Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tanvaldský Špičák? Bajkování pro všechny i krásná příroda

Na Tanvaldském Špičáku byste samozřejmě neměli opomenout blízkou vyhlídku na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Tanvaldském Špičáku byste samozřejmě neměli opomenout blízkou vyhlídku na... | foto: Tomáš Rucký a Jakub Martínek

Na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách vybudovali před dvěma lety populární flow traily, které si může vyzkoušet i široká cyklistická veřejnost. „Jizerky“ jsou navíc dobře známé jako jedna z největších cyklistických arén, takže v okolí se můžete vydat například za přírodní památkou protrženou přehradou Desnou nebo za výhledem na rozhlednu Královku.

Tanvaldský Špičák hostí dva traily, modrý a červený, který je zpestřený černou...

Tanvaldský Špičák hostí dva traily, modrý a červený, který je zpestřený černou sekcí. Traily jsou spíše jednoduché, takže lákají k vyzkoušení klidně i trailové začátečníky.

Tanvaldský Špičák hostí dva traily, modrý a červený, který je zpestřený černou sekcí. Traily jsou spíše jednoduché, takže lákají k vyzkoušení klidně i trailové začátečníky, ať už na pevných nebo celoodpružených kolech. Nejjednodušší trasou vhodnou pro širokou veřejnost je vyhlazený modrý trail, který je plný klopených zatáček a terénních boulí bez jakýchkoli technických zapeklitostí.

Červený trail je oproti modrému rychlejší a kromě klopených zatáček se tu...

Červený trail je oproti modrému rychlejší a kromě klopených zatáček se tu svezete i na několika kamenitých pasážích. Zkušenější bikeři si mohou červený trail osvěžit černou pasáží.

Červený trail je oproti modrému rychlejší a kromě klopených zatáček se tu svezete i na několika kamenitých pasážích. Zkušenější bikeři si mohou červený trail osvěžit černou pasáží. Červený trail je celkově o něco kratší, na konci se napojuje modrou stezku.

Nejtechničtějším úsekem Tanvaldského Špičáku je kratší černá sekce, která je velmi hravá, takže mě tu bavila nejvíc. Čekají tu na vás kamenité pasáže v podobě rockgraden i tento fotogenický průjezd kolem skály.

Bikepark Tanvaldský Špičák.

Bikepark Tanvaldský Špičák.

A zatímco tatínkové budou drandit na trailech, děti zabavíte na dětském hřišti u horní stanice sedačkové lanovky. Na vrchol se mohou dostat pěšky nebo lanovkou, a vydovádí se na trampolínách, houpačkách i skluzavkách.

Děti zabavíte na dětském hřišti u horní stanice sedačkové lanovky.

Děti zabavíte na dětském hřišti u horní stanice sedačkové lanovky.

Na Tanvaldském Špičáku byste samozřejmě neměli opomenout blízkou vyhlídku na skále, kam si pěkně po žebříku musíte vylézt po svých. Je to ale zcela zdarma a výhled za to stojí!

Na Tanvaldském Špičáku byste samozřejmě neměli opomenout blízkou vyhlídku na...

Na Tanvaldském Špičáku byste samozřejmě neměli opomenout blízkou vyhlídku na skále, kam si pěkně po žebříku musíte vylézt po svých. Je to ale zcela zdarma a výhled za to stojí!

Občerstvit se můžete jak v restauraci u spodní stanice lanovky, tak u té horní. My jsme zvolili občerstvení u rozhledny, kde měli na menu například kuřecí roládu s kaší nebo borůvkové knedlíky.

Zvolili jsme občerstvení u rozhledny, kde měli na menu například kuřecí roládu...

Zvolili jsme občerstvení u rozhledny, kde měli na menu například kuřecí roládu s kaší nebo borůvkové knedlíky.

