30. dubna 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Třetí květnovou noc bude Rýn v plamenech

Začátkem května v Bonnu a v jeho okolí koná festival ohňostrojů „Rýn v plamenech“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Začátkem května v Bonnu a v jeho okolí koná festival ohňostrojů „Rýn v plamenech“. | foto: www.bonn-region.de

Po Bonnu se bude každému, kdo ho zažil jako německé hlavní město, vždy trochu stýskat. Berlín je zajímavé město, ale pokud jde o malebnost, tak se porýnskému Bonnu rozhodně nemůže rovnat.

Malebné lázeňské město na březích Rýna, které se pyšní rodným domem Ludwiga von Beethovena i historií mající počátek nejméně u Římanů, bylo po padesát poválečných let metropolí Spolkové republiky. Projekt přestěhování prošel o pár hlasů a ještě dodnes mnoho vládních úředníků lituje, že nedopadlo jinak.  Do současnosti ale v Bonnu sídlí několik ministerstev.

Bonnu přestěhování vlády a parlamentu do Berlínu neuškodilo, je trochu klidnější a blízkost velkých center jako Kolín nad Rýnem a Koblenz mu rozhodně pomáhá v udržení významného postavení. Na bývalou metropoli nezapomněla ani Spolková vláda a tak jsou dnes v Bonnu nejen nové celoněmecké centrály největších německých firem jako například Telecom, ale také sídlo institucí OSN.

Více než čím jiným je ale dnes Bonn univerzitní a kulturní metropolí Německa, kde je mnoho nejvýznamnějších muzeí Německa (Muzeum německých dějin), kde každoročně koná několik výstav světového formátu (v poslední době například čínského císařského pokladu, nebo středověké Sicílie), je evropský festival vážné hudby a dalších akcí. Dobrým důvodem proč do Bonnu a okolí jet je i porýnské vinobraní na počátku podzimu.

Začátkem května v Bonnu a v jeho okolí koná festival ohňostrojů „Rýn v plamenech“.Město plné barev
Nejlepšími dny, kdy se do Bonnu vydat, ale zůstává počátek května, kdy se ve městě a v jeho okolí koná ojedinělý festival ohňostrojů „Rýn v plamenech“. První květnový víkend, tento rok to připadá na 3. května se z Bonnu vydává obří flotila více než padesáti velkých výletních lodí. Před desátou hodinou večer se po dvouhodinové plavbě z Bonnu lodě u porýnského Lince otáčí a začíná hlavní část noci.

Každé z měst a vinařských městeček podél řeky přichystalo velký ohňostroj, který vybuchuje, když kolem proplouvá flotila lodí. Ale možná ještě úchvatnější je pohled na břehy obsypané doslova statisíci lidí, kteří si květnovou noc užívají u tisíců ohňů stejně, jako těch asi dvacet tisíc šťastlivců, kteří sehnali lístky na lodě.

Vše vrcholí v Bonnu před půlnocí, kde hlavní ohňostroj trvá celou půlhodinu. Očarování z úchvatné krajiny, mystické noci i z barevných vodopádů z vás dlouho nevyprchá. A Rýn v plamenech zůstane ve vaší paměti nadlouho, ne-li navždy.

Rady na cestu:
Lístky na loď a ubytování v Bonnu seženete na letošní 3. květen asi už těžko. Ale vzhledem k výborné dopravě předměstskými vlaky není problém bydlet v Kolínu nad Rýnem. Zážitku z lodi se vyrovná pokud si půjčíte kolo a večer strávíte na břehu Rýna. Do Bonnu jezdí několik autobusových linek a na letiště Kolín-Bonn létá z Prahy hned několik společností včetně ČSA a levných aerolinek Germanwings.

Najdete na Lidovky.cz