Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
30. srpna 2014 12:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tip na víkend: prohlédněte si v noci hrady a zámky

Zámek Žleby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Žleby | foto: Lidové noviny

Přelom srpna a září bude patřit hradům a zámkům. Na noc totiž otevřou své brány a nabídnou návštěvníkům netradiční prohlídky. Po celé republice se koná Hradozámecká noc a spát se jen tak nepůjde.

V sobotu propukne již pátá Hradozámecká noc. Ve večerních a nočních hodinách otevře své brány návštěvníkům s netradičním programem a výjimečnou atmosférou 81 hradů, zámků a další památek. Nabídnou třeba noční komentované prohlídky, pohádková vyprávění nebo tematické návštěvy.

V Praze se se návštěvníci mohou v noci těšit na otevřené Zahrady Pražského hradu a Valdštejnský palác. Ve Středočeském kraji by návštěvníky mohl zaujmout například program na zámku Konopiště,  který chystá specializované prohlídky. Své brány otevře také hrad Křivoklát a zámek Loučeň.

Konopiště

Konopiště

Zámek Nelahozeves připravil pro zájemce večerní prohlídky s oživlými zámeckými postavami, šermířská škola a výuka dobových tanců pro děti i dospělé, zakleté sklepení, dobové hry na nádvoří, koncert v Rytířském sále, ochutnávky lobkowiczkých vín s mistrem vinařem, královská čokoládová fontána, občerstvení v Zámecké restauraci včetně romantického posezení na nádvoří při svíčkách.

Také památky Jihočeského kraje nabízejí pestrý program. Na netradiční noční prohlídky zve zámek Červená Lhota, Dačice, Nové Hrady. Zámek Třeboň láká na noční prohlídky s historickými postavami.

Kladrubský klášter

Kladrubský klášter

Plzeňský kraj nabídne otevřený hrad a zámek Horšovský Týn trochu jinak a také výstavu unikátních řádů a vyznamenání rodu Trauttmansdorf v prostorách obřadní místnosti a noční prohlídka výstavy S čerty nejsou žerty. Klášter Kladruby připravil pro zájemce unikátní hvězdnou noc - pozorování slunce, pozorování noční oblohy. Večerní kostýmované prohlídky hradu s šermířským vystoupením vás čekají na hradě Rabí.

Casanova a elixír mládí

Na Ústecku bude na zámku Duchcov potmě provádět návštěvníky Casanova a ukáže jim, jak namíchat elixír mládí. Na zámku v Benešově nad Ploučnicí si zase na své přijdou děti. Budou mít příležitost strávit na zámku noc s bohatým programem a nebude chybět ani noční prohlídka zámku a jeho okolí, opékání zámeckých buřtů či pohádka O Hanušovi, tedy o zámeckém strašidle.

Podrobný program hradů a zámku ve všech krajích najdete na stránkách Hradozámecká noc.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.