Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Top 7 míst, kde můžete vidět zblízka slona

Národní park Ruaha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní park Ruaha | foto: Shutterstock

Slon je největším suchozemský zvířetem na světě, které neustále bojuje s přílišným zájmem pytláků. Chcete-li si ho prohlédnout v jeho původním prostředí, budete muset hodně cestovat. A raději to udělejte co nejdříve...

1. Národní park Chobe a delta řeky Okavango v Bostwaně
Jako opravdový ráj slonů se dá nazvat národní park Chobe ležící na severu Bostwany, a to díky největší koncentraci těchto zvířat na světě. Žije jich zde až 70 tisíc. Krále rozlehlé Kalahari lze vidět v obrovských skupinách u řek, běžně se také potulují u silnice. Období sucha ale tráví zpravidla v okolí řek Chobe a Linyanti, na období dešťů se stěhují do jihovýchodní oblasti parku.

-

2. Městečko Hongsa v Laosu
V Laosu jsou k vidění zejména domestikovaní sloni, místní mahuové je dodnes používají v těžařském průmyslu. Největší koncentrace takto vycvičených slonů je v městečku Hongsa, ležícím den cesty veřejným autobusem z Luang Prabangu. Ideální dobou k návštěvě je únor, kdy se zde koná tradiční sloní festival.

A kde vidět slona v Evropě?

Po francouzském městečku Nantes se pravidelně prochází obrovský slon, který na svém hřbetě vozí turisty. Snad pro vás nebude zklamáním, že je to pouze kovový kolos na hydraulický pohon.

3. Rezervace Selous v Tanzanii
Každodenní setkávání se slony je běžné v rezervaci Selous, kde se často při svých výpravách zatoulají až "mezi lidi". Za vodou chodí k jezeru Manze a při tom křižují kempy a klidně i silnice. Občas tak s naprostou samozřejmostí zablokují dopravu.

4. Národní park Udawalawe na Srí Lance
Domovem pro 250 (podle většiny dostupných zdrojů) slonů se stal srílanský národní park Udawalawe. K vidění jsou pasoucí se na rozlehlých travnatých plochách se zelenými horami v pozadí. Snad ještě větší pozornost turistů ale přitahuje tzv. sloní sirotčinec situovaný asi pět kilometrů od vchodu do parku. Sloní sirotci tady dostávají mléko z lahve a v pěti letech jsou opět vypouštěni do divočiny.

Sloní zoo v Pinnawale na Srí Lance.

5. Jižní Damarland, Namibie
Téměř neuvěřitelně zní fakt, že můžete potkat sloní stáda v píscích Namibie. Jedná se o unikátní druh slonů, kteří jsou schopni přežívat v sušších oblastech. K vidění jsou jen na dvou místech ve světě, v Namibii a v Mali. Najít slony v poušti není úplně snadné, je nutné připojit se k týmu odborníků. Když už je ale najdete, prohlédnete si je dokonale a opravdu zblízka.

6. Národní park Tsavo v Keni
V Keni žijí desetitisíce slonů, největší koncentrace jich je v národním parku Tsavo. V jeho východní části můžete pozorovat nezvyklé červené slony, s velkou grácií se totiž válejí v místním narudlém prachu, jenž jim ulpívá na kůži.

Slon (ilustrační foto)

7. Okolí thajského města Čiang Mai
Pozorovat domestikované slony, jezdit na nich, ba dokonce se něco přiučit o tom, jak obrovského tlustokožce trénovat. To všechno nabízí Thajsko. Ideální je k okolí městečka Čiang Mai ležící asi 700 kilometrů od Bangkoku.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...