Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Teplé počasí trápí lyžařská střediska. Provoz je omezený

Skiareál ve Špindlerově Mlýně 13. prosince slavnostně zahájil lyžařskou sezonu.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skiareál ve Špindlerově Mlýně 13. prosince slavnostně zahájil lyžařskou sezonu.... | foto: ČTK

Technický nebo mokrý sníh. Tak zatím vypadá zima na českých horách. Počasí trápí provozovatele lyžařských středisek ve všech krajích. Provoz je omezený a návštěvnost nižší než je v tuto roční dobu obvyklé. Právě vánoční prázdniny jsou jsou pro provozovatele lyžařských středisek zásadní a už nyní přiznávají, že aktuální nepříznivá situace bude mít dopad na jejich letošní tržby. Některé lyžařské areály musely kvůli teplu vleky zastavit úplně.

Liberecký kraj
V Libereckém kraji se už rozjela většina zimních středisek, provoz je ale kvůli vysokým teplotám a nedostatku sněhu omezený. Na svazích Jizerských hor a západních Krkonoš leží od 20 centimetrů do půl metru převážně technického sněhu.

Nejlepší podmínky nabízí podle Bažanta lyžařům právě Špičák, kde jsou v provozu červená a modrá sjezdovka. Dobré lyžování nabízí i Severák v Hraběticích. "V Bedřichově jsme rozjeli jen dětský vlek, aby si mohly zalyžovat děti, které tam tráví svátky. Jinak středisko stojí, není tam dost sněhu," poznamenal Bažant. Vysoké teploty nedovolují uměle zasněžovat. Špatné jsou podmínky i pro běžkaře. "Slušná je trasa ze Smědavy a na Souši a také Mariánská hora," dodal Bažant.

PSALI JSME:

V provozu jsou už také všechna zimní střediska v západních Krkonoších. Rušno dnes bylo v Harrachově i nedaleké Rokytnici nad Jizerou. "Jezdí dost Poláků, na jejich straně hor totiž sníh vůbec není," poznamenal náčelník lanovky z harrachovského areálu Milan Goč. To v Harrachově leží na sjezdovkách i přes půl metru sněhu. Dobré podmínky nabízí i Rokytnice, i když tam dnes museli kvůli větru zastavit sedačkovou lanovku na Lysou horu. "Vítr v nárazech dosahoval 27 metrů za sekundu (97 km/h)," vysvětlil ředitel střediska Jiří Krtička. Lyžaře to ale podle něj neodradilo.

Ústecký kraj
S vysokými teplotami se potýkají i na Ústecku. Lyžuje se zatím jen v Zadní Telnici nedaleko Ústí nad Labem. V tamním lyžařském areálu ale rozjeli jen dětský vlek, lyžuje se tak na zhruba 150 metrů dlouhé sjezdovce. Víc tratí se nepodařilo připravit, řekl Jindřich Holinger ze Ski areálu Telnice.

Ostatní střediska v kraji jsou mimo provoz, technického sněhu tam zatím není tolik, aby se mohla rozjet. V této části Krušných hor leží většinou jen do 15 centimetrů sněhu. Na Bouřňáku, v Klínech a dalších střediscích zatím vůbec nedokážou odhadnout, zda se do konce letošního roku vůbec rozjedou. Větší ochlazení a sněžení předpovídají meteorologové až na leden.

Olomoucký kraj
Některé lyžařské areály v Olomouckém kraji zastavily kvůli oteplení v posledních dnech vleky. Nelyžuje se například v jednom ze středisek v Petříkově na Šumpersku, vleky stojí i na Červenohorském sedle nebo v Hlubočkách u Olomouce. Část středisek však má na sjezdovkách dostatečnou vrstvu sněhu, lyžuje se v Koutech, areálu v Kopřivné, u nové lanovky v Karlově nebo v nejvýše položeném areálu v zemi na Ovčárně. Zájem lyžařů však není velký.

Vítr (ilustrační foto)

Dostatek sněhu je stále u nově otevřené čtyřsedačkové lanovky ve ski areálu Karlov nebo v Kopřivné na Šumpersku. Naopak v Petříkově na Šumpersku musel jeden z areálů kvůli oteplení vleky zastavit. "Je to špatné, zavřeli jsme, abychom nezničili zbytek sněhu. Stačil by nám jeden den, kdybychom mohli zasněžovat a zase bychom vleky pustili," uvedl provozovatel František Kaštyl, který doufá v nižší teploty, které by měly příští týden být.

