29. března 2011 13:24 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turisté musí dál platit za vstup do Tiských stěn

Vrcholky Tiských stěn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrcholky Tiských stěn |

Za vstup do Tiských stěn budou turisté i v následující letní sezoně platit. Zastupitelstvo obce Tisá na Ústecku sice zrušilo usnesení, které kritizovalo ministerstvo vnitra, přijalo ale nové, jež obci opět umožnilo poplatek vybírat.

Přijetí nového usnesení umožnila změna názoru ministerstva životního prostředí, které vybírání poplatků v Tisé prověřovalo na žádost ministerstva vnitra. "Ministerstvo životního prostředí souhlasí s tím, že aby byla příroda ochráněná, tak musí být regulován vstup na význačné prvky, jakými jsou i Tiské stěny," řekl starosta obce Jiří Jandásek.

Čtěte také:

Podle nového usnesení zaplatí dospělý turista za vstup 30 korun, dítě 15. Obec podle starosty peníze použila a i v budoucnu použije na opravy cest ve skalách. Jak velkou částku obec ročně ze vstupného získá, nechtěl starosta přesně říct. Ročně ale Tiské stěny navštíví kolem 20.000 platících, vstupné obec vybírá od roku 2006.

Skalní komplex Tiské stěny je chráněný jako součást Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Podobné problémy řešily i jiné obce, které chtěly vybírat peníze za vstup do skalních měst ve svém okolí. Starosta připustil, že podle nového výkladu zákona o ochraně přírody a krajiny by peníze za vstup do skal mohl vybírat i soukromník. "Tak se tomu děje například v Prachovských skalách," dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz