6. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Oblíbená Křížová cesta v Jizerských horách po opravě vítá turisty

V rašeliništi Na Čihadle v Jizerských horách byla otevřena nová vyhlídková plošina.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V rašeliništi Na Čihadle v Jizerských horách byla otevřena nová vyhlídková plošina. | foto: ČTK

HORNÍ MAXOV Oblíbená turistická Křížová cesta v Jizerských horách, která vede z Horního Maxova na Jablonecku k Seibtově studánce u rozhledny Slovanka, je opravená. Na obnově zhruba půlkilometrového úseku se podílely Lesy ČR, Liberecký kraj, Lučany nad Nisou a spolek Patron, sdělil mluvčí Lesů ČR Zdeněk Boublík.

Turisty hojně navštěvovaná stezka s 15 zastaveními a žulovými sloupy byla už ve velmi špatném stavu. "V rámci celkové renovace cesty jsme například opravili samotnou Seibtovu studánku a cestu vybavili třemi tabulemi se zajímavými lokálními informacemi," uvedl Boublík.

Uchvatný pohled na Jizeru

Stezka vede od malé kaple zasvěcené Bolestné Paně Marii. Výstavbu kaple před bezmála 200 lety zaplatil Anton Seibt. Peníze měl původně určené jako věno pro svoji dceru, která však podlehla vleklé nemoci. Právě Seibtovo jméno nese studánka, kde Křížová cesta končí. Lesy ČR za obnovu stezky zaplatily 150 tisíc korun.

Před zimou doznalo změn i okolí rozhledny Slovanka, která stojí na Seibtově vrchu nad Hraběticemi u Janova nad Nisou na Jablonecku. Stromy, které bránily ve výhledu, lesníci pokáceli. Nově se tak z kovové rozhledny postavené před 125 lety naskýtají úchvatné pohledy na horu Jizeru, josefodolské Peklo, sousední rozhlednu Královku nebo jizerskohorský vrchol Holubník.

Nové stezky na nejnavštěvovanějších místech

V Jizerských horách letos také Lesy ČR dokončily práce na zlepšení spojení dvou nejnavštěvovanějších míst hor. Mezi rašeliništěm Na Čihadle a rozcestím Na Kneipě nově vedou dvě cesty.

"Tato místa dosud spojovala cesta pouze jedna, která však již kapacitně nestačila pojímat stále se zvyšující množství turistů," uvedl už dříve Michal Gaube pověřený řízením Lesů ČR. Za vybudování nové cesty dlouhé asi 400 metrů zaplatila státní firma zhruba tři čtvrtě milionu korun.

Od podzimu je také u chaty Zátiší v Raspenavě na Frýdlantsku přístupná geologická stezka s 12 nejtypičtějšími horninami Jizerských hor a v Josefově dole na Jablonecku mají turisté novou naučnou turistickou stezku Gustava Leutelta. Na trase dlouhé 5,4 kilometru je pět zastavení jako připomínka významného místního sudetoněmeckého spisovatele, který po druhé světové válce musel nedobrovolně opustit svůj domov.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?