9. července 2011 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tip na výlet s dětmi: festival Hračkobraní

Z dřevěných kostek si mladé princezny mohou postavit třeba svůj zámek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z dřevěných kostek si mladé princezny mohou postavit třeba svůj zámek. | foto: Shutterstock

KAMENICE NAD LIPOU  Na zámku v Kamenici nad Lipou vrcholí přípravy na pětidenní festival Hračkobraní. Konat se bude od příští středy do neděle. Děti se mohou těšit na sály zaplněné stovkami hraček z přírodních materiálů i na rozlehlou hernu. Program se bude odehrávat i na nádvoří a v zámeckém parku. Připraveny jsou tvůrčí dílny, hry a představení loutkových a činoherních divadel.

"Cílem Hračkobraní, které se letos uskuteční pošesté, je ukázat originalitu a nápaditost klasických českých hraček z přírodních materiálů. Na festival každoročně přijíždějí tisíce lidí," řekl Petr Pech z městského muzea.

Hračkářského trhu na nádvoří se letos zúčastní 15 prodejců hraček od tuzemských výrobců. "Přírodní materiál je podmínka. Žádné plasty," zdůraznil Pech. Ve výtvarných dílnách, které budou v zámecké zahradě, si zájemci mohou s pomocí odborníků udělat hračku třeba z látky, ze slámy, papíru nebo z korálků. Vyzkoušet se dá i drátování.

Kluky a tatínky asi budou nejvíce zajímat auta.

V hernu se kvůli festivalu na pět dní promění rozlehlá zámecká obřadní síň. Děti tam najdou hlavně dřevěné hračky. "Budou tady polotovary, ze kterých si mohou hračky skládat. Mohou si kreslit, hrát s různými stavebnicemi. Je tam i velký dřevěný vláček, do kterého si mohou vlézt," řekl Pech.

Festival provázejí výstavy hraček v zámeckých sálech. "Běží v podstatě po celou hlavní sezonu, řada z nich je tady celoročně," uvedl Pech. Přístupná je už například výstava hraček vzniklých podle čínského horoskopu od výtvarníků z Asociace hračka. "Děti si s těmi hračkami mohou hrát. Není to klasická výstava, na kterou se dá jen koukat," vysvětlil.

Na festivalu si děti mohou hračky samy vyrobit.

Vedle zkušených českých tvůrců se v expozicích představují mladí adepti hračkářské výroby. Od začátku letních prázdnin jsou na kamenickém zámku vystaveny loutky z dílny Vítězslavy Klimtové.

ČTK

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz