14. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turisté nebudou smět do konce července do Tibetu

Lhasa, Tibet  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lhasa, Tibet | foto: Shutterstock

PEKING Oblast Tibetu zůstane zřejmě až do konce července uzavřena pro zahraniční turisty. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na cestovní kanceláře v Číně. Mluvčí tibetské vlády zatím zprávu odmítl potvrdit.

"V tomto okamžiku nepřijímáme zahraniční turisty," sdělil AFP telefonicky z tibetské metropole Lhasy zaměstnanec cestovní kanceláře China Travel Service, podle nějž toto nařízení zůstane v platnosti do 26. července.

Zákaz vstupu cizinců na tibetské území potvrdila AFP i cestovní kancelář Tibet Youth Travel Service. Podle ní zákaz vejde v platnost v úterý a je spojen s oslavami 60. výročí čínské nadvlády nad Tibetem, které jsou prý naplánovány na červenec.

Tibetští mniši - ilustrační foto

Čínský list Global Times citoval vedoucího internetových stránek zaměřených na turistiku se sídlem ve Lhase, který uvedl, že Tibet dokonce až do poloviny srpna nebude povolovat vstup zahraničním turistům kvůli "bezpečnostním problémům".

Po masových násilných protivládních demonstracích v březnu 2008, které ve Lhase provázelo žhářství a rabování, nesměli cizinci do Tibetu více než rok. Poté byl zahraničním návštěvníkům vstup znovu povolen, musejí však cestovat ve skupinách s čínskými cestovními kancelářemi a k čínskému vízu je ještě vyžadováno zvláštní povolení.

Letos byl Tibet pro cizince uzavřen již jednou v březnu, kdy si oblast připomínala třetí výročí protivládního povstání. Peking se nyní chystá na oslavy 60. výročí "mírového osvobození" Tibetu, jež tibetská exilová vláda označuje za okupaci.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz