11. května 2009 10:31 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sydney očima Dagmar Bláhové

Pohled na Sydney. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Sydney. | foto: Shutterstock

Když jsem tuto australskou metropoli navštívila v roce 1980 poprvé, byla jsem uchvácena. Jenže zatímco tehdy to byla nádherná a klidná zátoka bez mrakodrapů a davů turistů, dnes je Sydney velkoměstem s kolonami aut a spoustou lidí. I přesto se sem ráda vracím.

Z Opery do botanické zahrady

Budova Opery je symbolem Sydney, tudíž se jí nevyhnete. Jednu dobu jsem tu režírovala a hrála, proto mě s tímto místem pojí osobní vzpomínky. Za návštěvu stojí i Sydney Theatre Company, kde jsem hrála hlavní roli ve hře Hořké slzy Petry Kantové. Ještě donedávna tam visel můj plakát. A vedle opery stojí nové divadlo, kde jsem byla na osmihodinovém představení s Cate Blanchetovou a pak na premiérové party. Na budovu Opery navazuje botanická zahrada, kde jsem se ráda procházela a dobíjela baterky. Není to ale botanická zahrada v našem pojetí. Všechno je tu přímo v přírodě, a navíc u moře v zálivu. Vřele doporučuji!

Budova Opery - symbol Sydney.

Do buše i na piknik


Na Austrálii jsem vždycky milovala divokou přírodu. A nemusela jsem za ní daleko. Hodinu a půl cesty ze Sydney se ocitnete u řeky Koala.v srdci divoké buše a skal, občas před vámi proběhne nějaké zvíře. To je Austrálie. Pokud si chcete pohladit klokany a koaly, musíte do Koala Parku na sever od Sydney. Za návštěvu určitě stojí i Woolloongong National Park s nádhernými skalisky a kouzelnými vesničkami. Sem se dostanete vlakem nebo přívozem od Opera House. Tam si můžete dát kafíčko a s batohem se projít po skalách. Pravý australský víkend zažijete v parku. Austrálie není New York, kde se žije po nocích. Australané žijí o víkendech, které často tráví v parcích, kde pořádají pikniky. Nádherný je Cooper Park, kde se nedávno vdávala má dcera. Uprostřed Sydney se mezi Bondi a luxusní čtvrtí Beverly Hills nachází další nádherný tropický park, který je udržován jako tropický deštný les. Dále se na pikniky chodí do parku Centennial, což je jakási obdoba londýnského Hyde Parku.

Pozor na rejnoky!

Asi nejkrásnější pláží v Sydney je Clovely Beach. Můžete si tady lehnout, zaplavat 3 si, udělat si barbecue. Pokud rádi surfujete, zamiřte na známou pláž Bondi, která je surfařů plná. Já jsem zde jednou málem šlápla na rejnoka – málem, jinak bych tu nebyla. V Bondi jsou také ortodoxní synagogy, které založili polští a ruští Židé, což dává této čtvrti punc různorodosti a zajímavosti. Můžete se ale vydat i dál – stezkou podél překrásných skalnatých útesů kolem dalších nádherných pláží.

Rybí trh.

Rybí trh a Hladový Čech


Rybí trh je ráj pro milovníky mořských plodů, k nimž samozřejmě patřím i já. Ne nadarmo patří sydneyský rybí trh mezi nejlepší 4 na světě. Ryby, krevety i ústřice otvírají přímo před vámi. A pokud nechcete vařit doma, zajděte si na večeři ven. Já bych vás poslala do čtvrti New Town, poblíž které jsem jednu dobu bydlela. Je totiž plná hospůdek různých národností - thajských, indonézkých, maďarských i řeckých. Jsou to vynikající a cenově dostupné podniky, kde se dobře najíte. Česká hospoda je na Bondi Beach a jmenuje se Hungry Czech (Hladový Čech). Jestliže toužíte po svíčkové, tak ji tu dostanete. I české pivo.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.