Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Tibeťané nechápou černý humor a neznají příbor, říká Čech

Maxim Nesázal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maxim Nesázal | foto: Archiv Maxima Nesázala

Maxim Nesázal se nejdříve odjel do Číny. Pak se ale přestěhoval do Khanu, historického regionu ve východním Tibetu, kde provozuje kavárnu a restauraci. „Tibeťanům české jídlo chutná, jen neznají příbor a nechápou, proč jíme syrovou zeleninu,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Budu mluvit jen o Tibetu. Kdybych mluvil o Číně, která je kulturně trochu jiná, tak by se to hodně komplikovalo. Když jsem byl v Tagongu poprvé na krátké dvoudenní návštěvě, tak mě velice překvapil klid, čistý vzduch, architektura a zachovalé zvyky místního obyvatelstva. Po příjezdu z velkého čínského města je to vždy velký kulturní šok. Když by člověk přiletěl přímo z Valašska do Khamu (historický region ve východním Tibetu) tak by až na to, že hory v dálce jsou trošku vyšší, lidé tmavší, domy dekorovanější a krávy chlupatější, nenašel moc rozdílů, ale v porovnání s čínskými megapolemi jsou rozdíly obrovské.

Kdo je Maxim Nesázal?

Je mi 26 let a pocházím z Prahy. Po dokončení střední školy OPENGATE jsem studoval politologii a filozofii na University of Aberdeen ve Velké Británii. V Číně bydlím již třetí rok, nejdříve jsem se učil čínský jazyk a vyučoval anglický jazyk na střední škole. Dnes provozuji guesthouse Khampa Cafe v zapadním sichuanu, v historickém východo-tibetském regionu Kham.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Dlouhou jsem o této otázce přemýšlel a nemůžu si žádný takový zvyk vybavit. Tibeťané jsou náturou docela podobní Čechům, žít a nechat žít, do ničeho se neplést a kromě toho, že nezabíjejí zvířata (maso však jí), jsou hlavní kulturní hodnoty velice podobné. V této rubrice mnohokrát zmiňované Velikonoce, nepřijdou nikomu nějak zvláštní, nemají tady sice takový zvyk, ale asi kdyby to někdo začal, tak by se přidali. Možná akorát mají problém pochopit český černý humor, určitou disciplinovanost v práci a řád.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Těžko říct jestli natrvalo. Česko mám rád a rád se tam vracím. Člověk nikdy neví, co se v budoucnu přihodí. Česko je klidný malý stát se stabilní politickou a ekonomickou situací, kde jsou všichni přesvědčeni o opaku.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Českou kuchyni mám rád a česká jídla mi schází, ale mám tu výhodu, že mám restauraci, takže si svá oblíbená jídla vařím často. Musím říct, že česká kuchyně je mezi místními mnohem víc populární než například kuchyně americká. Řízky, smažák nebo guláš - to jsou u mých přátel velice populární jídla. Jednou jsme šli navštívit sousedy, pravé Tibeťany, nomády z náhorních plošin a vzali jsme sebou řízky s bramborovou kaší a salátem – a chutnalo jim, sice měli trochu problém s příborem, který viděli poprvé v životě, ale snědli všechno, kromě salátu, nechápou, že někdo jí nevařenou zeleninu.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám, ale až je mít budu, tak se česky učit budou. Určitá výhoda oproti Čechům žijícím například v USA nebo v jinde na západě je, že školství není v ideálním stavu, takže moje děti se budou učit doma, tudíž budou mít velký kontakt s češtinou. Dále budou muset zvládnout minimálně místní tibetštinu a angličtinu, což jsou všechno komunikační jazyky v této oblasti.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Většina místních o Česku nikdy neslyšela, nedokážou ani zařadit kde by přibližně mělo ležet. Mnoho Tibeťanů studovalo v Indii, kde mají exilovou vládu a ti většinou Česko znají, občas trochu i jeho historii.

Češi v cizině

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...