8. června 2014 7:46 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turistice v Tunisku pomáhají Jediové z Hvězdných válek

Tunis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunis | foto: Shutterstock

TUNIS Naplnit hotely a oživit turistický ruch díky Jediům z Hvězdných válek - takový je cíl tuniského jihu, který doufá, že místa, kde se natáčely epizody ságy, probudí sektor prožívající krizi. Píše o tom agentura AFP.

Mos Espa, obec Anakina Skywalkera, Jediho, jenž se stane bájným Darth Vaderem, ještě před měsícem zaplavená písky, pozvolna vystupuje na světlo světa, když buldozery začaly odkrývat chatrče postavené koncem 90. let pro natáčení Epizody I - Skrytá hrozba. Cílem je vytvořit z této lokality obklopené dunami přední atrakci země vedle dromedárů a výletů do oáz.

Prvním úspěchem bylo květnové setkání tuniských a zahraničních přívrženců Hvězdných válek.

Oživení ekonomiky

V převlečení za vojáky impéria, Jedie a Sithy se v Mos Espa utkalo několik desítek Tunisanů, Němců, Norů a Belgičanů se světelnými meči. Ve městě Tozeur se pak uskutečnila přehlídka v kostýmech z Hvězdných válek, které nadšeně přihlíželi místní obyvatelé.

"Tato lokalita je jakýmsi stěžejním poutním místem pro tisíce fanoušků a přispívá k oživení místní ekonomiky, turistiky a ke kulturnímu životu," uvádí Raja bin Gízová, představitelka kampaně Save Mos Espa.

Celkem je na obnovu zapotřebí 137.000 eur (3,7 milionu korun). Z toho asi polovinu je připraveno poskytnout tuniské ministerstvo turistiky; zbytek by měl přijít zejména od mecenášů.

Obi-Wan Kenobi, rytíř Jedi

"Návštěvníky tato lokalita přitahuje, je třeba ji restaurovat a zachovat ji při životě," zdůrazňuje Tajíb Džalúlí, který dohlíží na obnovu místa, jehož původní jméno Ong Džmal znamená krk dromedára.

Zkouška nanečisto

Pokud jde o místní, je tato rekonstrukce přínosem pro skomírající turistický ruch, který stejně jako jinde v Tunisku nemůže dosáhnout své úrovně před revolucí z ledna 2011.

Podle devětadvacetiletého inženýra Valída Susího je tento typ turistiky novým a je zcela odlišný od tradičních představ spojených s dromedáry a oázami.

I když se první představení scén z Hvězdných válek setkala jen se skromným ohlasem, chtějí v nich úřady pokračovat. "Byla to taková zkouška nanečisto, příště chceme tato představení vylepšit," tvrdí Zijád Šarkí z ministerstva turistiky.

A to tím spíše, že v Tunisku byly nafilmovány další scény z kultovní série a v poušti je roztroušeno osm lokalit, kde se natáčelo. Město Tatavín na jihu inspirovalo George Lucase k názvu pouštní planety Tatooine.

Někteří profesionálové jsou však umírnění v očekávání jakéhosi projektu Hvězdných válek, který by byl součástí strategie rozvoje. Zdůrazňují, že Tunisko nadále žije v určitém provizoriu, s pátou vládou během tří let politické krize a nestability. Letos by se měly konat volby, které by konečně měly umožnit vytvořit trvalé instituce.

"Čekáme na volby," zdůrazňuje Muhammad Alí Ládžmí, majitel hotelu Sarra ve městě Tozeur, který byl stejně jako 18 dalších místních hoteliérů nucen kvůli nedostatku turistů podnik zavřít. "Potřebujeme radikální, a ne provizorní řešení. Za současných podmínek nám nezbývá nic jiného, než hotely zavřít," dodává.

Někteří doufají, že nová ministryně turistiky Amal Karbulová dá turistice nový impuls. Již otevřeně podpořila projekt akcí, které mají Mos Espa zachránit.

"Ministryně turistiky nám pro Ong Džmal udělala reklamu a situace se pomalu zlepšuje. Dřív tu bylo úplně mrtvo. Teď mám dojem, že je budoucnost turistiky slibnější," soudí devětačtyřicetiletý majitel obchodu pro turisty v Tozeuru.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!