Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
6. dubna 2017 6:23 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turistika v Albánii zažívá boom. Vláda začala investovat do turismu v horách

Ostrovy v okolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrovy v okolí | foto: Wikimedia Commons

TIRANA Albánský turistický průmysl v loňském roce vydělal rekordních 1,5 miliardy eur (40,6 miliardy korun). K tomu, aby se tento růst udržel i v budoucnu, ale podle úřadů bude nutný větší dohled nad kvalitou nabízeného ubytování. Napsal to zpravodajský server Balkan Insight. I když při plánování dovolené většinu lidí nenapadne zrovna Albánie, albánský turistický průmysl vykazuje silný růst.

Albánii v roce 2015 navštívilo zhruba 15 700 českých turistů, zatímco v roce 2012 jich bylo jen 9300, sdělila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Čechy na Albánii lákají hory i pláže, ale i finanční dostupnost. Nicméně tři z pěti turistů, kteří zavítají do Albánie, stále pocházejí ze sousedního Kosova, Makedonie a Černé Hory.

Země hledá zahraniční investory a způsoby, jak lépe zajistit dohled nad kvalitou ubytování, které hotely inzerují na svých webových stránkách. „Rostoucí zisk z turismu nám říká, že se Albánie stává soupeřem na regionálním turistickém trhu,“ cituje Balkan Insight nejmenovaný zdroj z albánského ministerstva hospodářství a cestovního ruchu.

Uzounké uličky starého města jsou navíc často tak strmé, že sousedé si koukají...

Zpráva albánské centrální banky uvádí, že země v roce 2015 měla příjem z turismu 1,5 miliardy eur (40,6 miliardy Kč). To je nový rekord za dobu, co země tato data shromažďuje a proti roku 2015 to představuje nárůst o 13 procent.

Albánie tento měsíc poprvé organizuje Středomořský veletrh, jehož značná část bude věnována právě turismu. Dalším krokem k udržení turistického růstu je podle albánského ministerstva hospodářství a cestovního ruchu zlepšování infrastruktury. „Pracujeme na tom, aby mnoho míst bylo lépe přístupných. Máme i nedostatek kvalitních ubytovacích kapacit,“ uvedl zdroj z ministerstva.

Na nedostatek spolehlivého ubytování upozorňují i zástupci turistických asociací. Předseda hotelového odvětví albánské turistické asociace Zak Topuzi minulý týden v rozhovoru s listem Monitor řekl, že současné ubytovací kapacity už rostoucímu počtu turistů nestačí. „Pořád máme k dispozici jen 67.000 lůžek, počet návštěvníků se přitom neustále zvyšuje. Neinvestuje se dostatečně do výstavby nových hotelových komplexů a mnoho hotelů nesplňuje nejvyšší standard,“ řekl.

Peníze poputují do hor

Důležitým faktorem pro pokračující růst počtu návštěvníků je podle expertů i to, aby měla země co nabídnout i v průběhu roku, tedy kromě tří letních měsíců.

Zážitkem je však v Gjirokastëru jednodušše být. Bezcílně bloumat centrem plným...

Albánská vláda začala investovat do turismu v albánských horách. Místopředseda vlády Niko Peleshi tento týden zveřejnil plány na přeměnu vesnice Voskopoja na jihovýchodě země v destinaci, kterou budou lidé navštěvovat nejen kvůli horám, ale i kvůli kultuře.

„Díky tomuto projektu, do něhož chceme investovat čtyři miliony eur (108 milionů Kč), hodláme z Voskopoje udělat příklad úspěšného rozvoje zemědělské oblasti,“ řekl Peleshi. Voskopoja leží v blízkosti města Korçë a dnes je už jenom vesnicí. V 18. století ale bývala malým městem, kde žili převážně Valaši, kteří tam postavili několik kostelů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.