23. června 2008 12:48 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tunisko: Sahara i historie

Tunis je město tisíce chutí a vůní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunis je město tisíce chutí a vůní. | foto: Foto Profimedia

V Tunisku se najdou místa vhodná pro potápění či golf, ale i rušná tržiště.

Nechat se nést na hřbetě velblouda přímo vybízí největší poušť na světě, v jižní části Tuniska ležící Sahara. Do pouště se vždy chodí ve skupince, kdy velbloudy mezi sebou spojuje lano. Stále oblíbenější jsou ale i vyjížďky po poušti na čtyřkolce.

Pomyslnou branou do písčitých dun je město Douz. Přijedete z civilizace a na druhém konci města vás čekají už jen nekonečné pouštní vlny.

Tunisko je země, jejíž hlavní obživou je turismus, a v sezoně se proto snaží vytěžit z turistů maximum. „Jestliže si chcete vyfotit Tunisana či Tunisanku, musíte se jich zeptat na souhlas. Je pravděpodobné, že za to budou chtít peníze. Peníze za fotografování budou chtít i děti,“ přibližuje zdejší situaci Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Tunisko se řadí spolu s Egyptem mezi nejoblíbenější letní destinace severní Afriky. V loňském roce tam zavítalo víc než 225 tisíc českých turistů. Tunisku patří největší ostrov severní Afriky Džerba (Djerba). Olivové háje, které při svých plavbách poznal už bájný Odysseus, lemují pobřeží ostrova, který se pyšní čistým mořem a krásnými plážemi, kde je možnost koupání téměř celý rok. Džerba je mimořádně rovinatý ostrov, na jeho severu jsou zavlažovaná golfová hřiště, u severního pobřeží najdete skalnatý útes Ras Taguerness, kde je příznivé místo pro potápění. Historii a kulturu však na Džerbě nehledejte - proto je doporučována zvláště těm, kteří chtějí dovolenou strávit v pohodové atmosféře na pláži. Džerba je ideální pro rodiny s dětmi.

Oblíbeným cílem turistů bývají oázy. Mezi největší patří horská Chebika, Mides a Tamerza. K oázám jsou návštěvníci většinou sváženi džípy.

Tunisko se může chlubit nejen přírodními úkazy; pestrá historie zanechala na jeho územní nezaměnitelné památky. Nejznámější z nich je bájné starověké město Kartágo. Ani druhé největší koloseum po tom římském, tuniské El-Jem, nezůstává bez zájmu návštěvníků. Také ve starobylém městě Kairouanu, nejzachovalejším z římských sídel, městě Dougga nebo v hlavním městě Tunisu se návštěvníci kochají arabskými památkami.

Nákupy v medině Tunis je město plné minaretů tyčících se nad muslimskými mešitami. Typické arabské smlouvání si můžete vyzkoušet na zdejší medině - tradičním tuniském tržišti.

„Loni jsem navštívila Tunisko poprvé a zemi jsem si užívala. Nakupovat jsem chodila do zdejší mediny, kde mi vadili jen někdy až příliš dotěrní Tunisané,“ vzpomíná turistka z Pardubic.

„Atmosféra mediny vám bude připadat naprosto pohádková. To ale jen do chvíle, než se stanete obětí kapsářů. Své věci si musíte po celou dobu pobytu pečlivě hlídat a cennosti nebo důležité dokumenty si radši uložte do hotelového trezoru. S sebou si jako identifikační doklad berte jen hotelovou kartu,“ doporučuje Tomio Okamura a dodává: „Do mešit je v Tunisku všeobecně nevěřícím vstup zakázán. Pouze někde, např. ve středisku islámu v Kairouanu, si smí nevěřící ve vyhrazeném čase mešitu prohlédnout. Vždy však platí zákaz fotografování, před vstupem do mešity je nutno zout si boty. Všechny ženy včetně turistek musí mít při návštěvě mešity pokrývku hlavy, zakrytá ramena a nohy. Mužům je povolen vstup pouze v dlouhých kalhotách či tradičním oblečení dželbaba.“

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.