Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tainan: stovky chrámů a nejvyhlášenější noční trhy v celém Taiwanu

Svatyně Konfuciova chrámu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatyně Konfuciova chrámu | foto: Natálie Šírová, HedvabnaStezka.cz

Bývalé hlavní město ostrova byste si při návštěvě Taiwanu neměli nechat ujít. Právě tady proběhly počátky novodobého osidlování ostrova nejprve Holanďany a později Číňany. Tainan se pyšní největší koncentrací chrámů na ostrově a na nočních trzích tu ochutnáte nejlepší dobroty na celém ostrově.

Téměř dvoumilionové město na západním pobřeží Taiwanu bylo po dlouhá staletí nejdůležitějším centrem politiky, kultury i obchodu. Statut hlavního města ztratilo až v roce 1919, kdy tehdejší japonská vláda přesunula své koloniální sídlo do Taipei na severu. Jaké památky ukrývá a kam se při návštěvě vydat?

Svědci holandských časů

Ačkoli je Taiwan poměrně blízko čínské pevniny, žil si ostrov až do 16. století poměrně nerušeným kmenovým životem. Vše změnila až éra zámořských objevů, během níž se Taiwan stal důležitou zastávkou na trase do Číny nebo Japonska. O převahu na moři mezi sebou soupeřili Španělé, Portugalci a Holanďané, kteří si na počátku 17. století vybudovali pevnost Fort Zeelandia právě v oblasti Anping, která je dnes součástí Tainanu.

Pevnost a pozůstatky zdí z červených cihel porostlých kořeny prastarých banyánů stojí na místě dodnes. Fotogenická bílá strážní věž je už jen replikou a byla postavena až v nedávné historii.

Další zastávkou po stopách koloniální historie jsou věže Chihkan v centru. Původně holandská pevnost sloužící jako centrum administrativy změnila několikrát své poslání. Za vlády dynastie Ming a později Čching věže sloužily jako chrám a pavilón, které později japonská vláda využívala pro vojenskou nemocnici. Dnes patří věže k nejdůležitějším památkám Tainanu.

Draci, květiny a vonné tyčky

Tainan je vyhlášený velkým množstvím chrámů – a to jak taoistických, tak buddhistických i konfuciánských. Už jen rozmanitost svatostánků napovídá mnohé o náboženských tradicích a toleranci Taiwanců. Vzhledem k tomu, kolik kolonizačních vln a vlád ostrov přestál, není divu, že paleta náboženského vyznání je tu skutečně pestrá. Chrámy jakéhokoli vyznání a jejich okolí jsou obvykle centrem společenského dění.

K nejznámějším v Tainanu patří taoistický chrám bohyně Ma-cu, ochránkyně námořníků a rybářů, uctívané hojně po celém ostrově. Ma-cu také patří jedna z největších náboženských poutí na ostrově. Každoročně v dubnu se při ní statisíce věřících vydávají na 350 km dlouhý pochod, řada dalších přitom slaví při místních slavnostech. Kromě centra najdeme jeden z jejích chrámů také ve čtvrti Anping, který (jako mnoho dalších) bývá považován za jeden z nejstarších na Taiwanu.

Chrám bohyně Ma-cu
Děla v pevnosti v Anpingonu

Za vidění stojí také chrám zasvěcený bohovi války Guandimu, který chrání všechny bojovníky a lidi, žijící podle zákonů cti. Podobně jako chrám Ma-cu i tenhle zdobí čerstvé květiny, obrazy na stěnách, ornamenty i četné sošky různých božstev. Kromě hlavního boha totiž v chrámech bývají svatyňky a vedlejší oltáře nižších bohů. Lidé při vstupu do chrámu zapalují vonné tyčky a prochází kolečko chrámem a postupně se klaní všem bůžkům. Chrámy jsou podle mého nejkrásnější při večerní návštěvě, kdy jim omamná vůně esencí, zářící lampiony a šeptané modlitby věřících dodávají tajuplnou atmosféru.

Za vidění stojí také chrám zasvěcený bohovi války Guandimu, který chrání všechny bojovníky a lidi, žijící podle zákonů cti. Podobně jako chrám Ma-cu i tenhle zdobí čerstvé květiny, obrazy na stěnách, ornamenty i četné sošky různých božstev. Kromě hlavního boha totiž v chrámech bývají svatyňky a vedlejší oltáře nižších bohů. Lidé při vstupu do chrámu zapalují vonné tyčky a prochází kolečko chrámem a postupně se klaní všem bůžkům. Chrámy jsou podle mého nejkrásnější při večerní návštěvě, kdy jim omamná vůně esencí, zářící lampiony a šeptané modlitby věřících dodávají tajuplnou atmosféru.

Noční hody a zábava pro malé i velké

Pokud vám při návštěvě chrámů vyhládlo, vyrazte se občerstvit místními dobrotami. Tainan je mezi samotnými Taiwanci vyhlášený pro výbornou kuchyni, některé pochoutky, které jsou známé po celé zemi, ochutnáte jenom tady. Řadu restaurací a pouličního občerstvení najdete na každém rohu, nejlepší je zamířit do některé z užších vedlejších uliček. Pokud jsou v ulici davy, jste tam správně.

Velkým zážitkem je také návštěva jednoho z nočních trhů, které mají na ostrově staletou tradici a jsou velmi populární. Kdo tohle davové šílenství nezažil, neuvěří. V Tainanu je nočních trhů několik, každý z nich ale funguje jen některé dny v týdnu (doporučuji nechat si poradit od místních).

Socha bohyně Ma-cu má před obličejem zpravidla závoj z korálků

Jedním z největších je Flower Night Market na severozápadě od centra (funguje čtvrtky, soboty a neděle večer), který se odehrává výhradně pod širým nebem. Kdo nemá rád davy, měl by si návštěvu raději promyslet. Je tu skutečně narváno a připravte se na prodírání tělo na tělo, vše ale ve vší slušnosti. Trhů se běžně účastní celé rodiny i s malými dětmi, nikdo se nestrká a všichni jsou (jako ostatně vždycky) velmi slušní a spořádaně postupují ve špalíru.

Noční trhy se asi nejvíc blíží noční verzi české pouti, jen bez kolotočů. Všude je spoustu stánků s nejrůznějšími pochutinami, v další sekci se prodává všemožné zboží a drobnosti a oblíbená je také část s atrakcemi a různými hrami.

Pokud jste přišli ochutnávat, dávejte si radši menší porce a vyzkoušejte víc různých jídel. Ceny jsou opravdu lidové. Protože Tainan leží u moře, neváhejte ochutnat i nějaké mořské plody, budou tu zaručeně čerstvé. K tradičním jídlům tu patří silné vývary s nudlemi a masem (např. vepřová polévka dan zai, nám více chutnala hovězí) nebo polévka v chlebu (coffin cake). Určitě také ochutnejte místní čaj, servíruje se nejčastěji ledový, porci cukru a ledu si můžete určit. K typicky taiwanským specialitám patří milk tea (různé druhy čaje v mlékem) nebo bubble tea (čaj s žužu kuličkami na dně). A jako sladkou tečku za celou návštěvou Tainanu si dejte čerstvé ovoce zalité v cukrové krustě.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...