V Jeseníkách stejně jako v Krkonoších zůstává první stupeň z pětibodové škály lavinového nebezpečí. Znamená to minimální ohrožení, sníh je na horách podle horské služby stabilní.

Zlínský kraj
Některé areály ve Zlínském kraji musely kvůli špatným podmínkám a oteplení v posledních dnech zastavit provoz. Vleky nejedou například na Pustevnách v Beskydech nebo v Karolince na Vsetínsku. V noci bylo i plus osm stupňů Celsia, nemělo to smysl, lidé stejně nejezdí, řekl dnes ČTK provozovatel ski areálu Karolinka Marek Cimala. V řadě středisek však sníh na sjezdovkách zůstal, zájem lyžařů ale není velký. Vlekaři doufají v ochlazení, které by mělo v příštím týdnu přijít, řekli provozovatelé areálů.

V provozu je stále celá sjezdovka také ve Stupavě na Uherskohradišťsku, přestože patří k nejníže položeným v kraji. "Lidí kvůli tomu teplu jezdí méně, nejdou žádné fronty. Měli bychom to oteplení přežít a v příštím týdnu dosněžit," uvedla provozovatelka Bohdana Orlová.

Plzeňský kraj
I přes trvající teplé počasí zůstávají horské lyžařské areály v Plzeňském kraji v provozu. V okolí Železné Rudy je otevřeno několik areálů. Návštěvnost je ale menší než v jiných letech, kdy bylo o Vánocích chladněji.

V největším areálu na Špičáku se lyžuje na páteřní sjezdovce Slalomová, na spodní části sjezdovky 2 U zalomeného a v dětském areálu pod hotelem Sirotek. Jezdí čtyřsedačková lanovka, vlek Zalomený a vleky pod hotelem Sirotek. Na svazích je stále mezi 20 až 40 centimetry převážně technického sněhu.

Lyžovat se ale i dá i v areálu Belveder, kde jezdí dva vleky a jezdí se na dvou sjezdovkách. Areál Nad nádražím dokonce nabízí i večerní lyžování, v provozu jsou i areály Weissova louka, Pancíř lanovka a Samoty.

Karlovarský kraj
Na technickém a většinou mokrém sněhu se jezdí v lyžařských areálech v Karlovarském kraji. Přestože na horách panuje už více než týden teplé počasí, jezdí se na Klínovci i Božím Daru, na Perninku, Bublavě i v Mariánských Lázních. Klínovec navíc slibuje od pátku otevření dalších sjezdovek a vleků.

"V provozu jsou sjezdovky Dámská, Pařezovka, Přemostěná a Slalomák a lanové dráhy Cinnestar Expres, Suzuki, Dámská a vlek v dětském parku u Matěje, který se nachází u horní stanice lanové dráhy Suzuki," informují provozovatelé areálu Klínovec, kde je 30 až 50 centimetrů technického sněhu.

V okolí Božího Daru se ale od středy jezdí i na prvních sjezdovkách v areálu Neklid a za hotelem Praha nebo v areálu Novako. Čím jsou sjezdovky níže, tím je ale za současného počasí komplikovanější sjezdovky zasněžovat a sníh na nich udržet.

Na Bublavě se jezdí na středním Bleibergu, na lanovce Stříbrný potok a sjezdovce Lesní. Sjezdovky jsou zasněženy asi 20 centimetry sněhu, ale mimo ně jsou stráně bez sněhu.

Jižní Čechy
Na jihu Čech mohou lidé o víkendu lyžovat ve velkých lyžařských areálech na Lipně nebo na Zadově. V provozu však budou i menší střediska například na Kvildě a na Hradišti u Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Sněhu je podle správců areálů dostatek, svou kvalitou ale připomíná kvůli panujícím teplotám jarní firn.

Dobré sněhové podmínky pro lyžování nabízí v Královéhradeckém kraji i nadále zimní středisko Stoh ve Špindlerově Mlýně.

V největším skiareálu na Lipně budou mít lyžaři k dispozici celkem pět sjezdovek s 5,5 kilometru otevřených tratí. V areálu fungují tři lanové dráhy a tři pojízdné koberce ve Foxparku kapitána Lipánka. Lyžaři mohou zamířit také do skiareálů na rakouské straně Šumavy. Na Hochfichtu je v provozu 11,5 kilometru sjezdovek, ve středisku Sternstein měří sjezdovky 3,3 kilometru. Na svazích leží 50 až 70 centimetrů sněhu. Běžkaři mají upraveno kolem 75 kilometrů stop.

