Švédsku. Nicméně pro některé své speciality si Švédové vyčlenili určité dny, kdy je ve velkém pojídají. A to je něco, co se mi na Švédsku tolik líbí.

Tlusté úterý - Fettisdagen nebo Semmeldagen

Tento den je odvislý od Velikonoc, proto nepřipadá každý rok na stejné datum, většinou ale vychází na únor nebo březen. Tzv. „tlusté úterý“ bývá 40 dní před Velikonocemi, tedy před velikonočním půstem. Tento den je ve Švédsku zasvěcený sladké dobrotě zvané semla.

Existuje mnoho regionálních variant, ale základem je vždy kynuté těsto ochucené kardamomem, které se peče ve tvaru kulaté bulky, následně se vydlabe, naplní marcipánovou pastou a šlehačkou, přiklopí vyříznutou čepičkou a pocukruje. Semlu si můžete vychutnat ke kávě, nebo pokud chcete tradičněji, tak namočenou v talíři teplého mléka, tzv. hetvägg. Dnes se semly ve Švédsku prodávají od ledna až do Velikonoc. Pokud vám semla zachutná, můžete si jí dopřát i v obří formě dortu, tzv. semmeltårta.

A kdy bude „tlusté úterý“ v příštích letech?

  • 13. února 2018
  • 5. března 2019

25. března - Vaflový den - Vaffeldagen

Vafle mají ve Švédsku dlouhou tradici a také svůj den. Určitě budou k dostání všude, kam se podíváte, nejčastěji zdobené šlehačkou, marmeládou, ovocem, či zmrzlinou. Můžete si je ale zkusit připravit sami.

4. října – Den skořicových šneků - Kanelbullens dag

Svůj den slaví skořicoví šneci teprve od roku 1999, jsou ale každodenní součástí života Švédů. Je to jedna z nejvíce tradičních, nejprodávanější a neoblíbenější švédských sladkých dobrot ke kávě nebo jen tak na svačinu. Vždy a všude jsou v Švédsku k dostání. Jedná se o pečivo z kynutého těsta s kardamomem plněné směsí másla a skořice posypané tzv. perlovým cukrem (pärlsocker). Kanelbullar si můžete dopřát také u nás v IKEA, kde je bohužel rozmrazují a není to ono. Jsou ale jednoduché, tak si zkuste upéct vlastní.

Zákusek semla
Domácí pečivo ve Švédsku milují

Pokud jedete do Švédska v době některého z výše uvedených tematických dnů, určitě neváhejte na chvíli se zastavit a ochutnat. Ve výlohách pekařství a cukrářství rozhodně nepřehlédnete, jaký že speciální den to právě probíhá. Tradičně je pojídání sladkého pečiva spojeno s pitím kávy, v jejíž spotřebě se řadí Švédsko na přední příčky. Pauza na kávu a něco dobrého se nazývá „fika“. O té ale v některém z příštích článků.

Efka Vojáčková, HedvabnaStezka.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?