15. listopadu 2018 6:20 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turecko, Egypt i Tunisko se v létě vrátily mezi top destinace

Že ceny v některých hotelech nabízejících all inclusive servis výrazně klesly,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Že ceny v některých hotelech nabízejících all inclusive servis výrazně klesly,... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Turecko, Egypt i Tunisko se v letní sezoně vrátily mezi nejpopulárnější destinace českých turistů. V posledních letech přitom zájem o tyto země kvůli obavám o bezpečnost opadl. Letošní léto patřilo z pohledu cestovních kanceláří k nejlepším. Vyplývá to z údajů portálu dovolena.cz. České turisty na těchto zemích lákají hlavně nízké ceny zájezdů.

„Zatímco v minulých letech do Tuniska létalo Čechů méně, letos jsme zaznamenali téměř padesátiprocentní nárůst zájmu našich klientů o tamní letoviska. Mezi nejvyhledávanější patří Sousse a Monastir a také ostrov Džerba,“ uvedla ředitelka portálu dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

Zájem o Řecko stoupl meziročně o pět procent o Španělsko o osm procent. V případě Bulharska se poptávka zvýšila o čtvrtinu. „Tamní hotely prošly v posledních letech rekonstrukcemi a nabídka služeb all inclusive se stává i zde téměř samozřejmostí. Letoviska v Bulharsku jsou vyhledávaná především rodinami s dětmi,“ dodala Sedlmajerová.

Zájem o Turecko se ve srovnání s loňským rokem zvýšil o 56 procent. Podle CK Exim tours tak bylo v létě Turecko hitem sezony. Zatímco v roce 2016 se zájezdy do Turecka prodávaly kvůli vnitropolitické situaci a válce v sousední Sýrii většinou na poslední chvíli, letošek znamenal pro Tureckou riviéru boom. V Turecku roste zájem hlavně o pětihvězdičkové hotely. „Z nabídky tak vypadávají různé apartmány,“ uvedla již dříve výkonná ředitelka CK Romana Slížková.

Letní dovolená. Ilustrační foto.

Češi díky dobré ekonomické situaci a stabilní koruně vůbec více cestují. ERV Evropská pojišťovna nedávno uvedla, že během léta vycestovalo do zahraničí podle jejího odhadu o čtvrtinu více Čechů než loni. Mezi nejoblíbenější letecké destinace letošního léta patřily Řecko, Turecko, Bulharsko, Španělsko, Tunisko. U destinací dostupných autem nebo autobusem to byly Chorvatsko, Itálie, Slovensko a Rakousko.

Češi loni vyjeli na 4,9 milionu cest do zahraničí. Kratších výletů, do tří přenocování, bylo 1,3 milionu. Víc cestovaly ženy. Z delších cest 83 procent tvořily dovolené a rekreace, zbytek návštěvy příbuzných a soukromé návštěvy.

Najdete na Lidovky.cz