18. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Trávit dovolenou ve společnosti zvířat? Stále oblíbenější

Místo dojnic budou farmáři dojit stát  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo dojnic budou farmáři dojit stát | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Spát vedle opic a nosorožců, zlézat hory s lamami nebo pást krávy a krmit prasata na farmě: stále více lidí s oblibou tráví dovolenou ve společnosti zvířat, ať už jsou exotická či nikoli. Píše o tom agentura AFP.

"Lidé usilují o návrat k přírodě a hledají nové dojmy u zvířat. Často dávají přednost fauně ve své zemi, než aby cestovali na druhý konec světa a viděli divoká zvířata," soudí Réha Huttinová, předsedkyně francouzské Nadace 30 milionů přátel.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí Nadace Brigitte Bardotové Christophe Marie zároveň připomíná, že stále více francouzských dobrovolníků odjíždí v letním období do Afriky. "Stále více lidí věnuje svůj volný čas záchraně šimpanzů v Kongu. Někdy jich musíme mnoho odmítat," prohlašuje.

Nemusíte však nezbytně volit tropické destinace, abyste se mohli těšit z přítomnosti zvířat. Například zoologický park Cerza u Lisieux v Normandii ubytovává milovníky divokých zvířat v "zooobservatořích", lodžiích či jurtách.

"Naši klienti ubytování v zooobservatoři milují," prohlašuje průvodkyně zoo Séverine Mouilléová. V tomto typu dřevěných bungalovů na pilotech pozorují zájemci opice, gibbony, antilopy a nosorožce pohybující se na svobodě a přitom jsou zcela v bezpečí.

Lamy nosí stany a jídlo

"Za 150 eur (asi 3700 Kč) za noc navštíví rodiny park a zúčastní se krmení zvířat. Vysvětlíme jim také, jak se pečuje o nosorožce, naše erbovní zvíře," uvádí průvodkyně. V Ariége na jihu Francie pořádá Yves Nardon výlety podle přání s lamami, které nesou stany, spací pytle a jídlo pro klienty. "Na lamách sice nelze jezdit, ale jsou to výborní nosiči," vysvětluje.

Na cestu s lamami se v červenci vydá s bratrem a matkou také jedenáctiletá Flore Bonnevillová. "Moc se mi líbí jít vedle lamy. Ráda jí také hřebelcuji a dávám jí seno a granule, když se večer zastavíme," říká dívenka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V pohoří Jura na východě Francie ubytovává Gilles Tonnaire v 800 metrech nad mořem turisty z celého světa, ze všech sociálních vrstev. "Klienti mi pomáhají s prací na farmě. Často se stává, že zatímco se matky starají o krávy, jejich děti dávají sací láhev malým prasátkům," říká farmář.

Turisté jsou ubytováni v chatkách v blízkosti krav, ale také koní, poníků, angorských koz, prasat a holubů. "Děti ale nejvíce přitahuje osel, i když je velmi tvrdohlavý," zdůrazňuje Tonnaire.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz