Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Turistice v Tunisku pomáhají Jediové z Hvězdných válek

Tunis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunis | foto: Shutterstock

TUNIS Naplnit hotely a oživit turistický ruch díky Jediům z Hvězdných válek - takový je cíl tuniského jihu, který doufá, že místa, kde se natáčely epizody ságy, probudí sektor prožívající krizi. Píše o tom agentura AFP.

Mos Espa, obec Anakina Skywalkera, Jediho, jenž se stane bájným Darth Vaderem, ještě před měsícem zaplavená písky, pozvolna vystupuje na světlo světa, když buldozery začaly odkrývat chatrče postavené koncem 90. let pro natáčení Epizody I - Skrytá hrozba. Cílem je vytvořit z této lokality obklopené dunami přední atrakci země vedle dromedárů a výletů do oáz.

Prvním úspěchem bylo květnové setkání tuniských a zahraničních přívrženců Hvězdných válek.

Oživení ekonomiky

V převlečení za vojáky impéria, Jedie a Sithy se v Mos Espa utkalo několik desítek Tunisanů, Němců, Norů a Belgičanů se světelnými meči. Ve městě Tozeur se pak uskutečnila přehlídka v kostýmech z Hvězdných válek, které nadšeně přihlíželi místní obyvatelé.

"Tato lokalita je jakýmsi stěžejním poutním místem pro tisíce fanoušků a přispívá k oživení místní ekonomiky, turistiky a ke kulturnímu životu," uvádí Raja bin Gízová, představitelka kampaně Save Mos Espa.

Celkem je na obnovu zapotřebí 137.000 eur (3,7 milionu korun). Z toho asi polovinu je připraveno poskytnout tuniské ministerstvo turistiky; zbytek by měl přijít zejména od mecenášů.

Obi-Wan Kenobi, rytíř Jedi.

"Návštěvníky tato lokalita přitahuje, je třeba ji restaurovat a zachovat ji při životě," zdůrazňuje Tajíb Džalúlí, který dohlíží na obnovu místa, jehož původní jméno Ong Džmal znamená krk dromedára.

Zkouška nanečisto

Pokud jde o místní, je tato rekonstrukce přínosem pro skomírající turistický ruch, který stejně jako jinde v Tunisku nemůže dosáhnout své úrovně před revolucí z ledna 2011.

Podle devětadvacetiletého inženýra Valída Susího je tento typ turistiky novým a je zcela odlišný od tradičních představ spojených s dromedáry a oázami.

I když se první představení scén z Hvězdných válek setkala jen se skromným ohlasem, chtějí v nich úřady pokračovat. "Byla to taková zkouška nanečisto, příště chceme tato představení vylepšit," tvrdí Zijád Šarkí z ministerstva turistiky.

A to tím spíše, že v Tunisku byly nafilmovány další scény z kultovní série a v poušti je roztroušeno osm lokalit, kde se natáčelo. Město Tatavín na jihu inspirovalo George Lucase k názvu pouštní planety Tatooine.

Někteří profesionálové jsou však umírnění v očekávání jakéhosi projektu Hvězdných válek, který by byl součástí strategie rozvoje. Zdůrazňují, že Tunisko nadále žije v určitém provizoriu, s pátou vládou během tří let politické krize a nestability. Letos by se měly konat volby, které by konečně měly umožnit vytvořit trvalé instituce.

"Čekáme na volby," zdůrazňuje Muhammad Alí Ládžmí, majitel hotelu Sarra ve městě Tozeur, který byl stejně jako 18 dalších místních hoteliérů nucen kvůli nedostatku turistů podnik zavřít. "Potřebujeme radikální, a ne provizorní řešení. Za současných podmínek nám nezbývá nic jiného, než hotely zavřít," dodává.

Někteří doufají, že nová ministryně turistiky Amal Karbulová dá turistice nový impuls. Již otevřeně podpořila projekt akcí, které mají Mos Espa zachránit.

"Ministryně turistiky nám pro Ong Džmal udělala reklamu a situace se pomalu zlepšuje. Dřív tu bylo úplně mrtvo. Teď mám dojem, že je budoucnost turistiky slibnější," soudí devětačtyřicetiletý majitel obchodu pro turisty v Tozeuru.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.