Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turistická pověst Česka roste

Turisté na Staroměstském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté na Staroměstském náměstí | foto: Lidové noviny

PRAHA Návštěvníci Česka mohou očekávat, že o ně bude v zemi dobře postaráno. Česko si totiž v žebříčku zemí s nejlepší turistickou infrastrukturou letos polepšilo oproti loňsku o čtyři příčky. Přeskočilo dokonce takovou turistickou velmoc, jako je Itálie. Žebříček každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum na základě úrovně turistických služeb, kvality hotelů, bezpečnosti či stupně hygieny.

Česko se letos mezi 133 hodnocenými zeměmi umístilo na 26. místě, těsně za Japonskem, což je zdaleka nejlepší výsledek mezi všemi státy bývalého komunistického bloku.

 Odborníci na turistický ruch však případné nadšení z českého úspěchu mírní. Na rozdíl od jiných zemí totiž podle nich rozhoduje v podobných hodnoceních především dojem z návštěvy hlavního města, nikoliv z dalších českých regionů. „Naprostá většina turistů, kteří navštíví Českou republiku (celkem 60 procent), si totiž přijede prohlédnou pouze Prahu,“ řekl LN prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Pokud návštěvníci hodnotí dojmy jen z hlavního města, nevychází pak přesný obrázek o úrovni turistických služeb v celé zemi.  „Praha je sedmým nejnavštěvovanějším městem Evropy a její centrum má pro turisty určitě světovou úroveň,“ uvedl Okamura. Také pražské hotely, postavené či rekonstruované teprve v nedávné době, jsou na tom někdy lépe než starší stavby v západních zemích. „Horší už je to s lidským faktorem,“ upozornil Okamura. Okrádání turistů či špatná kvalita obsluhy podle něj přispívá k tomu, že západních turistů i v Praze ubývá.

 Výsledky Česka v letošním žebříčku Světového ekonomického fóra jsou tak údajně sice potěšující, neznamenají ale automaticky, že stoupá obliba republiky u zahraničních turistů.  Například Itálie, která v hodnocení turistické infrastruktury skončila až za Českem na 28. místě, zůstává pátou nejnavštěvovanější zemí světa s 50 miliony turistů ročně. Česko loni navštívilo 6,7 milionu turistů, což je o tři miliony méně než v sousedním, velikostí srovnatelném Rakousku.

Šance pro regiony: investice
A existuje nějaký recept, jak nalákat turisty v Česku i jinam než do Prahy? Určitě, ale jsou třeba investice. „Třeba v Litomyšli, kde se narodil Bedřich Smetana, není ani jeden čtyřhvězdičkový hotel schopný ubytovat autobus turistů. Proto se Litomyšl nedostane do světových katalogů,“ konstatoval Okamura. Česko má v přepočtu na obyvatele největší počet památek UNESCO na světě.
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...