Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tip na výlet s dětmi: festival Hračkobraní

Z dřevěných kostek si mladé princezny mohou postavit třeba svůj zámek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z dřevěných kostek si mladé princezny mohou postavit třeba svůj zámek. | foto: Shutterstock

KAMENICE NAD LIPOU  Na zámku v Kamenici nad Lipou vrcholí přípravy na pětidenní festival Hračkobraní. Konat se bude od příští středy do neděle. Děti se mohou těšit na sály zaplněné stovkami hraček z přírodních materiálů i na rozlehlou hernu. Program se bude odehrávat i na nádvoří a v zámeckém parku. Připraveny jsou tvůrčí dílny, hry a představení loutkových a činoherních divadel.

"Cílem Hračkobraní, které se letos uskuteční pošesté, je ukázat originalitu a nápaditost klasických českých hraček z přírodních materiálů. Na festival každoročně přijíždějí tisíce lidí," řekl Petr Pech z městského muzea.

Hračkářského trhu na nádvoří se letos zúčastní 15 prodejců hraček od tuzemských výrobců. "Přírodní materiál je podmínka. Žádné plasty," zdůraznil Pech. Ve výtvarných dílnách, které budou v zámecké zahradě, si zájemci mohou s pomocí odborníků udělat hračku třeba z látky, ze slámy, papíru nebo z korálků. Vyzkoušet se dá i drátování.

Kluky a tatínky asi budou nejvíce zajímat auta.

V hernu se kvůli festivalu na pět dní promění rozlehlá zámecká obřadní síň. Děti tam najdou hlavně dřevěné hračky. "Budou tady polotovary, ze kterých si mohou hračky skládat. Mohou si kreslit, hrát s různými stavebnicemi. Je tam i velký dřevěný vláček, do kterého si mohou vlézt," řekl Pech.

Festival provázejí výstavy hraček v zámeckých sálech. "Běží v podstatě po celou hlavní sezonu, řada z nich je tady celoročně," uvedl Pech. Přístupná je už například výstava hraček vzniklých podle čínského horoskopu od výtvarníků z Asociace hračka. "Děti si s těmi hračkami mohou hrát. Není to klasická výstava, na kterou se dá jen koukat," vysvětlil.

Na festivalu si děti mohou hračky samy vyrobit.

Vedle zkušených českých tvůrců se v expozicích představují mladí adepti hračkářské výroby. Od začátku letních prázdnin jsou na kamenickém zámku vystaveny loutky z dílny Vítězslavy Klimtové.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?