14. listopadu 2013 6:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Top 7 míst, kde můžete vidět zblízka slona

Národní park Ruaha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní park Ruaha | foto: Shutterstock

Slon je největším suchozemský zvířetem na světě, které neustále bojuje s přílišným zájmem pytláků. Chcete-li si ho prohlédnout v jeho původním prostředí, budete muset hodně cestovat. A raději to udělejte co nejdříve...

1. Národní park Chobe a delta řeky Okavango v Bostwaně
Jako opravdový ráj slonů se dá nazvat národní park Chobe ležící na severu Bostwany, a to díky největší koncentraci těchto zvířat na světě. Žije jich zde až 70 tisíc. Krále rozlehlé Kalahari lze vidět v obrovských skupinách u řek, běžně se také potulují u silnice. Období sucha ale tráví zpravidla v okolí řek Chobe a Linyanti, na období dešťů se stěhují do jihovýchodní oblasti parku.

-

2. Městečko Hongsa v Laosu
V Laosu jsou k vidění zejména domestikovaní sloni, místní mahuové je dodnes používají v těžařském průmyslu. Největší koncentrace takto vycvičených slonů je v městečku Hongsa, ležícím den cesty veřejným autobusem z Luang Prabangu. Ideální dobou k návštěvě je únor, kdy se zde koná tradiční sloní festival.

A kde vidět slona v Evropě?

Po francouzském městečku Nantes se pravidelně prochází obrovský slon, který na svém hřbetě vozí turisty. Snad pro vás nebude zklamáním, že je to pouze kovový kolos na hydraulický pohon.

3. Rezervace Selous v Tanzanii
Každodenní setkávání se slony je běžné v rezervaci Selous, kde se často při svých výpravách zatoulají až "mezi lidi". Za vodou chodí k jezeru Manze a při tom křižují kempy a klidně i silnice. Občas tak s naprostou samozřejmostí zablokují dopravu.

4. Národní park Udawalawe na Srí Lance
Domovem pro 250 (podle většiny dostupných zdrojů) slonů se stal srílanský národní park Udawalawe. K vidění jsou pasoucí se na rozlehlých travnatých plochách se zelenými horami v pozadí. Snad ještě větší pozornost turistů ale přitahuje tzv. sloní sirotčinec situovaný asi pět kilometrů od vchodu do parku. Sloní sirotci tady dostávají mléko z lahve a v pěti letech jsou opět vypouštěni do divočiny.

Sloní zoo v Pinnawale na Srí Lance.

5. Jižní Damarland, Namibie
Téměř neuvěřitelně zní fakt, že můžete potkat sloní stáda v píscích Namibie. Jedná se o unikátní druh slonů, kteří jsou schopni přežívat v sušších oblastech. K vidění jsou jen na dvou místech ve světě, v Namibii a v Mali. Najít slony v poušti není úplně snadné, je nutné připojit se k týmu odborníků. Když už je ale najdete, prohlédnete si je dokonale a opravdu zblízka.

6. Národní park Tsavo v Keni
V Keni žijí desetitisíce slonů, největší koncentrace jich je v národním parku Tsavo. V jeho východní části můžete pozorovat nezvyklé červené slony, s velkou grácií se totiž válejí v místním narudlém prachu, jenž jim ulpívá na kůži.

Slon v Keni

7. Okolí thajského města Čiang Mai
Pozorovat domestikované slony, jezdit na nich, ba dokonce se něco přiučit o tom, jak obrovského tlustokožce trénovat. To všechno nabízí Thajsko. Ideální je k okolí městečka Čiang Mai ležící asi 700 kilometrů od Bangkoku.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?