Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Thajsko zakázalo potápění v mořských parcích. Škodí to korálům

Potápění - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potápění - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BANGKOK Thajsko zakázalo potápění v sedmi mořských parcích, které s oblibou navštěvovali turisté. Cílem zákazu s dobou platnosti na neurčito je ochránit korálové útesy, jejichž stav se zhoršuje. Oznámila to agentura AP.

Zákaz se vztahuje na 22 míst v parcích, kde 80 nebo více procent korálových útesů bledne. Podmořské parky se nacházejí v Andamanském moři u západního pobřeží Thajska.

Zotavování korálů bude monitorováno až do odvolání zákazu, prohlásil šéf úřadu pro národní parky Sunan Arunnopparat.

Opatření zřejmě poškodí velmi lukrativní turistický průmysl. V loňském roce očekávalo Thajsko na 16 milionů zahraničních turistů, které sem lákají zejména pláže.

Úřady počítají s vysvětlovací kampaní o situaci pro cestovní agentury, turisty i thajskou veřejnost, informoval dále Arunnopparat. A se zákroky se počítá i proti ilegálnímu rybolovu.

Korály jsou stresované
Blednutí korálů nastává, když jsou korály stresované a vypuzují řasy, které v nich žijí a dodávají jim barvu. Oslabené korály pak mohou být snadno poškozeny, ať už lidmi, nebo také lodními kotvami i bójemi. A dlouhodobý stres může korály zabít úplně, v důsledku čehož ztratí útočiště i zdroje potravy ryby.

Problém je často způsoben změnami ve vodě, ať už jde o nárůst teplot, sedimentaci nebo kyselost. Korály se mohou zotavit, pokud se do nich vrátí řasy, ale jsou stále výrazně oslabené a také náchylnější k chorobám.

Oteplení vod v asijsko-tichomořském regionu způsobilo už loni značné škody na korálových útesech i v Indonésii, Malajsii a Vietnamu.

Mořští biologové ze Společnosti pro ochranu divoké přírody (WCS) zaznamenali blednutí korálů u indonéské provincie Aceh, kde teplota povrchových vod vyšplhala na téměř 34 stupně Celsia. To je o téměř čtyři stupně více než je dlouhodobý průměr. A následné průzkumy ukázaly, že 80 procent korálů uhynulo.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...