Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tam, kde bývalo mocné Kartágo

Kartágo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kartágo | foto: Kamila Pálová

Když se řekne Tunisko tak se zcela určitě skoro každému vybaví letoviska a krásné písečné pláže s modrými vlnami Středozemního moře. Na území dnešního státu, konkrétně poblíž dnešního hlavního města Tunisu a přístavu La Goulette se v minulosti rozkládal mocný městský stát Kartágo!

Féničané založili Kartágo už  v 8. stol. př.n.l. Ale v punských válkách si zemědělský a  průmyslově bohatý i strategicky důležitý  městský stát, si podrobili Římané (146 př.n.l.),  aby atraktivní území nakonec získali Arabové!

Kartágo
Kartágo

Obyvatelé byli zdatní zemědělci, šikovní řemeslníci a obchodníci ! Obchodníci měli své trasy po celém tehdy dostupném světě. Například jantar a kožešiny dopravovaly karavany až ze severu Evropy, zatímco olivy, datle,mandle  a vyhlášené rozinky putovaly do Říma! Řemeslníci uměli vyrobit krásné lněné, bavlněné a hedvábné látky, šperky i umělecké předměty z keramiky.


Pohlednice z cest na větší mapě

Město mělo  dva  uměle vybudované přístavy (vojenský a obchodní), tak strategická byla jeho poloha!  Až 40km dlouhé hradby zajišťovaly bezpečnost místa i obyvatel, jejichž život se z dochovaných římských listin i archeologických vykopávek, podobal životu v dnešních městech.Ve městě nechybělo- tržiště, pohřebiště, radnice , divadlo a samozřejmě i lázně! Na ruinách lázních , Antonina Pia se právě nacházíme s místním průvodcem, bývalým profesorem historie.  a následuje popis vychytaného systému  služeb v lázních , kde svobodní občané měli skvělý servis,  ale otroci to opravdu tady neměli lehké, hlavně ti co pracovali pod zemí. Celý topný systém tam byl umístěn a nikdo z nich nesměl  vycházet ven, na slunce. Je třeba ale dodat, že tuto službu si vysloužili jen ti, kteří byli odsouzeni k trestu smrti.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

A dnes? Republika Tunisko, má přes 10 mil. obyvatel  ,98% z nich se hlásí k islámu, úřední jazyk je arabština.  I přes současnou ne úplně stabilní situaci v zemi, a  přes očividnou ekonomickou stagnaci je stále oblíbenou  a vyhledávanou turistickou destinací.  Upíjíme sladký mátový čaj v klidné čajovně na konci malého tržiště a představujeme si jaký ruch tu kdysi asi býval!

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...