Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
15. ledna 2017 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tisícileté olivovníky jsou ohroženy. Vytržené stromy byly prodávány jako dekorace

Olivovník z italské obce Canneto Sabino je živoucím důkazem místní odvěké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olivovník z italské obce Canneto Sabino je živoucím důkazem místní odvěké... | foto: Edoardo Berionni Berna

MADRID  Nad východním Španělskem se slunce ukládá ke spánku a desítky majestátních stromů vrhají dlouhé stíny. Tyto tisícileté olivovníky jsou dnes chráněny, aby si je nemohli milovníci kuriozit odvézt do své vlasti. Sedmatřicetiletý Amador Peset vystupuje ze svého terénního vozu a prochází hájem. Zastavuje se u obrovského olivovníku, který vzdoruje chladnému větru.

„Je to asi největší olivovník na světě, v obvodu má 10,2 metru,“ říká s hrdostí. Podle dendrometrie, tedy měření stáří stromů, je tomuto olivovníku více než 1000 let a zasazen byl v době, kdy provincie Castellón na východě Španělska patřila k oblasti Al-Andalus spravované muslimským emírem.

Amador Peset dohlíží na 106 "památek“ jako je tato: pečlivě jim čistí větve a zbavuje je plevele, který jim saje mízu jako upír. Bez lidské péče by totiž olivovník zhynul, protože plevel vyjídá a vysušuje strom, dokud ho nezabije, říká Peset.

Pětasedmdesátiletý zemědělec Joan Porta vysvětluje, že ještě před několika lety tyto stromy sloužily jen jako orientační body v hájích mandlovníků a ovocných stromů v regionu, kde se pěstuje také víno a obilí. Využívaly se jako otop na farmách.

„Dnes si uvědomujeme, že to jsou tisícileté stromy,“ říká a ukazuje na krále ve svém poli, olivovník La Farga del Arion. Tomuto stromu je podle datování madridské Polytechnické univerzity 1702 let. Byl zasazen v roce 314, za římského císaře Konstantina.

Olivovníky, které jsou rozšířené v celém Středomoří, pokrývají ve Španělsku plochu 2,5 milionu hektarů. To je čtvrtina celkové plochy, která je ve světě osázená olivovníky.

Agronomka z Córdobské univerzity Concepción Muňozová procestovala celé Španělsko, aby sestavila jejich katalog. „Olivovník patří k těm stromům, které jsou velmi staré. Mají neuvěřitelnou odolnost,“ citovala ji agentura AFP.

Nicméně tisícileté olivovníky ve Španělsku jsou ohroženy. Nejhorší to bylo na počátku tisíciletí. „Lidé byli svědky toho, jak byly některé stromy vytrhávány s kořeny a na kamionech odváženy,“ říká Maria Teresa Adellová, která spravuje společenství 27 obcí Taula de Senia ve Valencii, Katalánsku a Aragonii, které se rozhodly toto dědictví zachránit. Vytržené stromy byly prodávány jako dekorace.

Od té doby obchod s olivovníky prudce klesl, protože si lidé uvědomili, že jde o národní poklad, uvádí César Javier Palacios, mluvčí nadace na ochranu životního prostředí Félixe Rodrígueze de la Fuente.

Zahraniční zahrádkářství ale na internetu stále nabízejí „majestátní tisícileté“ olivovníky. To je i případ podniku Todd’s Botanics v Británii, který nabízí španělské stromy za 3500 liber (110.000 Kč).

Například francouzský vinařský magnát Bernard Magrez si vysadil na svých vinicích desítku stromů starých 1015 až 1860 let, které získal v roce 2011 při dosud největší dražbě tisíciletých olivovníků.

Ze 44 exemplářů prodávaných při této dražbě byly některé přiklepnuty za více než 60.000 eur (1,6 milionu Kč). Ty, které neskončily u Bernarda Magreze, obohatily jednu „obrovskou sbírku“ na Blízkém východě.

Aby společenství Taula de Senia nejstarší stromy ochránilo, spočítalo je: je jich celkem 4900. Jde o největší koncentraci tisíciletých olivovníků na světě. Od roku 2006 zakázala Valencie vytrhávat stromy s obvodem větším než šest metrů.

Taula de Senia podporuje i produkci oleje z tisíciletých olivovníků při respektování pravidel kvality, jež zajišťuje oleji aroma a jemnost. Litr tohoto oleje se na místě prodává asi za 18 eur (490 Kč), v Barceloně za 40 eur (1100 Kč) a v Číně až za 90 eur (2400 Kč).

Peset dnes jedná s čínskými podnikateli, kteří jsou ochotni objednat si 1000 lahví po 100 mililitrech pro kosmetické účely.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.