Vlek na Hradišti u Nové Bystřice na Jindřichohradecku se rozjel už minulou sobotu, ale od pondělí do středy byl mimo provoz. Opět se rozjel dnes dopoledne a podle správce Michala Hány by víkendové lyžování nemělo nic ohrozit. Kvůli nedostatku sněhu se však lyžuje jen z půlky kopce, na němž leží až 45 centimetrů technického sněhu.

Jižní Morava
Zájem o lyžování na jižní Moravě je podle vlekařů téměř nulový. V provozu jsou dvě sjezdovky, a to v Olešnici na Blanensku a v Němčičkách na Břeclavsku. Obě jsou ale téměř prázdné. Důvodem je současné počasí, které připomíná podzim. V regionu není sníh, denní teploty se pohybují mezi pěti až deseti stupni Celsia a lyžařské svahy proto nelze uměle zasněžovat.

Nejtepleji je na Moravě

Jižní Morava je regionem s nejteplejším klimatem v Česku. Meteorologové proto v minulosti varovali před investicemi do lyžařských areálů. Současné počasí nepřeje ale ani dalším sportům. Chladný vítr a rozměklá půda odrazuje od vyjížděk jezdce na koních a turisty od procházek v přírodě. Občas je ale možné zahlédnout na cyklotrasách skupinky cyklistů, které ani nepříznivé počasí neodrazuje od krátkých projížděk.

V Olešnici si mohou zájemci zalyžovat na 500 metrů dlouhé sjezdovce na vrchu Kopaniny, který patří k nejvyšším v kraji. Správě vleku se jej podařilo v uplynulých dnech uměle zasněžit, ale sníh rychle taje.

"Je příliš teplo. Jakmile lidé ve městech nevidí za okny alespoň mírné sněžení, berou to tak, že sníh nikde v regionu není. Ani sebelepší propagační akce je nepřiměje vyrazit na lyže," řekl správce olešnického vleku Pavel Hlaváček.

V Němčičkách mají lyžaři k dispozici 250 metrů dlouhý svah mezi meruňkovými sady a vinohrady. Jde sice o nejníže položenou sjezdovku ve střední Evropě, přesto na ní lze i nyní lyžovat. Na svahu zbyly z umělého sněhu jen malé ostrůvky, pokrývá jej však umělohmotný povrch na lyžování. Pro veřejnost není velkým lákadlem, řekl tamní vlekař Jaroslav Stávek. Na ochlazení čekají například v areálu Klínek v Předklášteří u Tišnova. "Při současných téměř deseti stupních Celsia nelze dělat nic jiného, než čekat a doufat," řekl provozovatel tamního vleku Pavel Ivánek. V regionu stojí i lyžařské vleky v Kunštátě a v Hořicích na Blanensku a v Radějově u Hodonína.

Krkonoše a Orlické hory
Lyžařská střediska v Krkonoších a Orlických horách jsou přes oblevu z velké části v provozu. Lyžařům nabízejí mnoho kilometrů upravených sjezdových a zčásti i běžeckých tratí. O víkendu čekají provozovatelé areálů ochlazení a tím i stabilnější sněhové podmínky.

SkiResort Černá hora - Pec má částečně otevřených všech pět areálů v Janských Lázních, Peci pod Sněžkou, Černém Dole, Velké Úpě a Svobodě nad Úpou. Celkem je v provozu více než 20 kilometrů sjezdových tratí. "Dnes jsme mírně omezili provoz, ale v tomto rozsahu by už měl zůstat zachován i o víkendu," řekl Petr Hynek ze SkiResortu. Podrobnosti o provozu jednotlivých areálů jsou zveřejňovány na webu SkiResortu.

Ve Ski centru Říčky v Orlických horách se daří udržet v provozu všechny sjezdovky bez omezení. Otevřeno je 4,1 kilometru sjezdových tratí, v provozu je čtyřsedačková lanovka i vlek Tatrapoma. Stále jsou sjízdné také běžecké cesty.

Beskydy
Počasí trápí provozovatele lyžařských středisek v Beskydech. Sjezdovky se jim sice zatím daří udržet v provozu, ale návštěvnost je nižší než obvykle. Právě vánoční prázdniny jsou pro ně přitom zásadní a už nyní přiznávají, že aktuální nepříznivá situace bude mít dopad na jejich letošní tržby.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...