Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turecká relaxace: zkuste lázně hamam

Zdravá relaxace v tradičních lázních. Hamam z vás humánním způsobem a za pomoci sauny a bylinek sedře starou kůži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravá relaxace v tradičních lázních. Hamam z vás humánním způsobem a za pomoci sauny a bylinek sedře starou kůži. | foto: Shutterstock

Euroasijská destinace láká každoročně více a více českých turistů. A Turecko jim vychází vstříc alternativní nabídkou: tradičními lázněmi nebo přírodními unikáty.

Vcelkovém pořadí nejpopulárnějších českých dovolenkových destinací zaujímá Turecko jedenácté místo v návštěvnosti. Průzkum Asociace českých cestovních kanceláří a agentur dále uvádí, že jej loni navštívilo 137 tisíc českých turistů.

„Turecko je zemí, která ještě zcela nevyužila celý svůj potenciál. Zájem o něj, zejména v západní Evropě, stále roste. V tom spatřuji hlavní perspektivitu této destinace,“ říká Stanislav Zíma ze společnosti Exim Tours.

Levnější a evropštější
Pro mnohé z nerozhodnutých, kam letos vyrazit na dovolenou, bude důležitá cenová stabilita. „Turecko letos oproti loňsku nepodraží,“ potvrzuje generální ředitel cestovní kanceláře Fišer Jiří Jelínek.

Země se také za posledních pár let velmi přiblížila evropským standardům. „Před deseti lety jsme byli v Turecku poprvé, na Kleopatřině pláži v Alanyi. Loni jsme se sem vypravili znovu, byli jsme zvědaví, co se změnilo,“ porovnávají své dojmy manželé z Turnova. „Jídlo mají pořád výborné, jen dnes nám připadá Turecko víc poevropštěné, nepotkáte tu už skoro žádnou ženu zahalenou, tenkrát jich chodila většina.“

Turecko je destinace, která je známá a vyhledávaná kvůli svému zaměření na tradiční dovolenou u moře nebo cestování za kulturou a památkami. Stále více se ale rozvíjí alternativní nabídka pro zahraniční návštěvníky.

Hamam
čili svlékání z kůže
Cestovní kanceláře a letoviska chtějí svým klientům vedle odpočinku na pláži nabídnout i zážitky, které patří do populárních kategorií s nálepkami „zdravý životní styl“ nebo „aktivní dovolená“.

Jednou z turisty již objevených a stále oblíbenějších verzí zdravé relaxace jsou tradiční turecké lázně hamam. Jedná se o proceduru, která začíná zahřátím vašeho těla v kopulovité, mramorem vykládané mokré sauně, během které se průběžně zchlazujete studenou vodou. Uprostřed místnosti je stůl, na který se po několika minutách zahřívání a ochlazování položíte. Hamam pracovník pak na celé vaše tělo nanese bylinnou směs a pak jej promasíruje hrubou houbou. Kartáčováním těla se zbavíte staré kůže a ta pak lépe absorbuje zdejší ostré sluneční paprsky.

Vedle tradičních památek Turecké riviéry, Efesu řadícího se mezi sedm divů světa a přírodní památky Pamukkale se letos turisté mohou poprvé podívat do nově otevřeného kaňonu Sapadere v jihozápadní části Turecka. „Návštěva kaňonu je ideální formou výletu pro rodiny s dětmi. Během procházky si mohou prohlédnout výrobu hedvábí a další dílny, navštívit krásné jeskyně a pak někde poobědvat,“ přibližuje atmosféru Michaela Hrušková z CK Fišer.
K cílům turistických výletů patří i Zelený kaňon (Green canyon) v pohoří Taurus, nabízející plavbu po třetí největší přehradě v Turecku se smaragdově zelenou vodou.

Fanoušci plážové turistiky a příznivci nočního života míří na Egejskou riviéru, do zdejšího největšího města Bodrum, centra „zábavy po setmění“. K vyhledávaným novinkám patří například party na lodích, které se také promptně zařazují do nabídky cestovních kanceláří. „Oproti loňskému roku letos nabízíme večerní plavbu na katamaránu spojenou se zábavným pořadem,“ potvrzuje Jaroslav Borek ze společnosti Fišer.

Co je dobré vědět?

Pro turistický pobyt nepřesahující 90 dnů nepotřebují občané ČR vízum. Nutný je ale cestovní pas, jehož platnost musí minimálně o tři měsíce přesahovat délku plánovaného pobytu.

Měna
Turecká nová lira (kolem 12 korun) = 100 kurusi. V kurzovních systémech se nová turecká lira (zavedená roku 2005) označuje TRY, v Turecku se ale spíše objevuje označení YTL. Peníze vyměníte v bance, na poště, některé velké hotely mají vlastní směnárnu. Doporučuje se měnit z amerického dolaru či eura. Ve většině obchodů můžete USD a EURO také použít k placení.

Časový posun
Turecký čas je GMT + 2 hodiny, tj. o 1 hodinu více než v ČR, a to celoročně (Turecko má shodný letní čas s ČR).

Základní slovíčka
ano - evet ne - yok děkuji - tesekkür ederim prosím - lütfen dobrý den - selam aleikum

Orientační ceny
V obchodě voda 1 l = 1 YTL chléb = 1,5 YTL mléko 1 l = 0,6 YTL máslo = 0,3 YTL meloun 1 kg = 0,5 YTL sýr 1 kg = 6 YTL pivo 0,3 = 1,8 YTL tvrdý salám 1 kg = 13 YTL rajčata 1 kg = 0,5 YTL
V restauraci káva = 3 YTL hlavní jídlo = 9-14 YTL pivo = 4 YTL nealko = 2 YTL vodní dýmka = 10 YTL víno 2 dcl = 4-5 YTL

Důležité kontakty Policie: 155 Záchranná služba: 112 Hasiči: 110 Četníci (jandarma): 156 Volání do Turecka je s mezinárodní předvolbou +90, volání z Turecka do ČR +420. Velvyslanectví České republiky v Turecku Embassy of the Czech Republic Kaptanpasa Sokak No. 15, G. O. P., Ankara tel + 90 312 4056139, + 90 312 40561401-3 fax + 90 312 4463084 e-mail: ankara@embassy.mzv.cz web: www.mzv.cz/ankara

Pojištění Turecko s ČR nemá dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto je pojištění nezbytně nutné. Privátní lékařská péče je v Turecku na vysoké úrovni. Na místě se můžete setkat s platbou u lékaře v hotovosti (za drobné lékařské úkony), stvrzenku o zaplacení si uschovejte pro další jednání s vaší pojišťovnou.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.