30. srpna 2014 12:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tip na víkend: prohlédněte si v noci hrady a zámky

Zámek Žleby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Žleby | foto: Lidové noviny

Přelom srpna a září bude patřit hradům a zámkům. Na noc totiž otevřou své brány a nabídnou návštěvníkům netradiční prohlídky. Po celé republice se koná Hradozámecká noc a spát se jen tak nepůjde.

V sobotu propukne již pátá Hradozámecká noc. Ve večerních a nočních hodinách otevře své brány návštěvníkům s netradičním programem a výjimečnou atmosférou 81 hradů, zámků a další památek. Nabídnou třeba noční komentované prohlídky, pohádková vyprávění nebo tematické návštěvy.

V Praze se se návštěvníci mohou v noci těšit na otevřené Zahrady Pražského hradu a Valdštejnský palác. Ve Středočeském kraji by návštěvníky mohl zaujmout například program na zámku Konopiště,  který chystá specializované prohlídky. Své brány otevře také hrad Křivoklát a zámek Loučeň.

Konopiště

Konopiště

Zámek Nelahozeves připravil pro zájemce večerní prohlídky s oživlými zámeckými postavami, šermířská škola a výuka dobových tanců pro děti i dospělé, zakleté sklepení, dobové hry na nádvoří, koncert v Rytířském sále, ochutnávky lobkowiczkých vín s mistrem vinařem, královská čokoládová fontána, občerstvení v Zámecké restauraci včetně romantického posezení na nádvoří při svíčkách.

Také památky Jihočeského kraje nabízejí pestrý program. Na netradiční noční prohlídky zve zámek Červená Lhota, Dačice, Nové Hrady. Zámek Třeboň láká na noční prohlídky s historickými postavami.

Kladrubský klášter

Kladrubský klášter

Plzeňský kraj nabídne otevřený hrad a zámek Horšovský Týn trochu jinak a také výstavu unikátních řádů a vyznamenání rodu Trauttmansdorf v prostorách obřadní místnosti a noční prohlídka výstavy S čerty nejsou žerty. Klášter Kladruby připravil pro zájemce unikátní hvězdnou noc - pozorování slunce, pozorování noční oblohy. Večerní kostýmované prohlídky hradu s šermířským vystoupením vás čekají na hradě Rabí.

Casanova a elixír mládí

Na Ústecku bude na zámku Duchcov potmě provádět návštěvníky Casanova a ukáže jim, jak namíchat elixír mládí. Na zámku v Benešově nad Ploučnicí si zase na své přijdou děti. Budou mít příležitost strávit na zámku noc s bohatým programem a nebude chybět ani noční prohlídka zámku a jeho okolí, opékání zámeckých buřtů či pohádka O Hanušovi, tedy o zámeckém strašidle.

Podrobný program hradů a zámku ve všech krajích najdete na stránkách Hradozámecká noc.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz