Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hejty z Haiti. Cestovatel píšící pro Lidovky.cz povypráví o někdejší perle Karibiku

Petr Vacek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Vacek | foto: Praga haiti

PRAHA Jde o nejchudší zemi západní polokoule, ve které se mísí prach, špína, věčný smrad pálících se odpadků, chudoba, surová historie a nejistá budoucnost. Alespoň tak vidí Haiti architekt Petr Vacek, který pravidelně píše pro server Lidovky.cz texty o misích. Toto téma neopouští ani v Praze. Již v úterý 13. února se o něm od 19 hodin rozpovídá ve Studiu Alta.

Petr Vacek a jeho kolega Ivo Roškanin někdejší perlu Karibiku, jak Haiti sami nazývají, navštívili již několikrát díky rozvojovému projektu Praga-Haiti. Společně se v pražských Holešovicích v úterý večer promluví „o každodenních bizarnostech, všudypřítomných kozách, strachu i radosti“. 

Petr Vacek

Kdysi mu jeden můj učitel řekl, že než jako architekt nakreslí první dům, měl by alespoň pět let cestovat. „Vzal jsem si jeho slova k srdci. Cestuji za dobrodružstvím, architekturou, za neobyčejnými lidmi všedních dnů a krásami světa. O své zážitky se s vámi chci podělit, a proto píši krátké příspěvky k zamyšlení, pobavení či jen tak pro radost,“ popsal sám motivaci psát články s názvem Hejty z Haiti. 

Projekt Praga-Haiti jej oslovil již při studiu architektury na FUA TUL, kde pod vedením architekta Zdeňka Fránka navrhoval základnu na Haiti jako školní práci.

Petr Vacek s jeho haitskými kamarády.

Přednáškou, či spíše dobrodružným vyprávěním, s názvem „This is Haiti“ chtějí lidem přiblížit realitu země, kterou mají šanci poznávat zblízka. 

„Přijďte si poslechnout nevšední vyprávění Ivo Roškanina o životě Haiťanů a o zkušenostech z humanitárních misí včetně plánů do budoucna. Petr Vacek vám kromě dobrodružných zážitků přiblíží zdejší architekturu a stavební kulturu. Přijďte se podívat na fotografie a podiskutovat,“ píší cestovatelé v pozvánce na Facebooku. 

Cílem jejich rozvojového projektu je pomáhat lidem jejich zemi tak, aby neměli důvod ji opustit. 

Jak ale oba cestovatelé říkají, závažnou překážkou v tomto úsilí je dlouhodobý nedostatek čisté vody. Proto od roku 2009 byly v rámci projektu vyvrtány desítky studní - cenných vodních zdrojů pro desítky tisíc obyvatel.

Vacek o zkušenostech z Haiti pravidelně píše články pro server Lidovky.cz. „Bída, chudoba, přátelští obyvatelé, následky katastrof a pohnuté historie, fragmenty kdysi krásné přírody, to vše ve mně zanechává směs nepopsatelných a silných dojmů a myšlenek. Tento materiál zpracovávám a postupně jej přetvářím na své články,“ nastínil, jakým tématům se nejčastěji věnuje. 

Píše s notnou dávkou nadhledu a občasné ironie, která mu prý pomáhá zvládat každodenní náročné situace na nešťastném Haiti. „Proto laskavě prosím čtenáře, aby s podobným nadhledem četl mé řádky i on,“ vysvětluje svůj přístup k psaní o zemi, kterou stále poznává. 

Praha-Haiti

„Naše organizace skrze projekt Praga-Haiti realizuje dlouhodobou rozvojovou pomoc na Haiti. 

Hlavní centrum naší činnosti leží v chudé a vyprahlé severozápadní oblasti země. Během našeho působení jsme zde získali tolik potřebnou důvěru Haiťanů. Nyní připravujeme ve spolupráci s místními obyvateli a s dalšími organizacemi působícími v regionu řadu nových projektů. Ať už se jedná o využití odpadní vody pro závlahu nově vysázených stromů či malé učiliště technických dovedností pro studenty místní školy, jejich spojujícími prvky jsou zvýšení životní úrovně a tvorba nových příležitostí.

Voda znamená život. Věříme, že díky naší konkrétní, neanonymní a velmi efektivní pomoci dokážeme pozvedat úroveň celé oblasti a měnit životní osudy jejích obyvatel k lepšímu,“ říká o projektu Petr Vacek.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.