14. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turistickou sezonu v Praze přibrzdily červnové povodně

ZOO Praha  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ZOO Praha | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Letošní turistickou sezonu v Praze a návštěvnost historických památek přibrzdily červnové povodně. Nižší počet návštěvníků oproti dalším měsícům v červnu zaznamenali na řadě pražských památek, ale třeba i v zoologické zahradě. Řekli to mluvčí jednotlivých organizací. Na Pražský hrad ale například přišlo od června do konce září o 12 procent návštěvníků více než za stejné období loňského roku.

Hlavní pražské památkové atrakce od začátku letošního roku spravuje Muzeum hlavního města Prahy (MHMP). Stará se například o Petřínskou rozhlednu, Staroměstskou a Malostranskou mosteckou věž nebo Svatomikulášskou městskou zvonici. Podle Olgy Šámalové z MHMP letošní sezona začala velmi úspěšným květnem, červnové povodně ale znamenaly výrazné zbrzdění.

PODÍVEJTE SE:

Petřínská rozhledna.

Petřínská rozhledna.

Kvůli uzavírkám v pražských ulicích přišlo například výrazně méně turistů na Petřínskou rozhlednu. Zatímco v květnu si lístek na rozhlednu koupilo 64 000, v červenci 65 000 a v srpnu 71 000, v červnu jich bylo pouze 42 000.

V červnu musela být navíc zrušena oblíbená muzejní noc, uskutečnila se se zpožděním až v září. "Návštěvnost byla asi o třetinu slabší," poznamenala Šámalová. Méně lidí podle statistik přišlo také do hlavní budovy MHMP, na Staroměstskou radnici nebo na Prašnou bránu.

Na úspěšnou sezonu mají naopak nakročeno správci Pražského hradu. "Od počátku června do konce září 2013 na Pražský hrad zavítalo 752.140 platících návštěvníků, což je o 12 procent více než ve stejném období roku 2012," řekl David Šebek z kanceláře prezidenta republiky.

Na červnovou povodeň si stěžuje i pražská zoo. "I přes dlouhou zimu, která byla pro zoologické zahrady nepříznivá, jsme vzhledem k otevření Údolí slonů očekávali skvělou, snad dokonce rekordní sezónu.

ČTĚTE TAKÉ:

Červnová povoděn ale vše zvrátila. S potěšením jsme nicméně zaznamenali, že návštěvnost se začala vracet do normálu dříve, než jsme předpokládali," sdělil mluvčí pražské zoo Michal Šťastný. Do konce září podle něj zaznamenali 914 000 návštěvníků.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz