Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

STOPEM SE PSEM: Tádžikistán a přespávání na vojenské základně

Tádžikistán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tádžikistán | foto: Slávek Král

Minulý týden jsme se pokusili o prvovýstup na horu, tentokrát koukneme na to, co se událo s klukama ze Slovenska.

Corey se kochá
Jak jste stopovali v Tádžikistánu

Najít Slováka je i není jednoduché. Vypozoroval jsem, že nikdo ze Slovenska neumí poslat polohu, nevím jak je to možné, ale spoléhat na popis místa, kde se sejdem, není zcela ideální, natož v zemi, kde skoro neexistuje internet a nevlastníme místní simkartu. 

O CESTOVATELI

Slávek Král cestuje již 9 let. Dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku. Momentálně cestuje se svojí fenkou Corey. Přednáší a pořádá Travel stand-up festival.

V Safed Dara v Tádžikistánu se už kluci v okolí pohybovali celý den a vlastně čekali až dorazím z Uzbekistánu. Kohokoli jsem se zeptal na dva týpky s krosnama, tak mi přitakal, že už je ve vesnici viděl, ale kde jsou teď, netušil. Podruhé jsme měli větší štěstí. Mišo mi popsal, že je u takového velkého památníku. Obešel jsem tedy všech šest ve městě a našel jsem je úplně jinde.

Pre slovenských čitateľov: poloha sa pošle takto: zadáte adresu v Google mapách - zdieľať - messenger - vyberiete komu - odoslať

Stopovat na Pamir Highway, kde jednou za hodinu projede auto, není snadné. Hned první auto, které jsme stopli, mělo složení: řidič, jeden Čech, dva Slováci, 3 batohy, pes a v kufru byla zavřená kráva. Lépe řečeno tele a jednou za čas jsme kontrolovali, zda-li stále žije.

Denně jsme na Pamir Highway průměrně ujeli sto kilometrů. Kdybychom to jeli na kole, byl by to slušný výkon, ale na autostop nic moc. Dále jsme často bojovali s takovým moderním nešvarem. Za autostop je zde normální platit, což je naprosto v pořádku. Místní platí cca tři koruny za 10 km. Nám se ale často stávalo, že si řidiči neřekli o tři koruny, ale o 20x až 30x větší částku. Třeba se poučili od českých taxikářů. Kdo ví?

Kde mě můžete sledovat?

Zde příklad několika bizarních stopů: Holanďany, co měli víc jak dvoutunovou dodávku předělanou na bydlení, soláry, lednička - krásný byt. Ti nám řekli, že můžou vzít maximálně dva bez batohů, protože by to byl moc těžký náklad. Bandu osmi Tádžiků ve dvou autech, kteří nás převezli za policejní kontrolu a tam nás vysadili, že na dalším policejním checkpointu by byl problém. Později jsme zjistili, že žádný další už v okolí není. Nebo těsně před koncem vysmátý týpek, který tvrdil, že mu došla nafta, ale že za rohem už je odbočka, kde on jede doprava a my doleva a jakmile jsme odešli, tak nastartoval a jel doprava a my šli doleva, ale proč ta komedie s naftou?

Nejhorší ale byli dva týpci, co byli totálně opilí. Řidič se ani nedokázal udržet na silnici a my se rozhodli z auta vystoupit. Daleko široko nic nebylo, jen na druhé straně řeky Afghánistán. Nevím, jak je to možné, ale během 15 minut se tam objevili vojáci. „Co tady děláte? Tady být nesmíte. To jsou hranice s Afghánistánem.” Vysvětlili jsme naší historku s opilými řidiči, a že si něco stopnem a pojedeme pryč. „A co když si nic nestopnete?” 

Aktuální přednášky:

Ujistili jsme mladého vojáka, že mi si vždycky něco stopnem. Jenže auta nejezdila a my začli hrát šachy na silnici. Jeden voják nás hlídal nalevo, druhý napravo a třetí nám kecal do šachů. Po čtyřech hodinách se nás mladý voják ptal znovu.  

„A co když si nic nestopnete?” 

A Mišo automaticky odpověděl: „Tak si tady postavíme stan, přespíme a zítra už si něco stopnem.“

„No to nemůžete, Afgánci občas střílí na druhou stranu řeky.” 

„A tos nám nemohl říct dřív než po 4 hodinách čekání?” 

„A proč si myslíš že vás tady celou dobu hlídáme,” to nám sklaplo. 

„Můžete ale spát na vojenský základně.” A já nato nadšeně: „Super, na vojenský základně jsem zatím nespal.”

Za dva týdny se toho stalo mnoho, s klukama se loučíme ve městě Chorog a každý jsme jeli jinam. Příští týden nás čeká jeden z největších zážitků celé cesty. Pronajmeme si totiž oslíka a vyrazíme do hor.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!