27. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Thajsko: destinace snů nebo turistické peklo?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Pláže v Thajsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláže v Thajsku | foto: Shutterstock

BANGKOK Přepadení, zloději, taxikářské mafie, turistické bitky a dopravní nehody. Je opravdu Thajsko pořád takovým turistickým rájem, jak se říká?

Dvě kanadské sestry zemřely záhadně v bungalovu na idylickém thajském ostrově; spekuluje se, že byly otráveny. O necelý týden později byla šedesátiletá Australanka ubodána při nepovedeném přepadení a loupeži před luxusním střediskem v Pchúketu.

Jejich smrt je poslední v sérii násilí a zmatků, které otřásají turistickým ruchem v pohlednicově dokonalém Thajsku a vyvolávají otázky, zda země ztrácí ceněné přednosti, když nedokáže návštěvníky ochránit, píše agentura Reuters.

Bangkok, Thajsko

Další zprávy jsou méně dramatické, ale neméně problematické: taxikářské mafie, transvestitní zloději, znečištění, turistické bitky, dopravní nehody, problémy na letištích, selhání radarů, zpožďování letů a dlouhé fronty u letištní imigrační kontroly.

"Thajský turistický úřad (TAT) si myslí, že když jdou čísla nahoru, tak se tady lidem musí líbit. Problém ale je, že klesá kvalita jejich návštěvy," řekl Larry Cunningham, australský honorární konzul na ostrově Pchúket, který průvodce Lonely Planet označuje za "jednu z nejslavnějších destinací snů na světě".

Podvody a splašky vypouštěné do moře
Vláda slíbila, že zakročí proti mafiím v turistických oblastech. Podle Cunninghama, který si v tomto ohledu oficiálně stěžoval letos v únoru, mezi ně patří i gauneři najímaní na Pchúketu provozovateli vodního lyžování, aby od lidí vybírali náhradu za neexistující poškození vypůjčeného zařízení. Krom toho v loňském roce například jedna německá televizní stanice odvysílala záběry splašků vypouštěných do moře u oblíbených pláží Kata a Karon.

Podobné problémy zatím nijak neutlumily thajskou exotickou přitažlivost. Palmami lemované ostrovy, zlacené chrámy, kořeněná kuchyně a pikantní noční život pomohly v roce 2011 přilákat 19 milionů návštěvníků, kteří zemi přinesli zisk 24,5 miliardy dolarů.

Pattája je město hříchu
I přesto se ale příspěvek turistického ruchu k hrubému domácímu produktu sotva zvýšil od roku 2003 a nyní se pohybuje kolem šesti procent. A vzhledem k tomu, že se v sousední Barmě otevírají nezkažené turistické destinace, dostává se Thajsko pod tlak, aby se rozhodlo, jaký druh turistiky si v zemi přeje.

Pchúketu například hrozí, že ho potká stejný osud jako jinou plážovou destinaci - Pattáju. Místo ležící dvě hodiny jízdy od metropole Bangkoku se ze sebe marně snaží setřást reputaci thajského "Sin City" - města hříchu. Krom prostituce, kriminality a ničím neomezovaného rozvoje se Pattája skloňuje také společně se špínou a zničenými plážemi.

Thajská masáž - ilustrační foto

"Pořád myslíme na turistiku příliš oportunistickým, výdělečným způsobem," řekl opoziční poslanec a bývalý ministr financí Kón Čatikavanidž. "Ohrožujeme budoucnost tohoto odvětví."

A co bezpečnost?
Další naléhavou otázkou je bezpečnost turistů. Mezinárodní automobilová federace (FIA) uvádí, že Thajsko je po Hondurasu odpovědné za nejvyšší počet úmrtí amerických turistů při dopravních nehodách v rozvojovém světě.

Britské ministerstvo zahraničí varuje před loupežemi a "divokými, nevyprovokovanými útoky gangů" na ostrově Ko Pchangan.

A někteří turisté uvádějí, že podmínky už nesplňují jejich očekávání. "Všeobecně vzato se Thajsko zdá být bezpečné, ale průvodci a řidiči jsou čím dál tím agresivnější," řekl jednatřicetiletý Švéd Mattias Lungqvist, který tuto zemi poprvé navštívil před deseti lety.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.