Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Tallinn: první evropská metropole s dopravou zdarma

Staré město v Tallinnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staré město v Tallinnu | foto: Wikipedia

TALLINN Autobusy zdarma, aby lidé méně používali své automobily? Tallinn je první evropskou metropolí, která zavedla veřejnou dopravu zdarma pro všechny obyvatele, aby snížila znečištění a omezila dopravní zácpy ve městě. Od začátku roku si obyvatelé Tallinnu musejí při vstupu do autobusů, tramvají a trolejbusů označit novou zelenou kartu, ale sama doprava je zdarma.

"Je to ještě tak nové, že si pravidelně zapomínám kartu označit," říká devatenáctiletý Pavel Ilmjarv vstupující do autobusu v estonské metropoli.

"Dříve jsem měl měsíční jízdenku a nemusel jsem si ji při každém nastoupení do autobusu označovat. Ale nestěžuji si, doprava zadarmo, to je bezvadná věc," dodává.

Boj proti znečištění ovzduší a dopravním zácpám
Veřejnou dopravu zdarma má asi 420 tisíc obyvatel Tallinnu. Platí jen za osobní magnetickou kartu, kterou prokazují, že jsou tallinnskými občany. Ta stojí dvě eura (50 Kč).

"O zavedení veřejné dopravy zdarma jsme začali uvažovat před rokem. Již v prvních týdnech jsme registrovali zvýšený počet osob využívajících veřejnou dopravu, rozhodli jsme se tedy zvýšit počet autobusů," uvádí zástupce tallinnského starosty Taavi Aas. Podle radnice nový systém už využívá polovina obyvatel metropole.

ČTĚTE TAKÉ

Město však taková veřejná doprava zdarma něco stojí. "Letos přijdeme o 12,4 milionu eur (310 milionů Kč) z prodeje jízdenek. Tato částka pokrývala asi z 23 procent veškeré náklady na veřejnou dopravu v Tallinnu," uvádí mluvčí radnice Toomas Pirn.

"Část této sumy je kompenzována zvýšením objemu daní souvisejícího s příchodem nových obyvatel Tallinnu: v posledním roce se obyvatelstvo metropole rozrostlo o 3 686 osob a nadále roste," říká.

Mnozí Talliňané, kteří až dosud uváděli svou chatu jako hlavní bydliště, se nyní přihlásili v Tallinnu, aby mohli dopravu zdarma využívat. Svými místními daněmi zvýšili příjmy města. Cílem operace je bojovat proti zácpám v dopravě a znečištění životního prostředí.

"Doufáme, že klesne počet automobilů jezdících po městě a tím se sníží i znečištění vzduchu. Studie ukázaly, že největšími znečišťovateli ovzduší v Tallinnu jsou automobily," ujišťuje Pirn. Zatím je však ještě brzy posuzovat výsledky.

Doprava zdarma = úspora pro rodinu
"Dosud používala veřejnou dopravu asi polovina obyvatel. Nějakou dobu to potrvá, než budeme moci odhadnout počet aut, která zůstanou vzhledem k dopravě zdarma na parkovišti," soudí.

Pro rodinu se dvěma dětmi znamená veřejná doprava zdarma úsporu asi 600 eur (15 000 Kč) ročně. A to není zanedbatelné v zemi, kde průměrná měsíční mzda činí 900 eur (22 500 Kč).

Tallin, Estonsko

Tallin, Estonsko

V této malé zemi s 1,3 miliony obyvatel však protestují ti, kdo v Tallinnu nebydlí. "Studuji v Parnu a pro mě veřejná doprava není zadarmo. Toto opatření je velmi nespravedlivé pro ty, kdo v Tallinnu nebydlí. Na venkově vydělávají lidé většinou méně než v metropoli," stěžuje si šestadvacetiletá studentka Eve. Jedna jízdenka stojí 1,60 eura (40 Kč). Doprava zdarma je vyhrazena jen pro občany s trvalým bydlištěm v Tallinnu.

Zelená metropole Evropy
Kontroly byly ponechány a ti, kdo jsou přistiženi, platí pokutu, která se může vyšplhat až na 60 eur (1 500 Kč), což se zhruba rovná měsíční podpoře v nezaměstnanosti. V této bývalé sovětské zemi, která se v roce 2004 stala členem EU a v roce 2011 vstoupila do eurozóny, činí nezaměstnanost deset procent.

Tallinn věří, že se mu podaří získat titul Zelená metropole Evropy, který uděluje Evropská komise.

"Doufáme, že se nám podaří tento titul získat v roce 2018. Ta skutečnost, že jsme se stali první evropskou metropolí, která zavedla pro své obyvatele veřejnou dopravu zdarma, nám ho pomůže získat," prohlašuje zástupce starosty Taavi Aas.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!