6. dubna 2017 6:23 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turistika v Albánii zažívá boom. Vláda začala investovat do turismu v horách

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ostrovy v okolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrovy v okolí | foto: Wikimedia Commons

TIRANA Albánský turistický průmysl v loňském roce vydělal rekordních 1,5 miliardy eur (40,6 miliardy korun). K tomu, aby se tento růst udržel i v budoucnu, ale podle úřadů bude nutný větší dohled nad kvalitou nabízeného ubytování. Napsal to zpravodajský server Balkan Insight. I když při plánování dovolené většinu lidí nenapadne zrovna Albánie, albánský turistický průmysl vykazuje silný růst.

Albánii v roce 2015 navštívilo zhruba 15 700 českých turistů, zatímco v roce 2012 jich bylo jen 9300, sdělila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Čechy na Albánii lákají hory i pláže, ale i finanční dostupnost. Nicméně tři z pěti turistů, kteří zavítají do Albánie, stále pocházejí ze sousedního Kosova, Makedonie a Černé Hory.

Země hledá zahraniční investory a způsoby, jak lépe zajistit dohled nad kvalitou ubytování, které hotely inzerují na svých webových stránkách. „Rostoucí zisk z turismu nám říká, že se Albánie stává soupeřem na regionálním turistickém trhu,“ cituje Balkan Insight nejmenovaný zdroj z albánského ministerstva hospodářství a cestovního ruchu.

Uzounké uličky starého města jsou navíc často tak strmé, že sousedé si koukají kamenité střechy zdejších typických domů, chloubu města na jihu Albánie

Zpráva albánské centrální banky uvádí, že země v roce 2015 měla příjem z turismu 1,5 miliardy eur (40,6 miliardy Kč). To je nový rekord za dobu, co země tato data shromažďuje a proti roku 2015 to představuje nárůst o 13 procent.

Albánie tento měsíc poprvé organizuje Středomořský veletrh, jehož značná část bude věnována právě turismu. Dalším krokem k udržení turistického růstu je podle albánského ministerstva hospodářství a cestovního ruchu zlepšování infrastruktury. „Pracujeme na tom, aby mnoho míst bylo lépe přístupných. Máme i nedostatek kvalitních ubytovacích kapacit,“ uvedl zdroj z ministerstva.

Na nedostatek spolehlivého ubytování upozorňují i zástupci turistických asociací. Předseda hotelového odvětví albánské turistické asociace Zak Topuzi minulý týden v rozhovoru s listem Monitor řekl, že současné ubytovací kapacity už rostoucímu počtu turistů nestačí. „Pořád máme k dispozici jen 67.000 lůžek, počet návštěvníků se přitom neustále zvyšuje. Neinvestuje se dostatečně do výstavby nových hotelových komplexů a mnoho hotelů nesplňuje nejvyšší standard,“ řekl.

Peníze poputují do hor

Důležitým faktorem pro pokračující růst počtu návštěvníků je podle expertů i to, aby měla země co nabídnout i v průběhu roku, tedy kromě tří letních měsíců.

Zážitkem je však v Gjirokastëru jednodušše být. Bezcílně bloumat centrem plným kaváren a restaurací, ubytovat se v malebném hotelu Kalemi a posnídat zde

Albánská vláda začala investovat do turismu v albánských horách. Místopředseda vlády Niko Peleshi tento týden zveřejnil plány na přeměnu vesnice Voskopoja na jihovýchodě země v destinaci, kterou budou lidé navštěvovat nejen kvůli horám, ale i kvůli kultuře.

„Díky tomuto projektu, do něhož chceme investovat čtyři miliony eur (108 milionů Kč), hodláme z Voskopoje udělat příklad úspěšného rozvoje zemědělské oblasti,“ řekl Peleshi. Voskopoja leží v blízkosti města Korçë a dnes je už jenom vesnicí. V 18. století ale bývala malým městem, kde žili převážně Valaši, kteří tam postavili několik kostelů.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz