Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Turecko víc evropské

Evropa

  11:55
Evropané přijíždějí do Turecka za památkami a dobrým jídlem. V ulicích je znát, jak se země přibližuje starému kontinentu - ubývá místních žen, které se zahalují.

Turecko. Evropané přijíždějí do země za památkami a dobrým jídlem. foto: Foto Profimedia

Ženy opalující se nahoře bez jsou fenoménem snad všech letních letovisek. Ne však na tureckých plážích. „Souvisí to s islámem. Turkům to samozřejmě nevadí, ti se rádi podívají, ale ne všude vám to budou tolerovat,“ poznamenává delegátka Simona Zborníková.

Středo- a Západoevropané přijíždějí do Turecka čím dál častěji, stejně jako sousedé Turků - Řekové. A není divu. Z nejbližšího řeckého ostrova Kos je to do tureckého přístavu Bodrum necelá hodina cesty trajektem.

Istanbul.V jižní části Evropy otevírá Turecko bránu do Eurasie. Od roku 1999 má Turecká republika status kandidáta na vstup do Evropské unie. Ale právě proto, že Turecko není v EU a platí zde proto nižší daň z přidané hodnoty než v evropských zemích, stala se zdejší letoviska také oblíbením místem nakupování. Není výjimkou, že i sousední Řekové připlouvají na trajektech, aby si zde výhodně nakoupili.

V posledních dvaceti letech stále narůstá obliba této do země rozkládající se na dvou kontinentech. Jen loni a předloni ji navštívilo za každý rok víc než 24 milionů lidí.

„Před deseti lety jsme byli v Turecku poprvé, na Kleopatřině pláži v Alanyi. Letos jsme se sem vypravili znovu, byli jsme zvědaví, co se změnilo. Jídlo mají pořád výborné. Jen dnes nám připadá Turecko víc poevropštělé, nepotkáte tu už skoro žádnou ženu zahalenou, tenkrát jich chodila většina,“ srovnávají své dojmy manželé Hajnovi z Turnova.

Díky Atatürkovi, prvnímu prezidentovi Turecké republiky, který vyžadoval sekularizaci náboženství od světských věcí, zde opravdu nepotkáte zahalené ženy. Pouze staré Turkyně mají občas vlasy zakryté šátkem.

Lásku k vlasti a k zakladateli moderního Turecka mají Turci v krvi. Skoro na každém krámku nebo tureckém bazaru najdete obrázek Atatürka nebo jeho sochu. A kde nebude on, tam uvidíte alespoň tureckou vlajku - tradiční půlměsíc s hvězdou.

Nebojte se do mešity
Muslimský svatostánek neboli mešitu se turisté nemusejí bát navštívit. „Jen v doběTurecká riviéra. modlení vás do mešity nepustí, jinak vás zde srdečně přivítají. Ženy ale musejí mít při vstupu zahalené vlasy, pro tyto případy mají v mešitách připravené šátky, které vám přátelsky nabídnou,“ vysvětluje delegátka Simona Zborníková.

Turecko je zemí bezpečnou. Skupinka českých turistů pobývající v oblasti Bodrumu na Egejské riviéře se shoduje, že z krádeží v Turecku strach nemají, „každé ráno si necháme batoh s klíči i doklady u hotelového bazénu a na celé dopoledne se vydáme na procházku po pobřeží moře“. Přesto se ale všude doporučuje nechat si cenné věci uzamknout v hotelovém trezoru. Ve větších městech a hlavně na bazarech zde ale můžete všude jako jinde narazit na kapsáře. „Kdo by se přesto obával, že ho v Turecku okradou, nabízí se připojištění na krádeže, to základní pojištění neobsahuje,“ připomíná Zborníková.

Pokud vám základní zdravotní pojištění nenabídne vaše cestovní kancelář, stejně jako do jiných zemí se doporučuje připojistit se. „Když mi natekla voda do ucha a už třetí den nešla ven, rozhodl jsem se vyhledat lékařskou pomoc. Recepční zavolala do nemocnice asi dvacet kilometrů vzdáleného Turkotreis a ti si pro mě přijeli a tam mě ošetřili. Za ambulantní vyšetření jsem zaplatil 165 eur a nechal jsem si ofotit všechny doklady, na základě kterých mi sumu pak v Čechách proplatí. Pojištění je jistota,“ sděluje své zkušenosti Abraham Václav.

Kdo si pro svůj letní relax vybere Turecko a bude se těšit ze zdejšího slunného počasí, které je v turistické sezoně stoprocentně zaručené, ten si nemusí dávat stranou peníze na zapůjčení lehátek nebo slunečníků. „Krom toho, že jsou hotelové pláže hlídané hlídači, budete tu mít zdarma k dispozici slunečník i lehátko. Ostatní pláže patří nejčastěji přímořským restauracím a barům, zde po vás poplatek nebudou žádat, ale zpravidla si u nich musíte dát nějaký drink,“ říká Zborníková.

Vyzkoušejte dolmuš
Ti kteří se vydají do Turecka za poznáním, by se zde neměli spoléhat na železniční dopravu, která není příliš rozšířená. Nebojte se a zkuste výlet v typickém tureckém dolmuši. Obdoba našeho minibusu nemá stanovený jízdní čas, ale trasu, kde se pohybuje v celkem pravidelných intervalech. Silniční pravidla zde řidiči nedodržují tak striktně jako u nás, přesto je tu daleko méně dopravních nehod. Turci se zpravidla nikam neženou, na všechno mají spoustu času a jejich pohodová jízda je toho důkazem. „S rodinou jsme si chtěli udělat výlet nezávisle na jízdních spojích, tak jsme si za 38 eur vypůjčili auto v místní půjčovně. Zaskočilo mě, že pán z půjčovny po mně chtěl do zálohy kreditní kartu, tu jsem ale samozřejmě nedal a ani bych to nikomu nedoporučoval. Domluvili jsme se na sepsání údajů z mé občanky a adresy hotelu. Co mě hlavně překvapilo, bylo, že na silnicích se tu rozcestníky dávají až v křižovatce. Člověk musí stále koukat a být opatrný, přece jen je to jiná země a lidé jsou zvyklí jezdit podle svých zvyků,“ říká Petr Jahourek z Trutnova.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...