Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turisté na horách často podceňují výstroj i počasí

Vysoké Tatry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké Tatry. | foto: Shutterstock

Mnoho turistů na slovenských horách stále vyráží na túry v nevhodné obuvi a s nedostatečnou výstrojí, což se následně podepisuje na řadě zranění.

Horská záchranná služba (HZS) přitom opakovaně upozorňuje, že navzdory dobrému počasí v podhorských střediscích nemusí být stejné podmínky také ve vyšších polohách a lidé mohou uklouznout na mokrých skalách.

V prvním pololetí stoupl počet zásahů  téměř o pětinu na 1349, k mnohým zraněným návštěvníkům hor vyráželi záchranáři také od začátku prázdnin, řekl ČTK Peter Svätojánsky z horské služby.

Vysoké Tatry

Skály mohou být mokré - hrozí uklouznutí
"Nyní se střídalo počasí - bylo období dešťů a hned na to přišlo pěkné slunečné počasí. Tím, že pršelo, bylo mnoho lidí po zlepšení počasí nažhavených na turistiku, ale ještě byly mokré skály a opatrněji bylo potřebné přecházet některá technická zařízení. Mnozí však byli nepozorní a tím pádem došlo k neštěstím," uvedl Svätojánsky.

Dva lidé na horách zemřeli začátkem tohoto měsíce, ve Slovenském ráji nešťastně spadl Slovák, v Západních Tatrách zase pád z horského hřebene nepřežila česká turistka. Příčinou byl podle záchranářů zřejmě silný vítr a mokrý terén. Výrazný nárůst zásahů zaznamenali hasiči za prvních šest měsíců roku ve Vysokých Tatrách, kde se jejich počet meziročně zdvojnásobil.

Důvodem byla pravděpodobně vyšší návštěvnost nejvyšších slovenských hor, ale i horší podmínky pro turistiku.

Pozor dávejte i na kolech
Stále častěji pomáhá horská služba při zraněních, které si lidé přivodí při cyklistice na horách. Mnozí nedodrží pravidlo nejvyšší povolené 20kilometrové rychlosti. "Poté vznikají kolize," poznamenal Svätojánsky.

Některé cyklotrasy totiž vedou stejně jako turistické chodníky a řítící se cyklisté nestihnou při střetu s pěšími včas zareagovat.

Mladému českému cyklistovi pomáhala HZS tento měsíc v adrenalinovém cyklistickém parku ve středoslovenských Donovalech. Mladík z Opavy během tréninku na závody na náročné trati spadl a zřejmě si zlomil klíční kost.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.