Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Thajsko zakázalo potápění v mořských parcích. Škodí to korálům

Potápění - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potápění - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BANGKOK Thajsko zakázalo potápění v sedmi mořských parcích, které s oblibou navštěvovali turisté. Cílem zákazu s dobou platnosti na neurčito je ochránit korálové útesy, jejichž stav se zhoršuje. Oznámila to agentura AP.

Zákaz se vztahuje na 22 míst v parcích, kde 80 nebo více procent korálových útesů bledne. Podmořské parky se nacházejí v Andamanském moři u západního pobřeží Thajska.

Zotavování korálů bude monitorováno až do odvolání zákazu, prohlásil šéf úřadu pro národní parky Sunan Arunnopparat.

Opatření zřejmě poškodí velmi lukrativní turistický průmysl. V loňském roce očekávalo Thajsko na 16 milionů zahraničních turistů, které sem lákají zejména pláže.

Úřady počítají s vysvětlovací kampaní o situaci pro cestovní agentury, turisty i thajskou veřejnost, informoval dále Arunnopparat. A se zákroky se počítá i proti ilegálnímu rybolovu.

Korály jsou stresované
Blednutí korálů nastává, když jsou korály stresované a vypuzují řasy, které v nich žijí a dodávají jim barvu. Oslabené korály pak mohou být snadno poškozeny, ať už lidmi, nebo také lodními kotvami i bójemi. A dlouhodobý stres může korály zabít úplně, v důsledku čehož ztratí útočiště i zdroje potravy ryby.

Problém je často způsoben změnami ve vodě, ať už jde o nárůst teplot, sedimentaci nebo kyselost. Korály se mohou zotavit, pokud se do nich vrátí řasy, ale jsou stále výrazně oslabené a také náchylnější k chorobám.

Oteplení vod v asijsko-tichomořském regionu způsobilo už loni značné škody na korálových útesech i v Indonésii, Malajsii a Vietnamu.

Mořští biologové ze Společnosti pro ochranu divoké přírody (WCS) zaznamenali blednutí korálů u indonéské provincie Aceh, kde teplota povrchových vod vyšplhala na téměř 34 stupně Celsia. To je o téměř čtyři stupně více než je dlouhodobý průměr. A následné průzkumy ukázaly, že 80 procent korálů uhynulo.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....