10. března 2012 8:02 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nový fenomén: výlety na sněžnicích

Sluníčka jsme si v prosinci moc neužili, svítilo v průměru hodinu denně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sluníčka jsme si v prosinci moc neužili, svítilo v průměru hodinu denně. | foto: Shutterstock

KVILDA Turisté v poslední době na Šumavě objevují nový fenomén - výlety na sněžnicích. Každou středu mohou v doprovodu strážce šumavského národního parku a vedoucí informačního střediska na Kvildě na Prachaticku vyrazit na jeden ze dvou okruhů. Zájem veřejnosti o výlety na sněžnicích je podle Olgy Kaiferové z informačního střediska stále vyšší.

"Pořádáme to vždy pro zhruba patnáctičlenné skupiny. Místa jsou vždy dopředu obsazená, lidé o ně žádají s několikadenním předstihem," uvedla.

Informační středisko na Kvildě půjčuje účastníkům výletů sněžnice za symbolický poplatek 30 korun na osobu. "Je to výrazně levnější než částka, kterou musí lidé zaplatit v komerčních půjčovnách," řekla Kaiferová. Informační středisko na Kvildě však sněžnice půjčuje jen na společný výlet. Není možné, aby s nimi lidé vyrazili do přírody sami.

ČTĚTE TAKÉ:

Při výletu jim doprovod dává další informace o šumavských zajímavostech, historii dané lokality nebo o výskytu místních zvířat. "Je to takové chození s povídáním, aby se účastníci něco dozvěděli a zároveň si při pochodu i oddechli," uvedl strážce Národního parku Šumava Pavel Veverka.

Oba okruhy měří zhruba pět kilometrů. Podle organizátorů nejde o extrémně náročné trasy. Lidé na sněžnicích většinou kopírují lyžařské cesty v místech, kde není velké převýšení. "Měli jsme tady letos v lednu dokonce skupinku sedmdesátníků, kteří výlet na sněžnicích také bez problémů zvládli," uvedla Dana Zívalová z kvildského informačního střediska. Právě Zívalová s turisty většinou do terénu vyráží.

Podle ní lidé vyhledávají tento druh sportu pro jeho odlišnost od klasického lyžování. Navíc na běžkách se prý turisté na Šumavě vždy nedostanou do míst, na která mohou vystoupit na sněžnicích.´

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kvilda je jediným šumavským informačním střediskem, které výlety na sněžnicích pravidelně nabízí. Nárazově je prý organizují také v Kašperských horách na Klatovsku. "Ale vzhledem k tamní nižší poloze jsou víc závislí na počasí a hlavně tedy na sněhu," řekla Kaiferová. Na Kvildě, která leží více než 1000 metrů nad mořem, jsou schopni výlety na sněžnicích pravidelně pořádat od ledna do konce března.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz