25. března 2011 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turistika v Asii zažívá boom, díky Číně a Indii

Hongkong - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hongkong - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

HONGKONG V oblasti Asie a Tichomoří zažívá turistický průmysl doslova boom. Tempo jeho růstu je dvouciferné hlavně díky indické a čínské střední vrstvě. Ta je ve velkém rozmachu a lační po cestování a objevování vlastního kontinentu.

Majetní čínští důchodci trávící zimu na "čínské Floridě", tropickém ostrově Chaj-nan, mladé pekingské kádry zase na potápěčských kurzech na filipínských ostrovech Cebu nebo Palawan, Indové na prodlouženém víkendu v tematických parcích Hongkongu nebo Singapuru - Asiaté cestují více a více.

Počet turistů, kteří přijeli do regionu asijského Tichomoří, stoupl loni o 11 procent a tento trend má podle tichomořského turistického sdružení PATA pokračovat i letos. "Míra růstu je proti zbytku světa téměř dvojnásobná," říká náměstek ředitele PATA John Koldowski. "Všechno se děje právě tady," dodává. Centrum důležitosti světové turistiky se podle Světové turistické organizace (UNWTO) v současnosti přesouvá směrem k Číně a obecně do Asie.

Hongkong.

Na indickém subkontinentu, do něhož se v turistice počítá Indie, Srí Lanka a Maledivy, stoupl loni počet turistů o 14 procent, zatímco v jihovýchodní Asii (Thajsko, Vietnam, Singapur a Filipíny) to bylo o 12 procent. Celkem tyto země navštívilo 70 milionů lidí. Podle analytiků má hodnota cestovního sektoru Asie a Tichomoří letos dosáhnout 212 miliard dolarů (3,7 bilionu korun), což je v meziročním srovnání zvýšení o pět procent.

Cestování zažívá oživení
Tento dynamický růst lze vysvětlit především rozmachem majetné střední vrstvy v Číně a v Indii. Loni v zahraničí pobývalo 46 milionů Číňanů a čtyři miliony Indů. Když už tito turisté někam přijedou, nešetří. Indové podle PATA utrácejí mnohem více, než je průměr ostatních. "Pro některé trhy jsou Indové a Číňani mimořádně důležití," říká Koldowski. Podle něj například indičtí turisté v Singapuru cestují ve skupinách po čtyřech, zatímco průměrná velikost skupiny turistů v této zemi je 2,9 osoby. V průměru Indové zůstávají 5,8 dne, zatímco jiní se zdrží jen v průměru čtyři dny.

Singapur.

"Cestování po světové finanční krizi zažívá oživení," tvrdí Carl Jones, ředitel jedné z odboček American Express Business Travel v Asii. Pro rozvojové země, které tvoří velkou část regionu Asie a Tichomoří, jsou krátké pobyty v sousedních zemích stále nejdůležitější. Ale jak roste životní úroveň, cestování a pobyty jsou stále delší.

Turistický sektor těží hlavně z dynamiky nízkonákladových leteckých společností, což zvláště platí v jihovýchodní Asii. K nejznámějším z nich patří malajsijská společnost AirAsia a filipínská společnost Cebu Pacific, které na mapu oblíbených destinací přinesly nová letoviska.

Z Evropy a Severní Ameriky loni do oblasti Asie a Tichomoří směřovalo 24 milionů, respektive 13 milionů turistů, což bylo zhruba o 10 procent více než před rokem. Dalším z faktorů, který pomáhá rozvoji turistiky v regionu, jsou internetové rezervace pobytů, jež zaznamenávají velký rozmach.

Americký gigant na trhu rezervací, firma Expedia, otevřel v Singapuru svou pobočku, letos chce totéž učinit v pěti dalších městech. "Jednou z priorit letošního roku bude zvýšení naší přítomnosti v Asii a Tichomoří. Chceme tam mohutně investovat, protože máme za to, že možnosti jsou unikátní, v mnoha oblastech ještě doslova panenské," říká mluvčí Expedie.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...