Jizerky jako region nespí na vavřínech a poctivě okoukávají rakouské trendy, takže tu najdete i několik půjčoven nabízející elektrokola. Jizerky mají totiž z přírodních i architektonických zajímavostí co nabídnout, kilometrově jde ale občas o dlouhé štace. Půjčovnu elektrokol i běžných horských kol najdete jak v areálu Tanvaldského Špičáku, tak i v areálu Severák.

Půjčovnu elektrokol i běžných horských kol najdete jak v areálu Tanvaldského...

Půjčovnu elektrokol i běžných horských kol najdete jak v areálu Tanvaldského Špičáku, tak i v areálu Severák.

Cyklovýlet, který zahrnuje řadu jizerských „nej“, začíná na Severáku, odkud se po zpevněné cestě vydáte směrem na přehradu Josefův Důl, následně po žluté značce přes Blatenský rybník na známou Šámalovu chatu, jejíž malebný vzhled je pro Jizerky zcela typický. Ze Šámalky už jen mírně do kopce a kus po rovině a na dosah máte přehradu Černou Nisu, kde se v letních dnech můžete i vykoupat.

Přehrada Černá Nisa, kde se v letních dnech můžete i vykoupat.

Přehrada Černá Nisa, kde se v letních dnech můžete i vykoupat.

Od přehrady vede okruh přes Bedřichov na Královku, kde vás čeká jediné delší stoupání do kopce. Rozhledna Královka stojí za návštěvu nejen díky krásnému výhledu na Jizerky, ale také kvůli poměrně nové restauraci, kde si k chutně vyhlížejícím dezertům můžete dokonce dopřát i Moëta!

Rozhledna Královka stojí za návštěvu nejen díky krásnému výhledu na Jizerky,...

Rozhledna Královka stojí za návštěvu nejen díky krásnému výhledu na Jizerky, ale také kvůli poměrně nové restauraci, kde si k chutně vyhlížejícím dezertům můžete dokonce dopřát i Moëta!

Z Desné nebo z Josefova Dolu se můžete vydat na kole či pěšky na protrženou přehradu (přehrada Desná), která je vyhlášená za kulturní památku Česka. Nejen, že se projedete hezkou přírodou, ale na protržené přehradě můžete obdivovat unikání zbytky po protržení z roku 1916.

Na protržené přehradě můžete obdivovat unikání zbytky po protržení z roku 1916.

Na protržené přehradě můžete obdivovat unikání zbytky po protržení z roku 1916.

Startovní čárou pro pěší výlet vhodný zejména pro děti je Bedřichov, odkud se po neznačené dobrodružné cestě vydejte k bedřichovskému viklanu. Lesní cestička vás zavede až ke skalnímu útvaru, kdy se velký placatý kámen dotýká skalnatého podloží jen malou částí, takže s ním s trochou síly dokážete i „zaviklat“. Mapu k viklanu dostanete na infocentru přímo v Bedřichově, a kdo donese zpět na infocentrum mapku s razítkem od viklanu, obdrží dárek.

Lesní cestička vás zavede až ke skalnímu útvaru, kdy se velký placatý kámen...

Lesní cestička vás zavede až ke skalnímu útvaru, kdy se velký placatý kámen dotýká skalnatého podloží jen malou částí, takže s ním s trochou síly dokážete i „zaviklat“.

Tanvaldský Špičák v kostce

Vzdálenost z Prahy: 1h 30min

1 jízda na lanovce nahoru (dospělí):  80 Kč          

Jízdné: bikepark (dospělí) 3 jízdy = 220 Kč, 6 jízd = 360 Kč, 10 jízd = 500 Kč

Zapůjčení celoodpruženého kola/elektrokola na 1 den: od 500 Kč      

Provozní doba: 

Červen: pátek- neděle od 10:00 do 17:00
Červenec, srpen: středa- neděle od 10:00 do 17:00
Září: pátek- neděle od 10:00 do 17:00

Jízdní řád lanovky: 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 13:00,13:30,14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30

Webové stránky: http://www.skijizerky.cz/cz/leto/letni-aktivity/bikepark-ts-900.htm

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?