30. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tankový den v Lešanech: lidé uvidí rekonstrukce bitev, organizátoři doporučují včasný příchod

Americký lehký tank M3A1 Stuart armádní muzeum získalo ze soukromé sbírky ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký lehký tank M3A1 Stuart armádní muzeum získalo ze soukromé sbírky ve... | foto: VHÚ

PRAHA  Akce s názvem Tankový den se uskuteční tuto sobotu ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech na Benešovsku. Podle organizátorů budou ústředními body programu především dvě bojové ukázky, jedna přiblíží souboj mezi německou a finskou armádou, druhá mezi Němci a Američany. Dojde také na představení těžké a pásové techniky.

Slavnostní zahájení začne o půl jedenácté. Muzeum ale bude otevřené už hodinu předem. Organizátoři doporučují lidem dorazit v dostatečném předstihu, protože v minulém roce Tankový den navštívilo zhruba 20 tisíc návštěvníků.

Americká a česká konstrukční škola. V popředí M3A1, v pozadí LT 38. Na první...
LT 38 v plné rychlosti na polygonu v Lešanech.

Po slavnostním zahájení bude následovat ukázka bojů. Nejprve dojde na rekonstrukci bitvy mezi mezi Finy a Němci, poté se Němci střetnou s Američany. 

„Oproti předchozím ročníkům bude mít Tankový den poněkud odlišnou programovou strukturu. Zatímco v minulých letech se nejprve představila těžká technika, po níž následovaly bojové ukázky, nyní je pořadí opačné,“ informoval mluvčí Vojenského historického ústavu Andrej Halada.

LT-38, nejlepší předválečný tank československé konstrukce. Československo jej...

LT-38, nejlepší předválečný tank československé konstrukce. Čechoslováci jej kvůli Mnichovu nezavedli do výzbroje, nicméně pro Wehrmacht bylo tohoto stroje vyrobeno několik tisíc kusů.

V bojích diváci uvidí například stíhač tanků M36 Jackson, pásový transportér SdKfz 25 nebo tank M3A1 Stuart, který armádní muzeum získalo ze soukromé sbírky ve Francii a poprvé ho představilo v roce 2017.  V další části programu dojde na představení těžké tankové a pásové techniky. K vidění budou stroje z české, německé, ruské a americké konstrukční školy.

Vojenské technické muzeum v Lešanech patří rozsahem a složením sbírek mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Tankový den se uskuteční den před výročím osmdesáti let zahájení druhé světové války, vstup bude zdarma.

lujLuboš Jirsa

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.