Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turistika v Albánii zažívá boom. Vláda začala investovat do turismu v horách

Ostrovy v okolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrovy v okolí | foto: Wikimedia Commons

TIRANA Albánský turistický průmysl v loňském roce vydělal rekordních 1,5 miliardy eur (40,6 miliardy korun). K tomu, aby se tento růst udržel i v budoucnu, ale podle úřadů bude nutný větší dohled nad kvalitou nabízeného ubytování. Napsal to zpravodajský server Balkan Insight. I když při plánování dovolené většinu lidí nenapadne zrovna Albánie, albánský turistický průmysl vykazuje silný růst.

Albánii v roce 2015 navštívilo zhruba 15 700 českých turistů, zatímco v roce 2012 jich bylo jen 9300, sdělila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Čechy na Albánii lákají hory i pláže, ale i finanční dostupnost. Nicméně tři z pěti turistů, kteří zavítají do Albánie, stále pocházejí ze sousedního Kosova, Makedonie a Černé Hory.

Země hledá zahraniční investory a způsoby, jak lépe zajistit dohled nad kvalitou ubytování, které hotely inzerují na svých webových stránkách. „Rostoucí zisk z turismu nám říká, že se Albánie stává soupeřem na regionálním turistickém trhu,“ cituje Balkan Insight nejmenovaný zdroj z albánského ministerstva hospodářství a cestovního ruchu.

Uzounké uličky starého města jsou navíc často tak strmé, že sousedé si koukají...

Zpráva albánské centrální banky uvádí, že země v roce 2015 měla příjem z turismu 1,5 miliardy eur (40,6 miliardy Kč). To je nový rekord za dobu, co země tato data shromažďuje a proti roku 2015 to představuje nárůst o 13 procent.

Albánie tento měsíc poprvé organizuje Středomořský veletrh, jehož značná část bude věnována právě turismu. Dalším krokem k udržení turistického růstu je podle albánského ministerstva hospodářství a cestovního ruchu zlepšování infrastruktury. „Pracujeme na tom, aby mnoho míst bylo lépe přístupných. Máme i nedostatek kvalitních ubytovacích kapacit,“ uvedl zdroj z ministerstva.

Na nedostatek spolehlivého ubytování upozorňují i zástupci turistických asociací. Předseda hotelového odvětví albánské turistické asociace Zak Topuzi minulý týden v rozhovoru s listem Monitor řekl, že současné ubytovací kapacity už rostoucímu počtu turistů nestačí. „Pořád máme k dispozici jen 67.000 lůžek, počet návštěvníků se přitom neustále zvyšuje. Neinvestuje se dostatečně do výstavby nových hotelových komplexů a mnoho hotelů nesplňuje nejvyšší standard,“ řekl.

Peníze poputují do hor

Důležitým faktorem pro pokračující růst počtu návštěvníků je podle expertů i to, aby měla země co nabídnout i v průběhu roku, tedy kromě tří letních měsíců.

Zážitkem je však v Gjirokastëru jednodušše být. Bezcílně bloumat centrem plným...

Albánská vláda začala investovat do turismu v albánských horách. Místopředseda vlády Niko Peleshi tento týden zveřejnil plány na přeměnu vesnice Voskopoja na jihovýchodě země v destinaci, kterou budou lidé navštěvovat nejen kvůli horám, ale i kvůli kultuře.

„Díky tomuto projektu, do něhož chceme investovat čtyři miliony eur (108 milionů Kč), hodláme z Voskopoje udělat příklad úspěšného rozvoje zemědělské oblasti,“ řekl Peleshi. Voskopoja leží v blízkosti města Korçë a dnes je už jenom vesnicí. V 18. století ale bývala malým městem, kde žili převážně Valaši, kteří tam postavili několik kostelů.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...