Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turistická sezona se blíží. Na zámcích uklízí a chystají novinky

Na zámku v Litomyšli se uklízí a upravuje před blížící se turistickou sezonou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na zámku v Litomyšli se uklízí a upravuje před blížící se turistickou sezonou. | foto: ČTK

PARDUBICE Nejnavštěvovanější památky v Pardubickém kraji se připravují na blížící se turistickou sezonu. Uklízí se interiéry, na turisty budou letos čekat také novinky. Většina hradů a zámků se otevře na Velký pátek 29. března.

Na zámku v Litomyšli si budou moci lidé nově prohlédnout portréty všech jeho bývalých majitelů. "Do expozic se také vrací kmenový mobiliář, například nádobí, který byl dosud v depozitářích nebo byl zapůjčen jiným památkám," řekla ČTK kastelánka Zdeňka Kalová.

Původní vybavení se také postupně vrací do zámku ve Slatiňanech na Chrudimsku a upravují se prohlídkové trasy. Příležitostně budou mít turisté přístup do nového okruhu nazvaného Pokrok nezastavíš. "Je určen pro ty, které klasické expozice nelákají. Povede po technických vymoženostech, které nechali instalovat poslední majitelé, například do kotelny, kuchyně, koupelen, ale i na anglické dvorky, půdu a ke krovům," popisuje kastelán Jaroslav Bušta. Nový okruh se zatím bude testovat, přístupný bude jen omezeně a pro malé skupiny návštěvníků. Letos by měly začít také úpravy zámeckého parku.

ČTĚTE TAKÉ:

Návštěvníci pardubického zámku si budou moci prohlédnout zámeckou kapli, která byla dosud nepřístupná. Umístěno v ní bude několik soch.

Hrad Svojanov na Svitavsku vloni dokončil opravu interiéru Domu zbrojnošů, kde je umístěna výstava historických klasicistních dveří z Poličky a expozice života hradní posádky na konci 15. století. "Poprvé v historii hradu budou zpřístupněny parkány podél vnějšího hradebního obvodu s baštami a vyhlídkovými altány," uvedl kastelán Miloš Dempír.

Obohacené expozice a nové výstavy najdou lidé i na hradě Kunětická hora na Pardubicku. Během roku je připraveno množství zábavných a kulturních akcí.

Skanzen Veselý kopec letos stěhuje do svého areálu u Hlinska na Chrudimsku další lidový objekt, truhlářskou dílnu z Možděnic. Poté bude muzeum v přírodě, které ukazuje život drobných zemědělců v minulosti, víceméně kompletní. Už vloni přibyla kolářská dílna a nová kaple. Skanzen se otevře 27. dubna ukázkami tradičních řemesel a obyčejů s doprovodným programem.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!