17. srpna 2011 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turisté z USA smějí opět na Kubu. Družit se s místními

Američtí turisté mohou pomocí organizovaných zájezdů legálně vycestovat na Kubu.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí turisté mohou pomocí organizovaných zájezdů legálně vycestovat na Kubu. | foto: Shutterstock

HAVANA Kubánci přivítali první skupinu Američanů, kteří přicestovali na ostrov na základě zmírněných restrikcí. Nová pravidla umožňují občanům Spojených států návštívit ostrov pod podmínkou kontaktů s Kubánci. S politikou sbližování ale nesouhlasí někteří američtí politici a kubánští exulanti z Floridy.

Obnovuje se tak režim, který byl v platnosti už za vlády prezidenta Billa Clintona, ale který jeho nástupce George Bush zrušil. Současný prezident Barack Obama uvolnil omezení v lednu. Američané z první skupiny dorazili na Kubu minulý týden a byli vysláni do nejrůznějších míst a institucí, jako jsou sirotčince, kliniky, muzea, koncertní sály nebo tabákové plantáže.

Tom Popper z agentury Insight Cuba, která cestu pořádá, řekl, že reakce cestovatelů se velmi liší. "Někteří jsou ohromeni lidmi i kulturou, jiné děsí poznání, že se těžko shání káva i jídlo, že tu fungují dvě ekonomiky a že si lékař, který se chce uživit, musí přivydělávat jako taxikář," řekl.

Někteří z Američanů byli pozváni do slepeckého ústavu. Byli bouřlivě přivítáni, tančilo se a zpívalo. "Lidé se objímali, všude tekly slzy, bylo to krásné," řekl Popper.

Nejde o pobyty na plážích
S politikou sbližování nesouhlasí někteří američtí politici ani kubánští exulanti z Floridy. Podle nich takové cesty pomohou režimu prezidenta Raúla Castra udržet se u moci, zatímco emigranti na pád Havany čekají 50 let.

Obamova nová pravidla dle Johna McAuliffa z fondu pro smíření a rozvoj umožňují vycestovat na Kubu všem, kdo projeví vážný zájem. Američané mohou cestovat s pomocí agentur, jež získají povolení k organizování cílených akcí, jež musejí zahrnovat kontakty s Kubánci, nikoli pasivní turistiku. "Nejde o pobyty na plážích," sdělil Popper, jehož agentura takové povolení má.

Letos se díky programu na Kubu dostane asi 100 tisíc Američanů. Členové Kongresu kubánského původu už ale dali najevo, že budou usilovat o zrušení nových pravidel.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz