Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tankový den v Lešanech: lidé uvidí rekonstrukce bitev, organizátoři doporučují včasný příchod

Americký lehký tank M3A1 Stuart armádní muzeum získalo ze soukromé sbírky ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký lehký tank M3A1 Stuart armádní muzeum získalo ze soukromé sbírky ve... | foto: VHÚ

PRAHA  Akce s názvem Tankový den se uskuteční tuto sobotu ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech na Benešovsku. Podle organizátorů budou ústředními body programu především dvě bojové ukázky, jedna přiblíží souboj mezi německou a finskou armádou, druhá mezi Němci a Američany. Dojde také na představení těžké a pásové techniky.

Slavnostní zahájení začne o půl jedenácté. Muzeum ale bude otevřené už hodinu předem. Organizátoři doporučují lidem dorazit v dostatečném předstihu, protože v minulém roce Tankový den navštívilo zhruba 20 tisíc návštěvníků.

Americká a česká konstrukční škola. V popředí M3A1, v pozadí LT 38. Na první...
LT 38 v plné rychlosti na polygonu v Lešanech.

Po slavnostním zahájení bude následovat ukázka bojů. Nejprve dojde na rekonstrukci bitvy mezi mezi Finy a Němci, poté se Němci střetnou s Američany. 

„Oproti předchozím ročníkům bude mít Tankový den poněkud odlišnou programovou strukturu. Zatímco v minulých letech se nejprve představila těžká technika, po níž následovaly bojové ukázky, nyní je pořadí opačné,“ informoval mluvčí Vojenského historického ústavu Andrej Halada.

LT-38, nejlepší předválečný tank československé konstrukce. Československo jej...

LT-38, nejlepší předválečný tank československé konstrukce. Čechoslováci jej kvůli Mnichovu nezavedli do výzbroje, nicméně pro Wehrmacht bylo tohoto stroje vyrobeno několik tisíc kusů.

V bojích diváci uvidí například stíhač tanků M36 Jackson, pásový transportér SdKfz 25 nebo tank M3A1 Stuart, který armádní muzeum získalo ze soukromé sbírky ve Francii a poprvé ho představilo v roce 2017.  V další části programu dojde na představení těžké tankové a pásové techniky. K vidění budou stroje z české, německé, ruské a americké konstrukční školy.

Vojenské technické muzeum v Lešanech patří rozsahem a složením sbírek mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Tankový den se uskuteční den před výročím osmdesáti let zahájení druhé světové války, vstup bude zdarma.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...